O stavbu sa zapríčinil gróf Floris V, ktorý nechal Muiderslot postaviť pri ústí rieky Vecht v roku 1280. Pôsobivý vodný hrad je postavený vo francúzskom štýle. Kvôli nedostatku kameňa má hrubé steny postavené z pálených tehál. Blízka rieka bola obchodnou cestou do Utrechtu , jedného z najdôležitejších obchodných miest tých čias. Hrad, s rozmermi 32 x 35 metrov, slúžil na vyberanie mýta pre obchodníkov. Charakteristický tvar mu dodávajú štyri valcové veže po rohoch a vodná priekopa. Štvorcová veža s padacím mostom chránila jediný vstup. V strede hradu je malé nádvorie so studňou.

Foto: pixabay.com / MrsBrown

Po násilnej smrti grófa Florisa bol v roku 1297 bol hrad dobytý arcibiskupom z blízkeho Ultrechu W. van Mechelenom. V roku 1300 tak ostala z hradu ruina. O 70 rokov neskôr ho začína nanovo stavať na pôvodných základoch vojvoda Albrecht. Počas stáročí bol využívaný rôznymi spôsobmi. Bolo tu väzenie, kasárne, sklad munície francúzskej armády. Po roku 1823 mu opäť hrozí zbúranie, ale nespokojnosť miestnych obyvateľov s takým rozhodnutím obmäkčilo kráľa Wiliama I. a stavbu zachoval. Neskôr prebehli dve rekonštrukcie (rok 1881 – ?, a potom 1956-1972), ktoré sa ho pokúsili dostať do podoby zo 17. storočia.

Info pre turistov: Plne zrekonštruovaný Muiderslot patrí k najstarším, najvyhľadávanejším a najobľúbenejším hradom Holandska. Nielen z pohľadu turistov ale aj filmárov. Pre návštevníkov je tu pripravený bohatý program. Od poťažkanie si meča, po ukážku remesiel, predstavenia sokoliarov až po interaktívne hry o stredoveku a novoveku. Hrad je v súčasnosti národným múzeom, v niekoľkých miestnostiach sú zbierky zbraní a brnení. Zaujímavé je aj okolie, zámocké záhrady či blízky prístav lákajú na prechádzku. Najbližšie hrady sú Kráľovský zámok v Amsterdame na západe, Gunterstein a potom zámok De Haar.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Cochem
Hrady a zámky Európy: Malaspina
Hrady a zámky Európy: Rabati

Facebook Comments