Odborníčka na infekčné choroby Dr. Dena Graysonová uviedla 4.12.2020 pre Chicagskú televíznu stanicu NBCLX, že jednou z potenciálnych nepríjemných komplikácií vírusu je erektilná dysfunkcia (ED). Viac sa téme venovať článok na health.com.

„Náš výskum ukazuje, že ED je dokonalým bioukazovateľom všeobecného fyzického a psychického zdravia,“ hovorí autor štúdie Emmanuele A. Jannini, profesor endokrinológie a lekárskej sexuológie na katedre systémovej medicíny z Rímskej štátnej univerzity Tor Vergata. Inak zdraví muži, ktorí nemajú iné ochorenia a zdravotné problémy zvyšujúce riziko impotencie, stratili schopnosť stoporenia. Podľa talianskych vedcov to ale nie je prekvapujúce, pretože koronavírus poškodzuje cievy.

Aké je spojenie medzi COVID-19 a ED?

Jedným z faktorov môžu byť účinky zápalu, ktorý môže spôsobiť tvorbu malých krvných zrazenín, ako aj zápal endotelu, výstelky krvných ciev. „Táto endoteliálna dysfunkcia plus prítomnosť krvných zrazenín nakoniec narúša prietok krvi – a pri dosiahnutí erekcie je prietok krvi nanajvýš dôležitý,“ vysvetľuje Dr. Mike Bohl.

COVID-19 môže tiež zhoršiť už existujúci stav srdca, ako je zápal srdca alebo nepravidelný srdcový rytmus. Navyše veľa liekov používaných na liečbu srdcových chorôb – ako sú betablokátory – môže ako vedľajší účinok spôsobiť erektilnú dysfunkciu. „Takže sa tu môžu diať dve veci: vírus COVID-19 a zápalové molekuly poškodzujúce cievy a lieky spôsobujúce vedľajšie účinky,“ dodáva Dr. Bohl.

Dôležité je aj duševné zdravie
„Správne nastavenie mysle je dôležitou súčasťou sexuálnej aktivity a dosiahnutia erekcie,“ hovorí Dr. Bohl. „Stres, úzkosť a depresia boli vždy potenciálnymi príčinami erektilnej dysfunkcie.“ S mierou tých, ktorí stúpajú v dôsledku pandémie, sa tiež môže zvýšiť miera erektilnej dysfunkcie.

Mohlo by vás zaujať:

Najväčšie mýty o sexe: Vymažte ich z hlavy a konajte!
Ako často dokážete sexovať? Skúste ešte viac
Vyhnite sa im: Osem nepriateľov vašej erekcie

Facebook Comments