Napriek textom niektorých skladieb, ktoré sú kritikou súčasnej spoločensko-politickej situácie, srší z albumu opatrný optimizmus, podčiarknutý majstrovskou baladickosťou.

Aj keď v priebehu posledného roka vydala Alicia Keys až sedem singlov, ktoré sú súčasťou albumu Alicia, nepripraví vás to o celkový zážitok z albumu. Odkrýva v ňom svoj osobný postoj k spoločensko-politickému dianiu, pohľad na svet aj na seba. Hneď prvá skladba Truth Without Love má politický podtext hovoriaci o tom, že pravda je nepolapiteľná. Epickú hudbu v nej dopĺňa zvuk harfy a zbor v pozadí. Nasleduje pieseň Time Machine, hojdajúca sa v rytme niekoľkých tónov, basov a syntetizátorov, ktoré vytvárajú skvelú kulisu, keď Alicia predvádza svoj horný rozsah. Typickým príkladom spomínaného opatrného optimizmu je skladba Authors of Forever, v ktorej speváčka ubezpečuje stratených a osamelých ľudí, že všetko bude v poriadku.

Ako to už býva u svetových hviezd zvykom, aj Alicia Keys si prizvala v rámci spolupráce úžasnú zostavu umelcov, ktorí priniesli na album nový sound. V skladbe 3 Hour Drive sa predstaví napríklad britský spevák Sampha, Tierra Whack prispela svojím rapom v skladbe Me x 7. Miguel zahviezdi v songu Show Me Love a v piesni So Done si Alicia zase hravo vymieňa verše s Khalidom.

Veľmi osviežujúcim a optimistickým songom je nepochybne Underdog, ktorý vznikol v spolupráci s Ed Sheeranom. Melódia je jednoduchá a gitara je pekným kontrastom ku klavíru, ktorému Alicia Keys zvyčajne dáva prednosť. Ďalšími optimistickejšími skladbami sú So Done a milostná balada Love Looks Better. Predposlednou piesňou je Perfect Way To Die – srdcervúca balada venovaná Afroameričanom, ktorí boli v Spojených štátoch zavraždení policajtmi. Je napísaná z pohľadu smútiacej matky, ktorej policajti zastrelili syna. Slovami: „Just another one gone/And they tell her to move on“ speváčka odsudzuje neadekvátnu odpoveď jej krajiny na policajnú brutalitu. Album uzatvára skladba Good Job, ktorá vyšla ako singel na jar minulého roka. Alicia sa počas skladby sprevádza na klavíri a spieva nič netušiacim hrdinom dnešnej doby – lekárom, učiteľom, vojakom, slobodným matkám. V kontexte pandémie COVID-19 sa však stáva ódou na ľudí pracujúcich v prvej línii počas pandémie.

Alicia Keys svojím aktuálnym albumom opäť raz potvrdila svoju fenomenálnosť. Zachytáva kúzlo a energiu jej prvých albumov, kombinuje ju so zrelosťou jej novšej tvorby. V pätnástich úprimných skladbách je pocit zúfalstva a pocit nádeje tak príjemne vyvážený, že vo finále je album hudobným balzamom na dušu každého poslucháča.

DISKOGRAFIA
1 SONGS IN A MINOR: J Records, 2001
2 THE DIARY OF ALICIA KEYS: J Records, 2003
3 AS I AM: J Records, 2007
4 ELEMENT OF FREEDOM: J Records, 2009
5 GIRL ON FIRE: RCA Records, 2012
6 HERE: RCA Records, 2016

Stoja za započúvanie:

Úsmev, prosím! Od Katy Perry sa nedajte dvakrát nabádať
Vizionárka popu: Dua Lipa
Jennifer Lopez je v novom klipe aj naostro

Facebook Comments