Aj napriek tomu, že je Japonsko krajina, kde dostanete najdokonalejšie či najčerstvejšie morské plody alebo ryby, stále má v miestnej gastronómii svoje nezameniteľné miesto „kus mäsa“, akým je steak. Za príbehom, v ktorom sa skrýva najlepší steak planéty, treba vyraziť do oblasti zvanej Kobe, asi 500 kilometrov južne od Tokia, neďaleko známeho mesta Osaka. Unikátom je v tomto príbehu dobytok známy ako Wagyu, ktorý niekedy nazývajú aj „cisársky japonský dobytok“. Ubehlo už veľa storočí, kedy sa na japonské ostrovy dostal z Číny, ale až do 19. storočia sa využíval ako ťažné či hospodárske zviera. Ani mlieko, ani mäso Japonci z rôznych, najmä z náboženských dôvodov, nevyužívali. Historicky sa tu zvieratá nemali ako pomiešať, a tak vzniká unikátna oblasť, ktorá sa nedá porovnať so žiadnou inou na svete. Až súčasnosť ukázala, že odľahlosť oblasti od sveta tu vytvorila gastronomický unikát.

Dobytok Wagyu už dobyl niekoľkokrát titulky nielen japonských novín a milovníci luxusnej gastronómie sa potešili tomu, že v roku 2012 sa Japonsko rozhodlo, že budú mäso z Wagyu, teda slávny Kobe steak vyvážať aj za svoje hranice. Prečo je však toto mäso tak dobre hodnotené? O zvieratá je totiž veľmi dobre postarané. Už roky sa šíria legendy o tom, ako kravy napájajú pivom či ryžovým saké, aby sa im zlepšilo zažívanie. Dokonca im podľa príbehov majú dopriať aj masáž, pretože v Japonsku sa kravy nepasú, a tak to vnímajú ako prevencia na ochabnutie svalstva. Nie je to každodenná realita, ale občas sa im saké či pivo predsa len ujde. Kŕmia ich trikrát denne počas dvoch rokov kvalitnou zmesou sena, ryže a obilia a keď je zviera pripravené, ide na dražbu. Za jednu kravu môžete zaplatiť aj 30-tisíc eur a viac! V roku 2002 sa napríklad krava z odrody Matsusaka predala za takmer 400-tisíc eur. Mäso z takéhoto dobytka sa považuje za olymp pre mäsožravcov.

Kobe steak sa stal fenoménom. Nejde len o to, že na tanier dostanete kus fantasticky pripraveného mäsa. Dokonalý Kobe steak je alchýmia a jeho pointou je to, koľko tuku obsahuje. To všetko sa prejaví na tzv. mramorovaní, ktoré napokon rozhodne o cene aj samotnej kvalite. Kobe steak má svoju ochrannú známku a môže sa predávať len v prípade, že sa vyprodukuje v japonskej oblasti Kobe, kde platia mimoriadne prísne pravidlá. Hotové mäso sa napokon ohodnotí širokou stupnicou s písmenami A, B, C a každá z nej má ešte aj číselné hodnotenie od 1 do 5. Hodnotí sa tukové mramorovanie, farba a svetlosť mäsa, jeho textúra a napokon aj samotný tuk. Ak prejde cez tvrdý filter, dostane označenie s písmenom a číslom. Najkvalitnejšia hovädzina, z ktorej vzniká luxusný Kobe steak, môže mať škálu len medzi A3 a A5 a verte, že si za ňu celkom slušne priplatíte! Ak sa vyberiete na večeru s cieľom ochutnať najlepší a najdrahší steak sveta, pripravte sa na zážitok. O hovädzine Kobe sa hovorí, že chutí lepšie ako všetky mäsá, ktoré ste predtým ochutnali a zástup milovníkov vysokej gastronómie vám to len potvrdí. Mäso je mimoriadne jemné, vďaka tuku príjemne šťavnaté a takmer sa rozpúšťa na jazyku. Ak si môže reštaurácia dovoliť predávať Kobe, ide o gastronomickú prestíž. Za jeden steak zaplatíte okolo 130 až 160 eur, ale existujú aj luxusné miesta, kde zaň zaplatíte viac a vyjde vás 300 až 400 eur. Toto mäso je také lahodné, že nepotrebuje takmer žiadnu prílohu a ak po nej siahnete, tak si vyberte takú, ktorá sa nebude biť s chuťou mäsa. Najtradičnejšie a najobľúbenejšie servírovanie je na štýl shabu-shabu, teda proces, keď sa Kobe nakrája na tenké pásiky a rýchlo sa uvaria vo vriacom vývare alebo na štýl sukiyaki, kedy sa kúsky mäsa vložia do rozpáleného hot potu. Skúste ho pokojne aj ako teppanyaki. Vtedy ho šéfkuchár priamo pred vami položí na rozpálenú železnú platňu a ugriluje. Ochutnať Kobe steak, nech je už pripravený akokoľvek, je vždy obrovský zážitok a kúsok z gastronomického neba.

