Keďže dni sa začínajú rapídne skracovať, pociťujeme to aj na našej nálade a energii. Častokrát sa cítime unavene, nemáme záujem takmer o nič.

Ako ale zvládnuť príchod chladných dní? Jar je ešte ďaleko, preto si prečítajte naše užitočné rady:

Vrstvite oblečenie
Jeseň a zima sú chladné ročné obdobia. Práve nízke vonkajšie teploty a vysoké teploty v interiéroch sú veľmi rizikové pre osoby, ktoré majú oslabený imunitný systém.

Ak chcete zvládnuť príchod chladných dní, nezabúdajte na vrstvenie. Ak nosíte počas zimy aj ležérne oblečenie, napríklad pánske tepláky, či hrubé mikiny, odporúčame vám nosiť pod nimi viac vrstiev. Vôbec sa nemusíte obávať napríklad nosenia termoprádla a ženy zase nosenia dámskych body. Vrstvenie oblečenia je dôležité, ak si chcete chrániť zdravie a chcete sa vyhnúť prechladnutiu a chrípke.

Ako sa ale obliekať na voľnočasové aktivity a ako do práce? Na voľnočasové aktivity odporúčame obliekať kvalitné termoprádlo. Do práce odporúčame predovšetkým nosenie obtiahnutých bavlnených topov pod svetre a u žien zase nosenie praktických bavlnených dámskych body. Toto obdobie je rizikové aj na močové cesty. Môže sa stať, že vás problémy s močovými cestami privedú až na urológiu. Treba si však dávať pozor a chrániť si močové cesty tak, aby ste sa vyhli prechladnutiu a následným zápalom močových ciest, ktoré sú veľmi bolestivé.

Dopĺňajte vitamíny a pite bylinkové čaje
Ak chcete zvládnuť príchod chladných dní, je potrebné dopĺňať vitamíny. Predovšetkým vitamín C a D sú v tomto období obzvlášť dôležité a majú výrazný vplyv na to, či naše telo odolá vírusom, alebo nie. Konzumujte dostatok čerstvej zeleniny a ovocia, pretože práve v týchto potravinách nájdete dostatok vitamínu C. Čo sa týka „déčka“, doprajte si dostatok pobytu na slnku a nezabúdajte zvýšiť konzumáciu rýb, vaječného žĺtku, mlieka a mliečnych výrobkov, kvasníc, ale aj kakaa.

V tomto období odporúčame piť aj bylinkové čaje. Pamajorán, šalvia, medovka, ale aj repík sú bylinky, ktoré bojujú proti vírusom.

Čaje pite aj ráno. Dávajte však pozor, aby ste ráno nešli do práce z domu spotení po vypití horúceho čaju. Aj keď používate nezávisle kúrenie a auto bude vyhriate na ideálnu teplotu, kým sa dostanete do auta, či iného dopravného prostriedku, môže vás ofúknuť.

Doprajte si pohyb
S príchodom pochmúrnych dní máme tendenciu sa menej hýbať. Ak chcete zvládnuť príchod chladných dní, neobmedzujte pohyb. Pohyb je pre náš organizmus veľmi dôležitý. Aj keď počasie nie je dvakrát najideálnejšie, doprajte si pohyb. Choďte na prechádzku, zacvičte si doma s posilňovacími gumami, alebo si choďte zabehať. Práve beh je dobrý, avšak treba mu prispôsobiť aj oblečenie. Vôbec nebude vadiť, že bude svietiť verejné osvetlenie. Behať môžete aj po zotmení.

Robte všetko preto, aby ste sa vyhli prechladnutiu
Ak chcete zvládnuť príchod chladných dní, doplňte predovšetkým vitamíny a nezabúdajte na dôkladne vrstvenie. Ak chodievate okrem práce trebárs aj do jazykovej školy do Žiliny, nesmiete zabúdať, že počasie sa môže výraznejšie zmeniť. Aj keď vám možno spočiatku bude bývať teplo, vrstvenie je veľmi dôležité a pomáha chrániť organizmus pred nachladnutím.

Odporúčame nosiť aj vlnené čiapky, šály a počas jesene aj jemné šatky okolo krku.

 

Facebook Comments