Najstaršie časti strategického sídla nechal budovať už v 13. storočí Richard Óg de Burgh tzv. Červený gróf. Prvé písomné zmienky sú ale až z roku 1513, kedy sa už spomínajú dve silné obranné veže s priemerom deväť metrov. Hrad je obklopený mimoriadne strmými zrázmi na oboch stranách, čo mohlo byť dôležitým faktorom pre prvých kresťanov a Vikingov. V polovici 16. storočia ho necháva škótsko – írsky klanový vodca Sorley B. MacDonnell prebudovať do škótskeho štýlu. O delá na hrade sa postarala blízko stroskotaná španielska galeóna Girona (1588). Ostatný vyplavený tovar predali a peniaze použili na opravu hradu. V 18. storočí ale dostalo sídlo poriadnu ranu, časť severnej hradnej steny spadla do oceánu. Po tejto udalosti mal hrad ostať opustený a začať chátrať. Druhou verziou pustnutia môže byť legenda z roku 1639, kedy sa do mora zrútila hradná kuchyňa. Prežil iba jeden kuchár, ktorý ostal skrčený v zachovanom rohu. Ostatní, ktorí pri nešťastí zomreli, tu vraj dodnes strašia.

Tak či onak, dnes je z Dunluce iba ruina hodná návštevy. Ľudia z okolia dopomohli k devastácii tým, že si kameň brali na stavbu vlastných budov. V roku 2011 sa hlavnými archeologickými vykopávkami našli významné pozostatky „strateného mesta Dunluce“, ktoré bolo pri írskom povstaní v roku 1641 zrovnané so zemou.

Foto: pixabay.com / AnnaAndPiotrPhotostoryap

Info pre turistov: Zrúcanina sa nachádza medzi kúpeľným mestečkom Portrush (cca 5 km západne) a dedinou Portballintrae. Blízko hradu je aj unikátna prírodná pamiatka Giant’s Causeway (Obrov chodník), ktorá je na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Do 5 km je od Dunluce mesto Bushmills, kde sa páli známa írska whisky.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Tourbillon
Hrady a zámky Európy: Muiderslot
Hrady a zámky Európy: Cochem

Facebook Comments