Dajte si však pozor na rôzne napodobneniny, pretože Kobe steak je len jeden, no stretnete sa s mäsom, ktoré sa označuje Kobe style steak. Chutiť vám bude aj to, ale už nebudete mať pred sebou originál. Často nájdete aj tzv. Kobe burger, ale autentické mäso Kobe je také delikátne a jemné, že sa z neho jednoducho nedá vytvarovať mäso na hamburger. Všetko, čo je luxusné a drahé, sa snažia ľudia napodobniť v jeho lacných verziách a Kobe steak predsa nemôže byť výnimkou.

Foto: Adobe Stock

Zaujímavosť
Hoci má Kobe steak povesť najdrahšieho steaku na svete, predsa len by sme v gastronomickom svete našli jednu zaujímavú anomáliu. Vo Francúzsku totiž nájdete unikátny a extrémne ojedinelý Rib steak „2000 Vintage Cote de Boeuf“, ktorý si vychutnáte za 3100 – 3200 eur! Pochádza z plemena Blonde d´Aquitaine a z kráv žijúcich v luxusnom, bezstresovom prostredí rodinnej farmy neďaleko mestečka Saint Mihiel. Kravy z tohto chovu sa majú zrejme najlepšie na svete, a preto je ich mäso nesmierne jemné. Stres totiž u nich produkuje látky, ktoré vplývajú na kvalitu mäsa, no tieto ich nepoznajú. Mäso je vzácne, pretože dostať ho iba na jednom jedinom mieste, a teda v mäsiarstve Polmard v Paríži. A aj keď poznáte jeho adresu, ešte vám to nič nezaručuje, lebo iba niekoľko svetových šéfkuchárov má povolenie na nákup tejto lahôdky. Kobe steak je však dostupnejší a môžete si ho dnes vychutnať na mnohých miestach sveta.

Kobe steak na Slovensku?
Aj napriek tomu, že jesť Kobe steak priamo v japonskom Kobe musí byť fantastický zážitok, nemusíte za ním precestovať polovicu sveta. Vedeli ste, že Kobe si môžete dopriať aj priamo na Slovensku? Za posledné roky sa u nás steaková scéna posunula míľovými krokmi vpred a dnes nenájdete jeden kvalitný steakhouse, ale hneď niekoľko! Ak by ste mali chuť na pravý Kobe steak, tak siahnite po dvoch bratislavských reštauráciách, ktorými sú D.Steakhouse alebo KOBE Steak Grill Sushi Restaurant. V oboch nájdete 200 g Kobe steak za 160 – 170 eur. Iné steakové reštaurácie potešia vaše chuťové bunky ďalšími perfektnými steakmi a ak ich radi ochutnávate, potom je tu aj Carnevalle či košický podnik Rosto Steak House.

Druhy steakov: Tiež sa vám občas stane, že ste pri pohľade na výber steakov zmätení? Ako si vybrať ten pravý? Vybrali sme pre vás tie najtypickejšie, tak sa nechajte inšpirovať.

Tenderloin – sviečkovica z vnútornej strany roštenky
Chateaubriand – ide o kúsok, ktorý sa nachádza na konci sviečkovice
Filet Mignon – aj v tomto prípade ide o sviečkovicu, má tvar valčeka, je jemný s výnimočnou chuťou a textúrou
Rib Eye – pochádza z roštenky a patrí medzi najobľúbenejšie steaky vôbec, vďaka tuku má svoju špecifickú chuť, šťavnatosť aj vôňu
Strip – kus roštenky, ktorá má na rozdiel od Rib Eye viac tuku, vďaka čomu sa zvýrazní chuť
Cote de Boeuf – patrí medzi najdrahšie kusy hovädziny a podáva sa s rebrovou kosťou, vďaka čomu aj efektne vyzerá
Rump steak – pochádza zo stehna, je chudý, mimoriadne obľúbený, ale keďže nemá veľa tuku, môže sa ľahko stať, že ak sa dobre nepripraví, nebude šťavnatý
T-Bone steak – ak si človek predstaví steak, zrejme myslí práve na T-Bone, pretože je známy, obľúbený a chutný, spája v sebe sviečkovicu aj roštenku, a to vďaka vertikálnemu rezu.

V téme ešte radi ostaneme:

Steak si k dokonalosti rád vyšperkuje každý
Gastroextáza: Čo je lepšie – steak alebo sex?
Priprav si steak na mieru

Facebook Comments