Po vlaňajšej unikátnej športovej konferencii SPORT (R)EVOLUTION v bratislavskom Refinery Gallery, s takými hosťami ako Dominika Cibulková, Anastasia Kuzminová či Tomi Kid Kovács, zorganizoval Slovenský olympijský a športový výbor po roku jej jedinečné pokračovanie. Pre pandémiu koronavírusu síce v online podobe, no opäť s vážnymi aj lifestylovými témami. Tentoraz sa konferencia konala v priestoroch športového komplexu X-Bionic Sphere v Šamoríne, ktorú na svojich monitoroch sledovalo 650 fanúšikov. Bonbónikom na záver bol online vstup trojnásobného víťaza Stanleyho pohára, obrancu Chicaga Blackhawks Brenta Seabrooka, ktorý sa pripojil z Kanady i napriek tomu, že v čase začiatku rozhovoru tam bolo len šesť hodín ráno. „Ešte som nestihol ani raňajky,“ priznal 35-ročný hokejista a otec troch detí, ktorý má doma aj zlatú medailu z olympiády vo Vancouveri 2010.

Čas na spoluprácu
Takmer osemhodinový program na dvoch scénach hľadal odpovede aj na najpálčivejšie otázky súčasného slovenského športu, a to spolu s našimi športovými hviezdami, ako sú basketbalová trénerka Natália Hejková, bývalá plavkyňa Martina Moravcová, bojovník MMA Atilla Végh či triatlonista Richard Varga. Prirodzene, aj s našimi poprednými funkcionármi a majiteľmi klubov. Prezident SOŠV Anton Siekel objasnil transformáciu orgánu na strešnú organizáciu slovenského športu a navrhol novú stratégiu športu pre roky 2020 – 2030. „Je načase sadnúť si za jeden stôl a spolupracovať, navrhnúť aj víziu do budúcnosti,“ tvrdí rezolútne Siekel. Žiaľ, so štátnym tajomníkom pre šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivanom Husárom sa mu už dlhšie nedarí nájsť spoločnú reč. „Názorové rozdiely nemôžu byť prekážkou dohody,“ tvrdí Siekel, podľa ktorého nejde o osobný spor, je to spor o systém práce medzi úradom štátneho tajomníka a SOŠV. Siekel aj Husár však majú rozdielne názory aj na fungovanie Fondu na podporu športu, ktorý u nás vznikol. Podľa Siekela je dôležité, aby politici chápali, prečo treba samotný šport podporiť. „A hľadať kompromis medzi tým, čo šport potrebuje a čo si štát môže dovoliť,“ tvrdí prezident SOŠV.

V Slimáčikove stále rovnako
Ani dvojnásobnej olympijskej medailistke zo Sydney 2000 Martine Moravcovej sa súčasné podmienky nepozdávajú. „Na plávanie neboli dobré podmienky za mojich čias a nie sú ani teraz. Za tých 30 rokov sa u nás v našom Slimáčkove toho veľa nezmenilo,“ posťažovala sa naša najúspešnejšia plavkyňa histórie. Úroveň pohybu našich detí je často hotová katastrofa aj podľa slávnej basketbalovej trénerky Natálie Hejkovej. „Nerobíme to v tomto smere dobre. Deti sa veľmi nehýbu, rodičia ich všade vozia a ešte ospravedlňujú z telocviku, lebo ani oni sami nešportujú. Deti potom nemajú žiadny vzor,“ povzdychla si trénerka, ktorá so svojimi družstvami vybojovala 23 titulov v štyroch rôznych krajinách a 11-krát doviedla tím do euroligového Final Four. Nie je prekvapením, že ju Medzinárodná basketbalová federácia vyhlásila za najúspešnejšiu trénerku modernej histórie Európskej ligy. Našli sa však aj pozitívne pohľady. Podľa našej strelkyne a zástupkyne v komisii športovcov MOV Danky Bartekovej je šťastím celého športu, že hostiteľom preloženej olympiády je práve Japonsko. „Iná krajina by takúto ťažkú úlohu – zorganizovať najväčšie podujatie na svete s mimoriadne komplikovanou logistikou a k tomu s ročným oneskorením – jednoducho nezvládla,“ tvrdí Barteková.

Zápasník MMA Atilla Végh v Tokiu súťažiť nemôže, tento šport medzi olympijské nepatrí, no ako povedal na konferencii, stále má pred sebou nové výzvy a za sebou už takmer 489 zápasov, ak vraj počítame všetky duely v jeho živote. „Otec je fanatik, všetko mám vďaka nemu odložené. Zápasenie, karate, všetky bojové športy, ktoré som odmala robil. Niektoré videá z duelov som videl hádam aj tridsaťkrát, lebo si tam všimnem svoje chyby a môže ma to posunúť ďalej,“ vraví Végh, náš najlepší a najpopulárnejší zápasník v tomto športe na Slovensku.


Mohlo by vás zaujať:

Vieme, ako vyzerá nová poštová známka k Paralympijským hrám v Tokiu
Attila Végh: V súkromí ma môžu natrieť na chlieb
Danka Barteková: Vcítila som sa do Lary Croft

Facebook Comments