Zdravé otužovanie nás chráni nielen pred množstvom civilizačných a infekčných chorôb, ale vie si podľa britských vedcov poradiť aj s obávanou diagnózou seniorov. Závery výskumu priniesol aj článok uverejnený na bbc.com.

Lekári už desaťročia vedia, že ochladenie ľudí môže (za určitých okolností) chrániť ich mozog. Vedci z Cambridgeskej univerzity zistili, že kúpanie v studenej vode môže chrániť mozog pred degeneratívnymi chorobami, ako je demencia.

Profesorka Giovanna Mallucciová, ktorá vedie Centrum pre výskum demencie vo Veľkej Británii, tvrdí, že objav by mohol nasmerovať na nové spôsoby liečby, ktoré môžu pomôcť udržať demenciu na uzde. Výskum je síce sľubný, ale je v počiatočnom štádiu, ale zameriava sa na schopnosť hibernácie v chladnom prostredí, ktorú si zachovávajú všetky cicavce (teda ja ľudia). Pri plávaní v ľadovej vode naše telo tvorí hibernačnú bielkovinu RBM3, ktorá chráni mozog pred degradáciou. Spomínaná bielkovina totiž podporuje obnovu poškodených spojení v mozgu, a ich náhradu novými a funkčnými.

Profesorku Mallucciovú zaujala skutočnosť, že pri zimnom spánku zvierat (napr. medvede, ježkovia, netopiere) dochádza k prerušeniu mozgového spojenia. Stratí sa asi 20 – 30% spojení, pretože ich telá uchovávajú vzácne zdroje na zimu. Ale keď sa na jar prebudia, tieto spojenia sa zázračne obnovia.

Zásadné je, aby sa telo na dlhší čas podchladilo, doslova prekonalo teplotný šok. Ale pozor, prudké ochladenie tela môže byť pre nezvyknuté osoby nebezpečné. Treba sa otužovať postupne od mladosti. Ak sa terajší seniori otužovali od mladých rokov, tak majú vysokú šancu si užiť starobu bez demencie.

Mohlo by vás zaujať:

Pomalšia chôdza po 45-tke je príznakom …
Digitálna demencia – moderná závislosť
Reštaurácia zlých objednávok podporuje ľudí s demenciou

Facebook Comments