Reč je o čili papričke a látke v nej obsiahnutej – kapsaicíne. Nebudeme teraz rozoberať ich pálivosť podľa Scovilleho stupnice, ale účinky na ľudský organizmus z hľadiska zdravia. Viac tému priblížil článok uverejnený aj na washingtonnewsday.com.

V štúdií preskúmali vedci z Clevelandskej kliniky v Ohiu údaje o zdraví a výžive od viac ako 570 000 účastníkov z USA, Talianska, Číny a Iránu. Porovnávali zdravotné výsledky ľudí, ktorí jedli čili papričky, s tými, ktorí ju konzumovali zriedka alebo nikdy. Predbežný výskum ukazuje, že konzumácia čili môže znížiť riziko úmrtia na srdcové choroby, rakovinu a iné príčiny, pričom vychádza aj z predchádzajúcich štúdií. Tí, ktorí konzumovali čili, mali počas sledovaného obdobia 26-percentný pokles úmrtí na problémy so srdcom, 23-percentné zníženie úmrtia na rakovinu a 25-percentný pokles úmrtnosti z iných zdravotných príčin. Práve kapsaícín má protizápalové, antioxidačné a protirakovinové účinky.

Aj keď sa stravovacie a kultúrne návyky líšili, podobné trendy boli zaznamenané vo všetkých štyroch krajinách, uviedol hlavný autor štúdie, kardiog Dr. Bo Xu. Výsledky podľa neho podčiarkujú vplyv stravy na celkové zdravie. Čili papričky obsahujú draslík, vlákninu a vitamíny A, B6 a E. Profesorka zdôraznila, že môžu byť prospešné pre krvný tlak. Pridanie týchto papričiek by mohlo nahradiť časť soli, ktorú by si ľudia inak pridali do stravy.

Foto: pixabay.com / Melanie2468

Mohlo by vás zaujať:

Číňan má plechový gágor. Denne zošrotuje okolo 2,5 kila chilli
Idiotská stávka. Chilli súboj bratom nevyšiel, a zrejme sú aj radi
Máte radi chilli? Pozrite si rebríček najštipľavejších papričiek

Facebook Comments