10. Najpredávanejšie lietadlo: Cessna 172 (44-tisíc kusov)
Začneme niečím, čoho predaje sa rátajú len v desiatkach tisíc kusov. Konkrétne lietadlom Cessna 172. Na trhu je už od roku 1956, a tak je logické, že sa postupne vyvíja. Laik by však mal problém rozoznať stroj vyrobený včera od toho, ktorý vyšiel z fabriky pred 50 rokmi. Každá nová verzia si za číslom 172, ktoré má v názve, nesie aj nové doplnkové písmeno. Výrobca je momentálne pri písmene „S“ a ak bude mať lietadlo aj naďalej taký komerčný úspech ako doteraz, je možné, že v Cessne budú musieť vymyslieť alternatívne označovanie. Cessna 172S odvezie okrem pilota aj troch pasažierov a má dolet vyše 1200 kilometrov. Kúpiť sa dá za cenu okolo 330-tisíc eur a je taká spoľahlivá, že ju do výzbroje zaradili napríklad aj armády USA, Rakúska či Grécka.

Foto: Adobe Stock

9. Najpredávanejšie auto: Toyota Corolla (44 miliónov kusov)
Prejdime rovno k desiatkam miliónov. Toyota Corolla nie je jediným vozidlom, ktorému sa podarilo prekonať v predajnosti osemcifernú hranicu. Rebríčku však suverénne kraľuje. Od roku 1966, keď sa na ceste objavila prvá Corolla, prešlo toto auto značným vývojom a momentálne je tu už jeho 12. generácia. Relatívne nízka spotreba, dostupnosť a spoľahlivosť urobili z Corolly bestseller, ktorý len ťažko nejaké vozidlo prekoná. Vyrábala sa na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy a svojich priamych konkurentov z produkcie iných japonských automobiliek nechala ďaleko za sebou. Mimochodom, prvé auto, ktoré prekonalo v predajnosti desaťmiliónovú hranicu, bol Ford T. Odhaduje sa, že v roku 1914 tvorili tieto stroje 90 % všetkých áut na našej planéte.

Foto: Profimedia.sk

8. Najpredávanejší hudobný album: Thriller (47 miliónov kusov)
Predchádzajúci album Michaela Jacksona Off the Wall z roku 1979 mal síce úspech u kritikov, ale samotný spevák bol sklamaný. Album nezískal cenu Grammy za nahrávku roka a Jackson sa cítil byťň nedocenený. Thriller však už naplnil jeho očakávania. Pochádza z neho aj sedem singlov, okrem iného i Billie Jean či Beat It, a všetky sa umiestnili v prvej desiatke prestížneho amerického rebríčka Billboard Hot 100. Thriller bol nielen najúspešnejším dielom vydavateľstva Epic Records, ale aj najpredávanejším hudobným albumom v dejinách vôbec. Vyšiel v roku 1982 a už o rok neskôr mal na konte 33 miliónov predaných kusov. A Michael Jackson sa dočkal aj ceny Grammy za nahrávku roka, ktorú získala skladba Beat It. Okrem toho si z udeľovania cien v tom roku odniesol aj sedem ďalších ocenení.

7. Najpredávanejšia motorka: Honda Super Cub (100 miliónov kusov)
Ani všetky Corolly a modely T by v predajnosti nepokorili najúspešnejšie motorové vozidlo všetkých čias. Honda Super Cub je na trhu takmer tak dlho ako Cessna 172 a začala sa predávať v roku 1958. Išlo o geniálne jednoduché konštruktérske dielo, zakladateľ firmy Honda trval na tom, aby bolo vhodné pre všetky typy ľudí. Tiež od inžinierov požadoval, aby z maličkého motora s objemom 50 centimetrov kubických vydolovali výkon 4 kone. Podarilo sa im dosiahnuť až 4,5 konskej sily. Na jazdu po japonských cestách, ktoré boli v tom čase ešte dosť rozbité, sa výborne hodila aj trojstupňová poloautomatická prevodovka. V konečnom dôsledku vznikla motorka, na ktorej sa aj dnes vozia desiatky miliónov ľudí.

Foto: Adobe Stock

6. Najpredávanejšia herná konzola: Playstation 2 (155 miliónov kusov)
Už prvá herná konzola od Sony mala obrovský úspech. Playstation 2 ju však strčila do vrecka. V prvom rade tu bol obrovský vizuálny skok medzi hrami na staršej a novšej generácii konzol. Nešlo však len o grafiku. Playstation 2 pretvorila videoherný priemysel, ktorý sa dovtedy považoval za odvetvie určené deťom a čudným panicom, na giganta. Videohry dnes generujú viac peňazí než filmy, o hudbe nehovoriac. Nová konzola ponúkala aj spätnú kompatibilitu, takže sa na nej dali hrať aj hry určené pre Playstation 1. Jej obrovskou výhodou bol aj fakt, že fungovala ako DVD prehrávač. Spomeniete si ešte, aké drahé boli začiatkom nového milénia DVD prehrávače? Playstation 2 bola o stovky eur, presnejšie tisíce korún lacnejšia. To všetko z nej urobilo najpredávanejšiu konzolu v dejinách

5. Najpredávanejšia videohra: Minecraft (200 miliónov kópií)
Marcus Persson nikdy nedokončil strednú školu, ale napriek tomu sa zamestnal ako programátor. V práci dal ale neskôr výpoveď a venoval sa len svojmu vlastnému projektu menom Minecraft. Založil firmu Mojang, ktorá hru vydala v roku 2011. O tri roky neskôr Persson predal Mojang Microsoftu. Cena? 1,9 miliardy eur. Nie zlé na chlapíka bez maturity. Minecraft pritom neoplýval dychberúcou grafikou a prakticky úplne v ňom absentoval príbeh. Dal však hráčom slobodu a možnosť prejaviť svoju kreativitu. V hre tak vznikli úžasné výtvory vrátane fungujúceho počítača. Dosiaľ sa predalo vyše 200 miliónov kópií Minecraftu a hre sa v roku 2020 venovalo mesačne 126 miliónov ľudí. A Persson? Ten je miliardárom a venuje sa len menším projektom.

