Dodnes sa ich na Slovensku zachovalo zhruba 120. Mnohé z nich boli dobyté, vypálené, vyrabované a zničené. Dnes sú z väčšiny z nich už len ruiny. Avšak nájdeme tu aj také, ktoré pozná celý svet. O najzaujímavejších slovenských hradoch sa dočítate už v nasledujúcich riadkoch.

NAJvyššie položený hrad
Cestou na tento hrad sa poriadne zapotíte. Leží totiž v nadmorskej výške 993 m n. m a výstup trvá približne hodinu. Reč je o Liptovskom hrade z 13. storočia. Kedysi strážil dôležitú obchodnú cestu z Liptova na Oravu až do Poľska. Dnes z neho môžete nerušene pozorovať vodnú nádrž Liptovskú Maru. Počas výstupu sa neubránite ani výhľadom berúcim dych na malebnú prírodu. Jedine, že by ste zatvorili oči. Svojím umiestnením si hrad vyslúžil prívlastok najvyššie položený. A aj keď sa z neho do dnešných čias veľa nezachovalo, rozhodne stojí za návštevu. Keď tam už budete, skúste si predstaviť, ako tam hore vynášali kedysi všetky tie kamene. vynášali kedysi všetky tie kamene.

Foto: arch. Lea Heilová, Filip Lehotský

NAJvýchodnejší hrad
Jeho posledné zvyšky ležia neďaleko Sobraniec nad obcou Podhoroď. Svojou rozlohou sa radí medzi najmenšie hrady na Slovensku a je nutné podotknúť, že aj medzi najmenej náročné. Výstup totiž netrvá dlhšie ako päť minút a zvládnete ho aj bez turistickej obuvi. Ak máte dobrú predstavivosť, použite ju. Tibavský hrad tu totiž dávno nestojí vo svojej plnej kráse. Od roku 2015 sa ho snaží zachrániť miestne občianske združenie, do pôvodného stavu sa však už rekonštrukciou pravdepodobne nevráti.

Foto: Adobe Stock

NAJväčší hrad
Dlho sa hovorilo, že najväčším hradom na Slovensku je Spišský hrad. Svojou rozlohou vyše 4 hektárov sa vraj zaradil aj medzi najrozsiahlejšie hrady v strednej Európe. Nie je to však celkom pravda. Podľa posledných výskumov archeológov SAV z roku 2016 je najväčší Nitriansky hrad. V stredoveku vraj zaberal až 8,5 hektára. Na prelome 8. a 9. storočia sa stal sídlom Nitrianskeho kniežatstva, dnes tu sídli biskupský úrad. Hrad je situovaný v centre mesta, takže na prehliadku nebudete potrebovať ani špeciálne topánky.

Foto: arch. Lea Heilová, Filip Lehotský

NAJstarší hrad
Keby múry vedeli rozprávať, tak by nám nestačil ani celý život na to, aby sme si mohli vypočuť neopakovateľné príbehy z hradu Devín. Jeho vznik sa datuje od 9. storočia a údajne na ňom sídlili Kelti a Rimania. Podľa archeologických nálezísk si pamätá aj obdobie Veľkej Moravy. Ako najstarší slovenský hrad ponúka návštevníkom aj jeden z najkrajších výhľadov, a to najmä pri západe slnka. Hrad sa vypína na mohutnom brale nad sútokom Dunaja a Moravy a cesta k nemu z parkoviska netrvá dlhšie ako 15 minút.

Foto: Adobe Stock

NAJrozprávkovejší hrad
Čo si predstavíte pod pojmom „hrad ako z rozprávky“? Mnohým napadne Oravský hrad. A presne tu radi chodia filmoví režiséri, aby mohli čo najautentickejšie vyobraziť život hradných pánov. Točil sa tu už nejeden príbeh, medzi najznámejšie určite patrí Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš a Láska na vlásku. Hrad je však známy aj tým, že tu sfilmovali Upíra Nosferatu, Dračie srdce či rozprávku Princezná a žobrák. Aj vďaka tomu možno patrí Oravský hrad k najnavštevovanejším na Slovensku. Ak sa tu vyberiete, rátajte s tým, že budete musieť prejsť viac ako 155 miestností a zdolať 754 schodov.

Foto: arch. Lea Heilová, Filip Lehotský

Hrad s NAJsmutnejším osudom
Kedysi patril k najnavštevovanejším a najkrajším slovenským hradom. Dnes je pýcha Gemera už osem rokov pre verejnosť neprístupná. Dôvodom je rozsiahly požiar, ktorý vypukol 10. marca 2012 a pohltil strechu stredovekého hradu zo 14. storočia. Smutný pohľad na horiacu národnú kultúrnu pamiatku sa naskytol nielen domácim, ale aj celému svetu. Podľa ministerstva kultúry by mala byť rekonštrukcia Krásnej Hôrky konečne hotová v roku 2023. Dovtedy nám budú musieť stačiť len dobové fotografie.

Foto: arch. Lea Heilová, Filip Lehotský

Mohlo by vás zaujať:

Hrady a zámky Európy: Ľubovniansky hrad

Facebook Comments