Túžba byť vždy prvý a dokonalý ich predurčila aj k ďalším veľkým úspechom, a to na poli podnikania. Sú súčasťou finančnej skupiny Group One Holding a Group M. Ich práca je pre nich koníčkom a „motorový“ koníček sa stal ich prácou. Avšak ich prioritou je budovať úspešný rodinný biznis. Ako skĺbiť dva na prvý pohľad rozdielne svety biznisu a rodiny? Jirkovi a Christianovi Malchárkovcom sa to podarilo, a tak sme si od nich vypýtali recept na úspech.

Ing. Jirko Malchárek (54)
• profesionálny automobilový pretekár
• oficiálny extestovací pilot tímu F1 Minardi
• bývalý podpredseda vlády a minister hospodárstva
• väčšinový majiteľ investičnej skupiny Group One Holding, v ktorej portfóliu je aj najväčšie dílerstvo automobilových značiek Audi a BMW na Slovensku

Jirko, ste úspešný podnikateľ, profesionálny pretekár a bývalý politik. Ako sa začal váš úspešný príbeh?
Za môj životný príbeh vďačím mojim rodičom. Myslím to naozaj bez pátosu. Rodičia ma naučili všetko, vytvorili mi podmienky na to, aby som bol šťastný. Umožnili mi rozvíjať sa vo všetkom, čo som mal rád. Veľa som športoval, vo všetkom súťažil a mal som šťastné detstvo. Vždy pre mňa boli a stále sú inšpiráciou a oporou. Zrejme sa mi tieto danosti preniesli do všetkých oblastí môjho života. Ak hovoríte, že som bol a som úspešný, tak cítim, že môj život má zmysel a robím stále všetko so srdcom a naplno.

Čo vás priviedlo k rozhodnutiu založiť rodinný podnik a ako sa váš syn Christian zhostil úlohy riaditeľa spoločnosti Group M?
Nevnímal som to od začiatku ako rodinný podnik, ale vďaka môjmu synovi, ktorý je údajne mojou kópiou, sa z našich firiem stal náš spoločný rodinný biznis. Naozaj sa tešíme, že sa stretávame každý deň, spoločne nielen podnikáme, ale aj pretekáme a trávime spolu veľa času aj v súkromí.

Prečo ste sa vo svojom podnikateľskom portfóliu rozhodli práve pre značku BMW? Navyše v spojení s krásnou modelkou, ambasádorkou Group M a vašou snúbenicou v jednom?
BMW je prirodzenou voľbou pre ľudí, ktorí sú temperamentní a majú radi odvážny dizajn. Pravdepodobne to súvisí s ich životným štýlom. Ak nie priamo s ich s životným prejavom, tak určite s ich životnou filozofiou a s ich vnútorným nastavením. Je úplne prirodzené, že krásne ženy sú súčasťou krásnych tém (odkedy svet pozná lásku), takých odvážnych, pre niekoho prirodzených a pre iných skrytých emócií, ktoré nášmu životu dávajú radosť, šťastie a zmysel.

BMW neskrývane tieto emócie stelesňuje. Naše emócie sú úplne skutočné a nehrané, keďže sme sa rozhodli pre túto formu prezentácie, až keď sme sa ako rodina zhodli na tom, že spoločne to tak cítime. Preto Nina, moja životná partnerka a budúca manželka, nie je len modelka z „katalógu“, ako mohla byť každá iná modelka v minulosti. Nina je súčasťou našej rodiny, ktorá si svoje pocity nekupuje, ale naplno ich prežíva.

BMW je značka, ktorú charakterizuje radosť, vášeň, športovosť, dá sa povedať, že vozidlá BMW sú pre mnohých sexi. Aké sú vaše hodnoty, ktoré vyznávate v biznise? Je táto charakteristika blízka aj vášmu naturelu?
Čo sa týka vozidiel BMW, vaša charakteristika je presná. Určite nie som sexi, ale to mi vôbec neprekáža (úsmev). Či som vášnivý, to nie je otázka na mňa. Všetko, čo robím, musí mať v sebe rozhodne emóciu, neviem robiť za peniaze a pre peniaze. Predovšetkým musím chcieť a musím mať prácu alebo akúkoľvek činnosť rád, aby som ju robil s plným nasadením.

Čo považujete za dôležité vo vašom podnikaní a v živote?
Podnikanie bolo dlho len prostriedkom k nezávislosti a k zarábaniu peňazí a tiež preto, aby som mohol zabezpečiť rodinu a plniť si svoje sny. Dnes je pre mňa podnikanie súčasť života, keďže súčasťou podnikania je môj syn Christian aj moja polovička Ninka. Predstavuje to pre mňa úplne iný level zmysluplnosti. Teším sa každý deň do práce, mám rád ľudí, s ktorými robíme, všetkých si vážim a nepovažujem ich úsilie a lojalitu za samozrejmosť. Mám ich všetkých úprimne rád.

Aké hodnoty teda uctievate v súkromí a aká žena, spomínate priateľku, si vie získať srdce pretekára?
Pre mňa je na prvom mieste rodina, moji rodičia, môj syn, moja milovaná Ninka, môj brat. No na „prvom mieste“ ešte veľmi bezbranné stvorenie, najkrajší syn môjho syna, teda môj vnuk – polročný Alexander. Najviac pre mňa znamenajú ľudia a vzťahy. Aj pretekár musí mať svojich milovaných, najbližších, mať zázemie a až potom môže férovo súťažiť vo všetkých „životných“ výzvach a byť úspešný. Moje srdce si už získala Ninka. Srdce, ktoré nie je len srdce pretekára, ale je bránou do mojej duše.

