Pôvodne mýtny hrad nad rovnomennou obcou Cochem bol založený približne v roku 1000 nášho letopočtu palatínom Ezzom. Prvá písomná zmienka ale vzniká až o polstoročie neskôr. V roku 1150 si kráľ Konrád III. zabezpečil dobytím hradu svoju autoritu a novonadobudnuté sídlo sa stáva administratívnym centrom pre okolité cisárske panstvo. Ani potom nemal hrad iba jedného pána. Dedičské spory a nájazdy sa odrazili aj na počte majiteľov. V roku 1688 francúzsky kráľ Ľudovít XIV (kráľ Slnko) napadol Moselskú oblasť a zmocnil sa aj hradu Cochem. Ten bol 19.5.1689 podpálený a sčasti vyhodený do povetria. Podobný osud postihlo aj niekoľko hradov na nemeckom juhozápade.

Ruiny hradu v roku 1868 odkúpil obchodník Louis Ravené a začal s rekonštrukciou vo vtedy populárnom novogotickom architektonickom štýle. V roku 1942 ho ale musel predať ríšskemu ministerstvu spravodlivosti. Minister Otto G. Thierack tu nechal v roku 1943 zriadiť špeciálne nacistické výcvikové stredisko pre právnikov. Mozaikový portrét svätého Krištofa od talianskeho majstra z roku 1870 bol počas nacistickej éry zničený. Po 2. svetovej vojne hrad pripadol v roku 1947 spolkovej krajine Porýnie-Falcko, ktorá tam zriadila administratívnu školu. V roku 1978 sa stal majetkom mesta Cochem.

Foto: pixabay.com / FelixBerger

Info pre turistov: Dominantný hrad je silným lákadlom aj pre návštevníkov z ďalekého okolia. Na nádvoria je povolený vstup so aj psom na vôdzke. Nachádza sa tu obchod so suvenírmi a dobová krčma. K dispozícii sú aj viacjazyční sprievodcovia. K najobdivovanejším častiam v barokových a renesančných interiéroch patrí Rytierska sála, jedáleň či Sieň trofejí. Počas prvého augustového týždňa tu napríklad prebiehajú letné stredoveké slávnosti s ukážkami remesiel a dobového umenia. Mysleli aj na zimu, a tak druhý alebo tretí adventný víkend ponúka hrad návštevníkom „Cochemské hradné Vianoce“. Cochem je obľúbeným miesto aj pre sobáše. Dnes je chránenou kultúrnou pamiatkou.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Malaspina
Hrady a zámky Európy: Rabati
Hrady a zámky Európy: Niedzica

Facebook Comments