Ten v roku 1955 založil športovú kultovú značku Alpine. Sen o Alpine sa ale začal oveľa skôr. Mladý Jean už ako veľmi mladý súťažil na automobilových pretekoch. Jeho športové náčinie pozostávalo od počiatkov z modelov značky Renault. Spojitosť Rédélé + Renault nie je náhodná. K tejto značke mal rodák z mestečka Dieppe vždy blízko. Podpísal sa pod to fakt, že jeho rodina prevádzkovala oficiálne dílerstvo automobilov s diamantom v znaku.

Alpine Vision Gran Turismo Concept (2015). Foto: netcarshow.com

Zrod legendy
Ako to už v týchto prípadoch býva, mladý Jean začal v rámci zvýšenia konkurencieschopnosti na rýchlostných skúškach s postupnou úpravou pôvodne sériových modelov Renault. Jeho obľúbeným pretekárskym náčiním z úvodu kariéry bol malý a ľahký Renault 4CV. Na technickom základe tohto modelu neskôr vznikol prvý prototyp s logom Alpine – model Mille Miles 106. Mimochodom, pomenovanie Alpine je viac ako symbolické. Označenie odkazuje na rýchle prechádzanie cez alpské horské cestičky plné zákrut, s cieľom dosiahnuť až na samotný vrchol. Skutočný prelom a počiatok éry tejto slávnej značky znamenal až príchod sériového modelu Renault Dauphine. Práve na jeho základoch vznikol pôvodne model A 108, ktorý neskôr nahradil ikonický Alpine A110. Tento počin priniesol dovtedy „lokálnemu“ úpravcovi veľkú slávu a rešpekt konkurencie. Z mnohých úspechov vo svete rýchlostných skúšok vyzdvihneme víťazstvo na slávnej Rallye Monte Carlo a predovšetkým celkové triumfy vo svetových šampionátoch v rokoch 1971 a 1973.

Alpine A110 Rally (2020). Foto: netcarshow.com

Bolo len otázkou času, kedy úspechy vo svete motoršportu zaujmú aj kľúčového hráča so silným zázemím. A keďže Alpine má od začiatku veľmi blízko k Renaultu, nikoho veľmi neprekvapí, že v roku 1978 postúpil Rédélé práva na značku Alpine práve tomuto gigantovi. V novšej histórii značky vznikol napríklad model Alpine 610 Turbo z roku 1991. Jeho odbyt ale výrazne zaostal za očakávaniami materskej skupiny. Značka Alpine sa v nasledujúcich rokoch postupne dostávala do štádia akéhosi zakonzervovania a v roku 1995 de facto zanikla.

Znovuzrodenie
Slávne meno a lesk víťazstiev zo sveta rallye nedali v ďalších rokoch mnohým nadšencom spávať. V roku 2012 začal Renault spolupracovať na obnovení legendy spolu s britským výrobcom ultraľahkých športových automobilov Caterham. Angličania však zo sľubnej spolupráce nakoniec vycúvali. Renault sa napriek tomu nevzdal a na projekte návratu slávnej značky pracoval aj naďalej. Veľký ohlas spôsobil nádherný koncept z roku 2016 s názvom Vision. Sériového znovuzrodeného modelu Alpine A110 sme sa dočkali v roku 2017. Dizajnovo nádherný model vizuálne odkazuje na pôvodnú legendu. Obrovský záujem o znovuzrodenú legendu prekvapil pravdepodobne aj samotnú automobilku Renault. Po prvotnej sérii s názvom Premiere Edition, pozostávajúcej z 1955 kusov, ktoré pripomínajú rok založenia automobilky Alpine, sa doslova zaprášilo. Keďže samotný dopyt niekoľkonásobne presiahol ponuku, tak budúci šťastní majitelia nových kúskov boli vylosovaní.

Alpine A110 SportsX Concept (2020). Foto: netcarshow.com

O kvalitách znovuzrodenej ikony vypovedá aj druhé miesto v ankete o Európske auto roka 2019, kde Alpine A110 získal rovnaký počet hlasov ako víťazný Jaguar I-Pace. Budúcnosť značky Alpine v nedávnej minulosti ohlásil vývoj modelu s vyššou stavbou podvozka. Pri netradičnom koncepte crossoveru sa začalo špekulovať aj o verziách s elektrickým pohonom. Vyhliadky na budúcnosť značky Alpine ale dostali výrazné trhliny v súvislosti s nelichotivou situáciou v materskej aliancii. Keďže Francúzi musia v týchto ťažkých časoch výrazne šetriť, chvíľami sa uvažovalo aj o opätovnom zrušení značky Alpine. Situácia sa radikálne zmenila s nástupom nového šéfa skupiny Renault, Luca de Mea. Ten v značke Alpine vidí do budúcna veľký potenciál. Symbolický krok v rámci ďalšieho budovania tohto brandu nastane už v budúcom roku. Práve vtedy sa súčasný továrensky tím Renault F1 premenuje na Alpine. A aby toho nebolo málo, značku Alpine budeme registrovať aj vo vytrvalostných okruhových pretekoch v kategórii LMP1.

Pri rovnakej značke ešte ostaneme:

Alpine A110S: S ako spomienkovo strhujúci superstroj
Napriek problémom športiak Renault Alpine príde čoskoro na trh
Legenda, ktorá má aj po 60 rokoch čo ponúknuť

Facebook Comments