Tretí album za posledné dva roky je iný, možno aj preto, že vznikol počas lockdownu. Speváčka sa evidentne snaží hľadať pokoj, dáva sa dokopy a zároveň sa teší z romantiky, ktorú aktuálne prežíva.

Počas posledných pár rokov zažila Ariana Grande niekoľko veľmi bolestných okamihov, cez ktoré sa snažila dostať svojou tvorbou. Album Sweetener (2018) vznikol po samovražednom atentáte, ku ktorému došlo v máji 2017 po speváčkinom koncerte v Manchestri a pri ktorom zahynulo 22 ľudí. Ďalšiemu albumu Thank U, Next predchádzala smrť jej bývalého priateľa, rapera Mac Millera a veľmi verejný vzťah a rozchod s jej bývalým snúbencom Petom Davidsonom. Speváčka tak vydala doteraz najlepšie albumy svojej kariéry, no zároveň zistila, že všetky informácie z jej života pretriasajú médiá a verejnosť.

Album Positions, obsahujúci 14 skladieb, ju však optimisticky posúva do ďalšej kapitoly jej života. Unavená z neustálych špekulácií a klebiet sa rozhodla, že album otvorí sladká orchestrálna skladba Shut Up, v ktorej speváčka reaguje na médiá a kritikov slovami: „Vieš, že znieš tak hlúpo, možno by si mal držať hubu,“ pričom zároveň dodáva, „všetci títo démoni mi pomohli vidieť sračky inak.“ Silu a vytrvalosť cítiť z celého albumu, hoci sa na ňom Ariana Grande úprimne priznáva aj k obave z dôvery a z opätovného zamilovania. Napísala ho počas karantény, ktorú strávila so svojím novým priateľom, realitným agentom Daltonom Gomezom. Ďalšia skladba 34 + 35 je nabitá sexuálnymi narážkami. V podobnom duchu sú napísané aj skladby Just Like Magic, My Hair, Nasty a Love Language. Nie všetky songy sú však sexi. Ariana Grande v niektorých odhľauje svoje obavy a ukazuje svoju zraniteľnosť. V piesni Safety Net, na ktorej spolupracoval raper Ty Dolla $ign, priznáva: „Nikdy predtým som sa tak nebála. Pocity, ktoré jednoducho nemôžem ignorovať.“ V skladbe Positions zasa vyjadruje obavy z opakovnia minulých vzťahov: „Nebo ťa poslalo ku mne. Len dúfam, že sa história nebude opakovať.“ Na album si okrem spomínaného rapera prizvala aj speváčku Doja Cat a kanadského speváka známeho ako The Weeknd, s ktorým vytvorila na album sladkú baladu s názvom Off The Table

Album je príjemný na počúvanie a v kontexte speváčkinho života je potrebné k nemu tak aj pristupovať. Hoci Ariana Grande patrí k jedným z najzvučnejších mien popu, nečakajte také veľké hity, aké poslucháčom v tomto roku priniesla jej spolupráca s Justinom Bieberom a so speváčkou Lady Gaga. Sila albumu Positions tkvie v intímnej atmosfére, majstrovskom spojení popu a R&B, vo vytváraní nálad a zážitkov, ktoré fanúšikovia od speváčky s hebkým sopránom ešte nepočuli.

Diskografia:
1. YOURS TRULY: Republic, 2013
2. MY EVERYTHING: Republic, 2014
3. DANGEROUS WOMAN: Republic, 2016
4. SWEETENER: Republic, 2018
5. THANK U, NEXT: Republic, 2019

Pokojne pustite do uší aj:

Alicia Keys: Pohľad na svet a na seba
Úsmev, prosím! Od Katy Perry sa nedajte dvakrát nabádať
Vizionárka popu: Dua Lipa

Facebook Comments