Témou jeho ďalšieho veľmi napínavého trileru s názvom Inštitúcia sú únosy detí s nadprirodzenými schopnosťami. Tajné komandá ich unášajú na miesto, z ktorého sa nedostanú živí.

Únosy detí, o ktorých sa nikto nikdy nemal dozvedieť
Uprostred noci, v dome na pokojnej ulici na predmestí Minneapolisu, ozbrojené komando potichu zavraždí rodičov dvanásťročného Luka Ellisa a chlapca naloží do čierneho terénneho auta. Operácia nezabrala viac ako dve minúty. Luke, nadpriemerne inteligentný chlapec s telekinetickými schopnosťami, sa prebudí v Inštitúcii – tajnej organizácii, ktorá sa nachádza hlboko v maineskom lese. Je v izbe, ktorá vyzerá ako jeho vlastná, ale nemá okno. Za dverami sú ďalšie dvere a za nimi ďalšie izby detí s mimoriadnym nadaním – taktiež ovládajú telekinézu alebo telepatiu.

Luke sa tu zoznámi s dievčaťom Kalisha, ktorá mu povie, kde vlastne sú. Spolu s ostatnými deťmi, medzi ktorými je Nick, George, Iris a neskôr aj desaťročný Avery Dixon a Helen Simms, sú zavretí v prednej polovici Inštitúcie. S deťmi, ktoré boli presunuté do zadnej polovice, sa už nikdy nevideli. Dospelí, ktorí riadia Inštitúciu, na čele s riaditeľkou ústavu pani Sigsbyovou, im hovoria, že sú hrdinovia, ktorí pomáhajú zachraňovať svet. Zamestnanci sa tu venujú získavaniu špeciálnych talentov od detí – známych ako TP (telepati) a TK (telekinetici). Za týmto účelom sa na deťoch uskutočňujú rôzne experimenty, aby sa pokúsili vylepšiť ich talent. Okrem toho očakávajú, že telekinetici nadobudnú schopnosti telepatov a naopak. Ak deti dosiahnu vyhovujúce výsledky, dostanú žetóny na dobroty z automatov, ktoré ponúkajú občerstvenie, alkohol a dokonca aj cigarety. Ak nie, presunú ich do zadnej polovice Inštitúcie, kde skôr či neskôr skončí väčšina detí a odkiaľ sa ani jedno z nich už nevráti. Sú odsúdené na smrť. Luke vie, že nemá veľa možností, ako pomôcť sebe a svojim novým kamarátom. Vyberá si medzi veľkým a menším zlom – len nevie, ktoré je ktoré.

KING – kráľ hororu
Americký spisovateľ Stephen King, ktorý v septembri tohto roka oslávi už svoje 73. narodeniny, je najpredávanejším autorom množstva kníh a poviedok, z ktorých mnohé boli sfilmované. Medzi jeho najznámejšie diela patria knihy Carrie, Temná veža, Cintorín zvieratiek, To, Zelená míľa, Vrece kostí a ďalšie. Mnohé z jeho príbehov, vrátane knihy Inštitúcia, sa odohrávajú v štáte Maine, kde má autor trvalé bydlisko. Jedným z dôvodov, prečo sa rozhodol napísať knihu s tematikou únosov detí je fakt, ktorý autor uvádza v úvode knihy: „Podľa Národného centra pre nezvestné a zneužívané deti je každý rok v USA hlásené zmiznutie zhruba 800 000 detí. Väčšina z nich sa nájde. Tisíce sa nenájdu.“

Mohlo by vás zaujať:

Papierová kniha … s tou sa najspoľahlivejšie večer líha
Naše milované nevesty: Oddychový bestseller možno aj o vás
Keď partnerku bolí hlava, poteší popísaná strana

Facebook Comments