Čo vám dal motoršport do života? Ste pretekár vo všetkom? Máme na mysli hlavne vaše podnikanie, alebo žeby aj v živote?
Motoršpot je môj život, asi som sa narodil nielen pre pretekanie, ale aj pre šport a súťaženie. Vďačím za to môjmu tatinovi, ktorý mi nikdy nedal nič zadarmo, vždy a stále je mi najväčším súperom vo všetkom, rovnako ako aj najlepším priateľom. Naučil ma všetkému najlepšiemu, čo viem a mama ma zas naučila prebíjať sa životom. Rovnako dokonalý vzťah mám aj so synom Christianom, ktorý je prezidentom nášho Automotiv Holdingu.

Aké sú vaše profesionálne plány do budúcna? Máte špeciálny recept na úspech pre našich čitateľov magazínu BREAK?
Plány mám, ale na rozdiel od mnohých mojich priateľov je mojou ambíciou venovať sa rodine a mojej budúcej manželke. Firmu budeme spoločne „len“ zveľaďovať a rozvíjať. Nemám žiadne iné ambície, ako meniť svet k lepšiemu, ale ani rozširovať moje biznisové portfólio. Viem, že sme na tomto svete len na „návšteve“, a preto sa musíme správať ku všetkému dobrému, čo nás sprevádza, s veľkou pokorou a ďakovať za každý deň, ktorý môžeme v zdraví stráviť s našimi najbližšími a milovanými ľuďmi.

Foto: archív Jirka a Christiana Malchárkovcov

Christian Malchárek (29)
• narodený 31. marca 1991 v Bratislave
• profesionálny automobilový pretekár
• v NASCAR jazdil so synmi legendárnych pretekárov Laudom a Huntom
• prvý Slovák na štartovej listine NASCAR Whelen Euro Series
• podnikateľ a riaditeľ spoločnosti Group M
• šťastný otec a manžel

Je o vás známe, že máte motoršport v DNA. Ako sa podpísalo pretekanie na vašom pracovnom, ale i súkromnom živote?
Motoršport mi dal a dáva veľa. Tak ako v motoršporte, tak aj v podnikaní je mojím vzorom môj otec. Tento šport mi dal disciplínu, pokoru a húževnatosť, ktoré využívam vo svojom profesionálnom aj súkromnom živote. Tak ako spolu s otcom robíme motoršport úplne naplno, tak to je aj v súkromnom živote, kde sa snažím venovať svojej rodine, manželke Michaele a synoci Alexandrovi.

BMW je značka, ktorú reprezentujete ako riaditeľ spoločnosti Group M. Aký vzťah máte vy osobne k tejto značke a aké služby ponúka klientom vaša spoločnosť?
BMW je prémiová značka, ktorá má najbližšie k motoršportu. Tak to máme aj my. Som rád, že BMW je jedna z našich značiek, ktoré máme v portfóliu a môžeme sa jej venovať naplno. Doslova žiť s ňou, keďže k nej mám naozaj aj osobnostne blízko. Group M je na trhu od roku 2015. Ponúkame klientom autorizovaný predaj vozidiel BMW, BMW i, BMW M, servis týchto modelov a navyše aj vozidiel značky MINI.

Sme súčasťou skupiny Group One Holding a zároveň najväčší zástupcovia značky BMW na Slovensku. Disponujeme najväčším počtom vystavených vozidiel BMW, najväčším počtom náhradných vozidiel pre našich klientov a tiež pre nich poskytujeme limuzin servis zadarmo. Súčasťou nášho showroomu v Group M sú prekrásne umelecké diela skvelého umelca Achillesa. Zakladáme si aj na individuálnom a rodinnom prístupe ku každému zákazníkovi.

Na začiatku rozhovoru ste spomenuli rodinu. Znamená to, že miesto vo vašom srdci už nepatrí len autám? Máte aj „pokračovateľa“ vášho rodinného biznisu?
Moje srdce si získala životná partnerka, moja žena Michaela. Je to citlivá, milujúca a inteligentná žena. Naplnila môj život láskou a šťastím. Tvoríme rodinku spoločne s naším šesťmesačným synom Alexandrom, ktorý bude ďalším pokračovateľom nášho rodu. Verím, že bude pokračovať v rodinných tradíciách, či už v profesionálnom živote alebo v súkromí.

Aké sú ešte vaše nenaplnené ambície v motoršporte a v podnikaní? Čo by ste zaželali čitateľom pánskeho magazínu BREAK?
Veľmi si prajem pretekať spoločne s mojím otcom ešte v svetovej lige motoršportu. Stále sme spoločne dosť rýchli a keď budú dobré podmienky, verím, že budúci rok sa ešte zúčastnime veľkých GT pretekov v rámci seriálu MS a Blancpain World series, ale aj u nás doma na Slovakia Ringu. Čo sa týka podnikania, je pre mňa dôležité, aby bola moja rodina hrdá na to, čo robím a ako to robím, aby moja práca a aktivita prinášala ovocie a aby som pokračoval v rodinnej tradícii úspešných podnikateľov. Čitateľom magazínu BREAK želám veľa úspechov a radosť z čítania.

Mohlo by vás zaujať:

Dominantná ikona, ktorú budete milovať
Nová vízia BMW ukázala budúcnosť mestských športiakov

Facebook Comments