V slovenčine by sa dal jeho názov preložiť ako Nedecký hrad, v dávnych časoch užíval aj meno hrad Dunajec. Dlhé roky strážil z 300 metrovej vápencovej skaly poľsko – uhorské pohraničie. Postavili ho v rokoch 1320 až 1326 Kokosovi z Brezovice na mieste starobylej pevnosti obklopenej hlinenými hradbami. Zmeny majiteľov, rekonštrukcie počas 15., 16., 18. a 19. storočia dodnes zachovali stavbu v dobrom stave. Tá sa momentálne pýši štvorcovou vežou, nádvorím so studňou, obytnou časťou aj malou kaplnkou. Ostatná rekonštrukcia bola dokončená v roku 1963, po nej sa objekt stal historickým múzeom.

K hradu sa viaže aj takmer neuveriteľná legenda. Podľa nej mal jeden z majiteľov Sebastián Berzevicz v 18. storočí odcestovať do Nového sveta, kde sa zamiloval do inckej princeznej. Skrátene, ich potomkovia mali dostať mapu k veľkého pokladu Inkov, a tá sa má nachádzať niekde medzi múrmi hradu.

Foto: pixabay.com / DzidekLasek

Info pre turistov: Ideálne miesto na rodinný výlet. Na parkovisko majte pripravenú aj hotovosť, v hrade už platba kartou nie je problém. Sprievodkyňa je súčasťou prehliadky (ak hovorí pomaly, dá sa rozumieť aj poľštine). V blízkosti zámku sú ďalšie atrakcie po oboch stranách hranice. Na poľskej strane je to napríklad blízky hrad Czorsztyn, park miniatúr, pod hradom je lanový park, nádrž Czorsztyn s priehradou a turistickou plavbou, Sromowiecke jazero, drevený Kostol sv. Michala Archanjela v mestečku Debne. U nás krásnu pieninskú časť zastupuje napr. Červený kláštor, plte na Dunajci, kláštorné múzeum alebo Náučný chodník prielomom Dunajca. Každému podľa chuti. Len pre zaujímavosť od Špišskej Starej Vsi je hrad Niedzica vzdialený cca 7 km (prechod Lysá nad Dunajcom). Čo sa dá teoreticky absolvovať aj peši či na bicykli.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Cristo Convento
Hrady a zámky Európy: Olavinlinna
Hrady a zámky Európy: Grodno

Facebook Comments