Pri skúmaní Veľkého bariérového útesu, ktorý má rozlohu 348 700 km², našli doteraz neobjavený „korálový mrakodrap“. Viac informácii priniesol článok uverejnený aj na stránke schmidtocean.org

O to viac prekvapuje fakt, že mohutný útvar sa z dna týči do výšky 500 metrov (áno, päťsto metrov) . Pre lepšie porovnanie, taká Empire State Building meria 381 metrov, Sydney Tower 3052 metrov a Petronas Twin Tower v Malajzii 452 metrov.

Vedcom sa tento objav podarilo uskutočniť na palube výskumného plavidla Schalkt Ocean Institute Falkor, ktoré sú v súčasnosti na ročnom výskume oceánu obklopujúceho Austráliu. „Sme prekvapení a nadšení z toho, čo sme našli,“ povedal Dr. Robin Beaman z austrálskej Univerzity Jamesa Cooka. Základňa útvaru podobnému vysokohorskému štítu je široká 1,5 km a potom stúpa do výšky 500 metrov, vrchol končí iba 40 metrov pod morskou hladinou. Celý korálový mrakodrap je vytvorený z odumretých schránok korálov, ktoré sa tu hromadili milióny rokov.

„Tento neočakávaný objav potvrdzuje, že pokračujeme v hľadaní neznámych štruktúr a nových druhov v našom oceáne,“ uviedla Wendy Schmidtová, spoluzakladateľka inštitútu Schmidt Ocean. „Stav našich vedomostí o tom, čo je v oceáne, je už dávno taký obmedzený. „Vďaka novým technológiám, ktoré fungujú ako naše oči, uši a ruky v hlbokom oceáne, máme kapacitu na objavovanie ako nikdy predtým. Otvárajú sa nám nové oceány, ktoré odhaľujú ekosystémy a rozmanité formy života, ktoré s nami zdieľajú planétu.“ dodáva.

Mohlo by vás zaujať:

Karibský útes Banco Chinchorro vydal ďalší starý vrak
Adrenalín na Havaji: Extrémne skoky z útesov
Šmyknúť sa a skočiť z 15-metrového útesu? Šialenstvo!

Facebook Comments