Ako elitní športovci zarábali státisíce a po konci kariéry si mohli dopriať dlhodobejšie voľno, no namiesto toho sa vrhli na riskantný, no zvodný biznis – stali sa z nich vinári. Niektorí na plný úväzok, iní si našli aj ďalšie aktivity, no všetkých spojila láska k nápoju Bohov, ako sa vínu hovorí. Ponúkame vám príbehy bývalých športových profesionálov, ktorí sa otvorene priznali k láske k vínu a ktorých napokon v nejakej forme zlákalo vinárske remeslo

Cam Ward:  Z brány ku Cabernetu
Najčerstvejším prírastkom v tejto čoraz početnejšej rodine je bývalý brankár hokejovej Caroliny Hurricanes – Cam Ward. Otec dvoch detí to vlani vo veku 35 rokov na ľade ukončil a spolu s bývalým spoluhráčom, obrancom Timom Gleasonom začal v kalifornskom údolí Napa Valley podnikať s vínom pod spoločnou značkou Vineyard 36. Špecializuje sa na červené, najmä odrodu Cabernet Sauvignon, a tak sa jeho bohatá domáca zbierka určite rozrastie o ďalšie cenné kúsky. „Milujem koncept, ktorý je naviazaný na víno. Sedieť pri stole s pohárom dobrého vína a rozprávať si príbehy. Tomu sa nič nevyrovná,“ vraví Ward, ktorý v NHL odchytal vyše 700 zápasov.

Lásku k vínu si vraj začal pestovať už ako nováčik v NHL, v roku 2001. Na večeriach po ligových zápasoch v rôznych častiach USA a Kanady, kde sa často podávalo kvalitné víno, neustále nasával nové chute, vône a informácie. „Prenikal som do toho čoraz viac, až ma to chytilo celého,“ priznáva Ward. Aj preto po kariére hneď vedel, čo chce robiť.

Foto: Adobe Stock

Mario Andretti: Na gauči stále neleží
Aj v prípade bývalého majstra sveta formuly 1 z roku 1978, Američana s talianskymi koreňmi Maria Andrettiho, sa na láske k vínu podieľalo cestovanie. Cestoval po pretekoch, ochutnával, až sa víno stalo jednou z jeho celoživotných lások. „V Južnej Afrike som zostal príjemne šokovaný kvalitou tamojších vín a to isté sa mi raz prihodilo v Španielsku. Moja láska k regionálnym značkám rástla a keď som v deväťdesiatom štvrtom definitívne prestal pretekať, obrátil som svoju pozornosť k vínu,“ priznala v jednom z rozhovorov dnes už 80-ročná automobilová legenda. Andretti je vinárom v rovnakom kraji ako Ward od roku 1996. Zamiloval si vraj odrody Chardonnay i Cabernet, hoci pýtať sa ho, ktoré víno má radšej, je vraj to isté, ako vedieť, ktoré zo svojich detí milujete viac.

Bývalý excelentný pretekár sa raz priznal, že ho aj v neskoršom veku láska k vínu stále napĺňala rovnako. „Keď som mal štyridsať, hovoril som si, že na dôchodku už budem len ležať na gauči a vidíte, stále som aktívny,“ vyhlásil pred ôsmimi rokmi muž, ktorý stíha vlastniť aj pár čerpacích staníc a umyvární v krajine. Víno dokonca aj zbiera, v unikátnej pivnici má vraj vyše 3000 fliaš z celého sveta. Mimochodom, v Napa Valley si kúpil vinárstvo aj bývalý čínsky basketbalový zázrak Yao Ming či trojnásobný šampión NBA a člen zlatého basketbalového Dream Teamu USA z olympiády v Barcelone 1992 Larry Bird.

Foto: Adobe Stock

Ernie Els a Greg Norman: Ocenenia aj mimo greenov
Austrálčan Greg Norman, bývalá svetová golfová jednotka (v 80. a 90. rokoch minulého storočia sa držal na čele svetového rebríčka 331 týždňov), si založil vinárstvo v Barosa Valley. Ponúka 14 rôznych druhov toho najkvalitnejšieho moku, aký úrodný juhoaustrálsky región neďaleko Adelaide ponúka. V roku 1998 jeho Reserve Shiraz dokonca v časopise Wine Spectator skončili v celosvetovej súťaži na skvelom ôsmom mieste a neskôr sa dočkal ďalších ocenení. „Vyrobiť skvelé víno je moja najväčšia ambícia, ktorej sa vášnivo venujem. No dokázať to chce veľa plánovania, talentu a zaberie vám to kopec času,“ vraví dnes 65-ročný Norman, ktorý s austrálskym vínom podniká už 24 rokov. Greg je dnes ambasádorom vín z celého austrálskeho regiónu, pričom kvalita výrobkov vraj zostáva prvoradá. V rovnakom fachu podnikala aj jeho dcéra Morgan, podľa ktorej je golf a víno jedinečná životná kombinácia. A keďže Greg podniká aj v realitách a v inom biznise, nemusí pritom až tak myslieť na zadné vrátka.

