Na prvý pohľad sa pôdorys nepodobá dovtedy postaveným hradom. Preto veľa príbehov hovorí, že za jeho tvarom pentagramu stroja špiritistické sily. Na to by bolo dobré sa skôr spýtať bohatého poľského šľachtica a vojvodu zo Sandomere Krzysztof Ossolińskeho (1587–1645), ktorý rozsiahly kamenný hrad dokončil rok pred svojou smrťou. Staviteľ si zjavne dal záležať na symbolike. Štyri veže predstavujú ročné obdobia, dvanásť siení zase mesiace v roku a 365 okien počet dní v roku. Náhoda? Určite nie. Aj podzemie hradu je nemenej zaujímavé, práve tu sa nachádzala pracovňa vojvodu plná magických kníh. Po jeho smrti hrad preberá jeho syn, ktorý však otca prežil len o štyri roky. Zahynul pri bitke s Tatármi pri Zborówe. Legenda tvrdí, že jeho duch oblečený do výzbroje na koni sa stále zjavuje na hradbách a stráži rodinný poklad. Podzemie hradu Krzyztopor podľa starých legiend nevracia do sveta živých nikoho, kto sa sem rozhodne vstúpiť.

Už v roku 1655 bolo sídle čiastočne zničené počas švédskej invázie. Na kráse mu nepridala ani vojna barskej konfederácie s Rusmi v roku 1770, kedy je čiastočne zdemolované. Postupne sa množili prípady miznutia ľudí v podzemí. Počas 2. svetovej vojny tu boli na prieskume aj ruské vojenské jednotky. Z desiatok vojakov prežil iba jeden, ktorý bol v dostatočnej vzdialenosti od starých dverí pracovne. Čo sa tam dole deje, je stále nevysvetlenou záhadou. Podľa záhadológov je tu nahromadenej veľa negatívnej energie.

Foto: pixabay.com / monikasmigielska

Info pre turistov: Hrad je sprístupnený verejnosti od roku 1991 a sa nachádza pri dedine Ujazd (cca 150 km severovýchodne od Krakova), kde nájdete aj malé parkovisko. Aj napriek takmer strašidelnej povesti patrí k najnavštevovanejším historickým objektom krajiny. Zvedavých turistov hneď privítajú vravy a havrany. Stále tu prebieha archeologický výskum. Momentálne je hrad do odvolanie pre turistov zatvorený. Viac aktuálnych informácii nájdete na oficiálnej stránke.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Dunluce
Hrady a zámky Európy: Tourbillon
Hrady a zámky Európy: Muiderslot

Facebook Comments