Jo Nesbø tentoraz nesiahol po osvedčenom vyšetrovateľovi, ktorým je Harry Hole, no jeho triler Kráľovstvo sa vám vryje hlboko do duše. Prináša temný a tajomný príbeh Roya a Carla Opgardovcov, ktorí sa rozhodnú na obrovských rodinných pozemkoch v nepoškvrnenej nórskej divočine postaviť luxusný horský hotel. Za zdanlivo silným bratským putom sa však skrýva niečo oveľa desivejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Dvaja bratia, ktorých spájajú temné tajomstvá
Bratia Roy a Carl Opgardovci vyrastali v odľahlej nórskej dedine. Keď ich rodičia zahynú pri autonehode, šestnásťročný Roy sa stáva ochrancom svojho o rok mladšieho brata Carla. Ako dospelí idú obaja bratia každý svojou cestou. Carl sa rozhodol cestovať po svete a hľadať slávu a bohatstvo. Roy zasa nikdy neopustil miesto, v ktorom vyrastal. Pracuje ako mechanik a žije na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Po pätnástich rokoch sa Carl vracia z Ameriky domov spolu so svojou charizmatickou manželkou, architektkou Shannon. Niektorí ľudia sú z jeho návratu nadšení, iní podozrievaví, vrátane šerifa Kurta Olsena, ktorý bratov z istého dôvodu veľmi starostlivo sleduje. Carl a Shannon majú v pláne postaviť na rodinnom pozemku luxusný kúpeľný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Royova lojalita voči rodine však prechádza veľkou skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada.

Z minulosti sa vynárajú šokujúce tajomstvá o tom, že Carl mohol byť sexuálne zneužívaný otcom. Odhalenie tejto skutočnosti by mohlo spochybniť autonehodu rodičov, ktorá bola oficiálne považovaná za nešťastnú náhodu. V hre sú zrazu nielen doterajšie istoty a pokoj, ale aj ľudské životy. Z idyly uprostred prírody sa stáva temné miesto a Roy sa musí rozhodnúť, čo všetko je pre svojho brata a lásku, ktorú cíti k jeho krásnej manželke Shannon, ochotný obetovať.

Kráľ severských detektívok
Jo Nesbø je jeden z najpredávanejších a najoceňovanejších detektívnych autorov súčasnosti. Iba v jeho rodnom Nórsku sa predali vyše dva milióny jeho kníh, čo je pri počte 4,5 milióna obyvateľov neuveriteľné číslo. Nesbøve knihy vyšli už vo vyše 40 jazykoch a 140 krajinách sveta. Literárnu kariéru odštartoval detektívkou Flaggermusmannen v roku 1997, za ktorú získal prestížne ocenenie Sklený kľúč (škandinávsku cenu za najlepší krimi román). V jeho prvom románe sa objavil Harry Hole, svojrázny typ amerického detektíva drsnej školy, ktorý má svoje muchy, nie je dokonalý, zvykne si vypiť, no zároveň je zásadový a férový. Jo Nesbø bol v mladosti úspešným prvoligovým futbalistom, no pre zranenie so športom skončil. Vyštudoval ekonómiu a stal sa z neho úspešný finančný analytik. Založil populárnu skupinu Di Derre, ale stále ho to ťahalo k písaniu. Dnes je vyhľadávaným autorom, ktorý má na políciiň svoje zdroje, a tak môže priamo pozorovať ich prácu.

Mohli by ste sa začítať:

Čítanie nielen do lockdownu: Nechajte pracovať svoju fantáziu
Inštitúcia: Miesto, z ktorého sa nikto nedostane živý
Papierová kniha … s tou sa najspoľahlivejšie večer líha

Facebook Comments