Ľúbostný trojuholník – muž, žena a robot
Vo svojom najnovšom románe Stroje ako ja cestuje autor Ian McEwan v čase a vracia sa do roku 1982. Fiktívna románová Británia prehrala vojnu o Falklandy, Margaret Thatcher odstupuje z úradu a krajina opúšťa európske štruktúry. Ian McEwan sa hrá s čitateľom, niektoré udalosti sú až príliš podobné súčasnosti, iné sú čistá fikcia. Napríklad technologická vyspelosť krajiny, ktorá je kompletne digitalizovaná a jedným z najmodernejších produktov je ľudský robot, ktorý sa inteligenciou, pohybmi a emóciami približuje človeku. Keď hlavný hrdina, tridsiatnik Charlie, nečakane príde k peniazom, neodolá kúpe Adama, jedného z prvých umelých ľudí. S pomocou svojej priateľky Mirandy pracuje na zostavovaní jeho osobnosti. Výsledkom ich spolupráce je takmer ideálna bytosť – príťažlivý, silný a múdry mladý muž. Je iba otázkou času, kedy budú musieť všetky tri strany čeliť hlbokej morálnej dileme.
IAN MCEWAN: STROJE AKO JA
Slovart, 2020

Keď zlo prenikne do rodiny…
V objekte neďaleko opustenej továrne sa nájde mŕtvola jej bývalého majiteľa Reifenratha. V rámci rutinnej obhliadky miesta činu vyšetrovací tím objaví koterec s vyhladovaným psom, vedľa ktorého ležia vyhrabané ľudské kosti. Forenzné oddelenie postupne nachádza na pozemku ďalšie mŕtvoly. V dedine nikto neverí, že by Reifenrath mohol byť sériovým vrahom. Súdnemu lekárovi sa podarí identifikovať niektoré obete, hoci boli zavraždené už pred rokmi. Boli to ženy a každá zmizla v májovú nedeľu. Komisárka Pia je presvedčená, že vrah je na slobode a hľadá ďalšiu obeť. A máj sa nezadržateľne blíži.
NELE NEUHAUSOVÁ: DEŇ MATIEK
Tatran, 2020

Mysteriózny triler
Slobodná matka Kate Reesová uteká z násilného vzťahu, aby si zachránila život. So sedemročným synom Christopherom sa ukryjú v malom mestečku v Pensylvánii. Jedného dňa Christopher zmizne a objaví sa až po šiestich dňoch. Tvrdí, že mu nik neublížil, no nie je schopný opísať, čo sa mu stalo. Spomenie len akéhosi dobrého pána, ktorý ho vyviedol z lesa na cestu a vzápätí utiekol. Christopher odvtedy počuje hlasy, trpí ukrutnými bolesťami hlavy a je posadnutý úlohou, akú môže splniť len on – postaviť do Vianoc v lese domček na strome, inak jeho mama a všetci v meste už nikdy nebudú ako predtým.
STEPHEN CHBOSKY: IMAGINÁRNY PRIATEĽ
Ikar, 2020

Smrť na X spôsobov
V letný večer vypláva z móla prístavu čln. Sedí v ňom muž a na chrbte má pripevnený meč. Jeho úlohu mu nadiktovali kocky: niekto musí zomrieť. Kto to bude, nevie ani on sám. Helsingborg už nie je idylickým miestom na švédskom pobreží, akým bývalo. Helsingborská polícia je v posledných týždňoch zaujatá vyšetrovaním viacerých komplikovaných vrážd, ktoré zdanlivo spolu nesúvisia. Keď sa už zdá, že polícii sa prípady podarilo vyriešiť, objaví sa nová obeť. Kriminalisti musia pripustiť, že sa mýlili a pokračovať v love na človeka, ktorý na zabitie nepotrebuje motív, zato pozná nesmierne množstvo spôsobov, ako to urobiť.
STEFAN AHNHEM: X SPÔSOBOV AKO ZOMRIEŤ
Ikar, 2020

O nádeji a dôstojnosti uprostred hrôzy
Atraktívna mladá Poľka Eliza sa po sérii osudných chýb ocitne vo vlaku, ktorý vezie väzňov do Osvienčimu. V ňom spozná mimoriadne krásnu Magdalenu. Obe šokované biedou, hladom a nesmiernym utrpením bojujú v príšerných podmienkach o prežitie. Ich krása však nezostane dlho nepovšimnutá. Veliteľ Komanda Puff, Wolfgang Steinhoff, im tam ponúkne prácu. Za obslúženie desiatich mužov denne získajú poriadne jedlo, šaty a trocha dôstojnosti. Po odslúženom polroku ich vraj prepustia na slobodu. Netušia, že si za svoje telá práve kúpili vstupenku do ďalšieho pekla, z ktorého iba zázrakom vyviazne živá len jedna z nich.
DOMINIK W. RETTINGER: NEVIESTKY OSVIENČIMU
Lindeni, 2020

Psychopati medzi nami
Určite to poznáte – niekto vás ohúri svojím šarmom a skôr než sa nazdáte, zistíte, že si s vami robí, čo chce. Veríte jeho slovám, pretože znejú dobre, hoci sú to často lži. Ťahá za vaše nitky až do posledného dychu. Pravdepodobne máte jedného z nich vo svojom okolí – či už ide o šéfa, kolegu, priateľa alebo príbuzného. Psychopatov je v spoločnosti viac, než si myslíte. Ich manipulatívne správanie však môžete odhaliť vďaka pokračovaniu úspešného titulu Obklopený idiotmi od Thomasa Eriksona, švédskeho experta na komunikáciu. Začítajte sa a prekuknite potenciálnych psychopatov, kým nie je neskoro!
THOMAS ERIKSON: OBKLOPENÝ PSYCHOPATMI
Motýľ, 2020

Svet špiónov a propagandy
Kniha amerického investigatívneho reportéra Ernesta Volkmana podáva príbeh špionáže od klasických zvedov cez stredovekých majstrov špiónov a studenovojnové sledovanie až po manipuláciu verejnej mienky v dnešnom digitálnom období. Odkrýva v nej spravodajských agentov a vojenských vyzvedačov, zachytené správy a tajné kódy, bezvýchodiskové intrigy a „medové“ pasce. Prináša prípadové štúdie o najzaujímavejších a najneočakávanejších špiónoch a sprisahaniach z dávnych čias aj súčasnosti. Dejiny špionáže akoň máloktorá kniha predtým dekódujú skrytý svet spravodajských služieb.
ERNEST VOLKMAN: DEJINY ŠPIONÁŽE
Ikar, 2020

Začítajte sa aj do:

Kráľovstvo: Temný príbeh dvoch bratov
Čítanie nielen do lockdownu: Nechajte pracovať svoju fantáziu
Inštitúcia: Miesto, z ktorého sa nikto nedostane živý

Facebook Comments