Juhoafričan Ernie Els, člen golfovej Siene slávy a víťaz 71 profesionálnych turnajov, má vinice v meste Stellenbosch, asi 50 km východne od Kapského Mesta. Vínu sa 191 cm vysoký golfista venuje už 15 rokov a za ten čas sa vinárstvo, ktoré prevádzkuje spolu s Louisom Strydomom, stalo jedným z poznávacích znamení tamojšieho regiónu. Vinárstvo sa špecializuje na Cabernet Sauvignon. Podľa odborníkov tam vyrábajú jedno z najlepších červených vín v celej Južnej Afrike. Els sa stal spolumajiteľom už v roku 1999, čím si vraj splnil svoj celoživotný sen. Jeho mottom je dnes heslo: „S vášňou za eleganciou“, ktoré mu vraj pomáha uspieť aj na celosvetových vinárskych súťažiach.

Foto: Adobe Stock

Igor Larionov: Spomína fľašami
K lahodnému moku má blízko aj bývalý ruský hokejový útočník klubu Detroit Red Wings Igor Larionov. Živí sa ako hokejový agent, no popritom stíha prevádzkovať veľkoobchod s vínom. Jeho fľašky majú originálne, hokejom inšpirované názvy ako Slapshot (strela golfovým úderom) či Triple Overtime (trojnásobné predĺženie). Vďaka tomu si dnes 59-ročný rodák z Voskresenska môže vždy pripomenúť gól v predĺžení, ktorým rozhodol tretí zápas finále Stanleyho pohára z roku 2002, v ktorom Larionovov Detroit zdolal Carolinu 4:1 na zápasy. Larionov sa špecializuje najmä na austrálske a kalifornské vína. Vinárstvo má aj ďalšia hokejová legenda Wayne Gretzky v kanadskom údolí Okanagan. Bývalý taliansky jazdec formuly, Talian Jarno Trulli, skúša zasa uspieť na trhu s vínami z oblasti Abruzzo, ležiacej približne 50 km východne od Ríma. Bývalý futbalista David Beckham na to išiel inak: vinárstvo v Napa Valley si s manželkou Victoriou venovali k výročiu svadby. Vari najznámejší mediálny pár si ho kúpil v roku 2008, v čase, keď Beckham obliekal dres Los Angeles Galaxy. Na rozdiel od ostatných zaň utratili peniaze len pre vlastné potešenie. Víno im spracúvajú najatí špecialisti. Beckham ho len rád míňa a ponúka. Keď sa mu pred pár rokmi podarilo skompletizovať a rozbehnúť nový klub v Major League Soccer Inter Miami, ktorého je spoluvlastníkom, neváhal na večerný raut doviezť pre biznis partnera dve fľaše vína, za ktoré utratil 5-tisíc libier.

Foto: Adobe Stock

Aj Hamšík na fľaši
Na ôsmich druhoch Prosecca pod značkou Hamsik Winery sa už tretí rok objavuje tvár kapitána slovenskej futbalovej reprezentácie Mareka Hamšíka. Zmluvu s naším úspešným reprezentantom uzavrela talianska rodinná firma Serena s tým, že fľašky ľahkého perlivého vína s menom banskobystrického rodáka sa môžu distribuovať iba na Slovensko a do Česka. Napriek tomu sa logo zo zlatých písmen MH už stihlo stať známou značkou najmä medzi hoteliermi a v golfových rezortoch. Mimochodom, Hamšíkov otec Richard má logo MH vyrobené v milánskej reklamnej agentúre vytetované na ruke. Bola to totiž súčasť stávky. Peniaze z biznisu podľa Richarda Hamšíka, ktorý je do obchodu rovnako zapojený, putujú aj do Futbalovej školy Mareka Hamšíka v Banskej Bystrici, keďže Hamsik Winery je partnerom školy. Víno pochádza z oblasti Conegliano na severe Talianska. Pravdou je, že si ho Marek počas sezóny veľmi neužíva, vraj vypije maximálne deci vína. A nie je veru lacné. Cena niektorých fliaš na internete sa pohybuje aj nad 200 – 300 eur.


Pri tomto nápoji ešte ostaneme:

Pili ste už oranžové víno?
Červené víno podľa vedcov simuluje cvičebný proces
Staňte sa profíkom: Ako správne piť víno?

Facebook Comments