Foto: Profimedia.sk

4. Najpredávanejší mobil: Nokia 1100 (250 miliónov kusov)
Toto je príbeh z čias mýtov a legiend, z čias, keď mobily boli len na telefonovanie a SMS správy. Ale ešte aj tie SMS boli drahé a do mobilu sa ich zmestilo len pár desiatok. Dokonca aj telefónny zoznam mal obmedzenú kapacitu. Nokia 1100 nebola z dnešného pohľadu nabitá funkciami, nemala ani jeden fotoaparát, ale aspoň sa na nej dal hrať Had. Mal baterku, keďže ho navrhli špeciálne pre rozvojové krajiny, kde sa svetlo vďaka nespoľahlivým dodávkam elektriny zišlo. Človek si mohol zložiť vlastné zvonenie, takže po svete behali milióny amatérskych skladateľov. Predná strana zariadenia bola odolná voči prachu a boky boli z nešmykľavého materiálu. Aj keď vám Nokia 1100 náhodou spadla, šanca, že sa rozbije, bola minimálna. Vyrábala sa šesť rokov a posledný kus opustil továreň v roku 2009.

Foto: wikipédia

3. Najpredávanejšie filmové premietanie: Odviate vetrom (338 miliónov lístkov)
V dejinách vzniklo množstvo filmov, ktoré priniesli svojim tvorcom stovky miliónov dolárov. Žiaden sa však nemôže rovnať snímke Odviate vetrom z roku 1939. Najziskovejší film v histórii by dnes po zarátaní inflácie zarobil 3,17 miliardy eur. Zároveň kraľuje aj rebríčku snímok, na ktorých premietanie sa predalo najviac lístkov. Odviate vetrom videlo v kine 338 miliónov divákov. Historický epos z obdobia americkej občianskej vojny patrí k najznámejším filmom, aké vznikli, a získal desať Oscarov. Zaujímavá je aj jeho dĺžka: trvá 3 hodiny a 44 minút, pričom sa rátalo s tým, že diváci si budú musieť odskočiť. Súčasťou premietania tak bola aj 15-minútová prestávka. A ešte jedna vec: premiéru filmu videli aj niektorí veteráni z americkej občianskej vojny.

2. Najpredávanejšia hračka: Rubikova kocka (350 miliónov kusov)
Kto by ju nepoznal? Objavila sa v desiatkach filmov a jej popularita je už desaťročia absolútne nespochybniteľná. Po celom svete sa každoročne koná množstvo súťažných podujatí, kde hrá hlavnú rolu práve vynález maďarského architekta a sochára Ernőho Rubika. Existuje množstvo disciplín týkajúcich sa skladania kocky. Kocku s rozmermi 3 x 3 x 3 cm sa napríklad podarilo poskladať poslepiačky za 15,5 sekundy, jednou rukou (ale s otvorenými očami) to istému Američanovi trvalo 6,8 sekundy. Kocka s rozmermi 2 x 2 x 2 cm sa zasa najrýchlejšie poddala za necelú pol sekundu, oveľa väčšiu s rozmermi 7 x 7 x 7 cm zasa zdolal šampión za 1 minútu a 40 sekúnd. A istý mladý Číňan zložil tri Rubikove kocky naraz. Počas žonglovania.

Foto: Profimedia.sk

1. Najpredávanejšia knižná séria: Harry Potter (500 miliónov výtlačkov)
Žiaden knižný fenomén neotriasol v posledných desaťročiach svetom tak, ako to dokázala sága o mladom čarodejníkovi. Povedať, že príbeh pritiahol deti späť k čítaniu, je síce klišé, ale pravdivé. Pred kníhkupectvami sa tvorili dlhé rady, niektoré obchody dokonca otvárali o polnoci, len aby zachytili prvé momenty predaja novej knihy o Potterovi. Predstavte si, že ste v koži vydavateľa, ktorý knihu odmietne. Rowlingovej rukopis takto odmietlo osem firiem a uspela až vo vydavateľstve Bloomsbury. To vďačí za svoj vzostup práve najpredávanejšej knižnej sérii všetkých čias. Je asi zbytočné opisovať, okolo čoho sa točí zápletka celej ságy. Zaujímavejšie bude napríklad uviesť, že prvú knihu preložili aj do mŕtvych jazykov: latinčiny a starogréčtiny. Dokonca záver poslednej knihy mala autorka premysleý už počas písania prvého dielu a Ron Weasley mal pôvodne približne v polovici série zomrieť. A ak by ste tipovali, že Rowlingová je vďaka tejto knižnej sérii najlepšie zarábajúcou spisovateľkou, mali by ste pravdu.

Foto: Profimedia.sk

Mohlo by vás zaujať:

Najsmrtiacejšie prírodné katastrofy: Milióny stratených životov
TOP 10: Najdrahšie pánske huncútstva
Najkrvavejšie bitky všetkých čias

Facebook Comments