Umenie v kontraste s brutalitou vojny
Podmanivý román Tyll je zatiaľ posledným dielom rešpektovaného nemeckého autora Daniela Kehlmanna. Tyll Ulenspiegel je potulný spevák, artista a provokatér. Narodil sa začiatkom 17. storočia v rodine mlynára, povestného bylinkára a amatérskeho bádateľa, ktorý pre svoje záľuby skončí v rukách inkvizície. Chlapec musí utiecť. Na púť do neznáma sa s ním vydáva aj pekárova dcéra Nele. Na ceste, všemožne poznačenej hrôzami 30-ročnej vojny, dvojica stretáva fiktívne i skutočné historické postavy. Kehlmann majstrovsky spája ich osudy, každá z postáv rozpráva svoju vlastnú verziu udalostí a nastavuje dejinám vlastné pokrivené zrkadlo. Hlavným hrdinom je však Tyll, práve on sa svojím smädom po slobode stáva v časoch, kedy sa bežní ľudia menia na hračky politiky, duchom vzbury a svetlom v tme.
DANIEL KEHLMANN: TYLL
Lindeni, 2020

Mrazivý triler
Ďalší skvelý triler M. J. Arlidgea je príbehom o forenznom psychológovi Adamovi Brandtovi, ktorý jedného dňa stretne Kassie, tínedžerku s pochybnou povesťou. Tá tvrdí, že stačí, ak sa pozrie človeku doň očí a vie, kedy a ako zomrie. Adam dievčaťu neverí, jedno mu však vŕta v hlave hneď od začiatku. Stretol už mnoho psychicky narušených osôb, ale toto dievča nevykazuje známky akútnej duševnej choroby. V meste onedlho začne útočiť sériový vrah a Kassie pozná detaily. Adamovi intuícia našepkáva, aby si dával na dievča pozor, no aj tak mu uverí. Neuvedomuje si, aké nebezpečenstvo z takej dôvery pramení.
M. J. ARLIDGE: TALENT NA SMRŤ
Ikar, 2020

Napínavá hra na mačku a myš
Sebastian Fiztek nás vo svojom trileri zavedie na psychiatrickú kliniku, ktorú poveternostné podmienky odtrhli od zvyšku sveta. Práve tu si vyberie svoju ďalšiu obeť perfídny psychopat, ktorý už v minulosti uniesol tri ženy a po týždni zajatia ich prepustil na slobodu. Všetky tri sú psychicky zlomené, pôsobia dojmom, akoby boli pochované vo vlastnom tele. Pacient Caspar napriek svojej amnézii verí, že pozná nebezpečného zločinca, ktorý to má všetko na svedomí. Vrah vyčíňa ďalej, pri každej obeti zanechá zvyšku obyvateľov hádanku, ktorú musí rozlúštiť, ak chcú prežiť.
SEBASTIAN FITZEK: ZLODEJ DUŠÍ
Tatran, 2020

Jaskyňa plná ľudských kostí
Po úspešnom krimi trileri V klietke prichádza autorka Ellison Cooperová s nemenej napínavým príbehom. Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová vyšetruje prípad kostrových pozostatkov, ktoré boli nájdené s dvomi čerstvými mŕtvolami hlboko v jaskyni Shenandoahského národného parku. Najavo vyjde hrozivá skutočnosť – s ich smrťou má niečo spoločné žena, ktorú nedávno uniesli aj s jej malou dcérou. Sayer musí odhaliť súvislosť medzi starými pozostatkami a novými telami skôr, než sa unesená matka a dieťa stanú ďalšími obeťami.
ELLISON COOPEROVÁ: OBETA
Ikar, 2020

Detektívka bez detektíva
Spisovateľ Christian White patrí spolu s Jane Harperovou k elite austrálskej detektívky. Nový napínavý triler nám vyrozpráva prostredníctvom dvoch postáv. Prvou rozprávačkou je čerstvá vdova Kate, ktorej smútok narastá úmerne tomu, čo sa dozvedá o tajnom živote a odvrátenej tvári svojho zavraždeného muža. Druhý pohľad poskytuje Abby, ktorej svet sa obráti hore nohami, keď musí čeliť pribúdajúcim dôkazom o vine svojho manžela. Nič nie je také, ako sa spočiatku zdá, a až keď sa tieto dve ženy stretnú, spoločnými silami môžu odhaliť úplnú pravdu o mužoch, s ktorými prežili kus života.
CHRISTIAN WHITE: MANŽELKA A VDOVA
Tatran, 2020

Drsná hra na vraždu
Rachel Abbottová, majsterka psychologických trilerov, rozohráva vo svojej knihe zvláštnu hru na vraždu. Presne pred rokom sa skupinka priateľov zišla na Lucasovej svadbe v jeho dome s výhľadom na more. Zoznamujú sa, zabávajú, popíjajú. Pri prestretom stole v predvečer svadby je osem stoličiek. Deviata je určená utiahnutej, tak trochu záhadnej ženíchovej nevlastnej sestre Alex. Lenže všetko sa pokazilo. Lucas tých istých priateľov znovu pozval do svojho rozprávkového domu. Tentokrát však pre nich naplánoval hru na vraždu, ktorá sa začne aj napriek prítomnosti dvojice policajných vyšetrovateľov.
RACHEL ABBOTTOVÁ: V BEZPEČNOM ÚKRYTE
Ikar, 2020

Na hranici života a smrti
Počuli ste už o mužovi, ktorý pil žraločiu krv či dokonca vlastný moč? Alebo o pilotovi, ktorý padol do sopky? Hrdinovia v tejto knihe čelili mnohým hrozbám, sužoval ich treskúci mráz, rozbúrené more či rútiaca sa lavína. Ocitli sa na hranici života a smrti. Zmorení hladom, strachom a samotou však pozbierali všetku silu a odvahu, aby naplnili neskonalú túžbu žiť. Verili, že ich nepríjemný zážitok bude mať rozprávkový koniec. Príbehy nezničiteľných vás budú šokovať, inšpirovať a vzbudia vo vás úžas nad silou ľudského ducha v nepredstaviteľných ťažkostiach.
DAVID LONG: NEZNIČITEĽNÍ
Albatros, 2020

Mohli by ste si prečítať aj:

Naše milované nevesty: Oddychový bestseller možno aj o vás
Zaklínač: Vašu fantáziu nad knihou nič neprekoná
Keď partnerku bolí hlava, poteší popísaná strana

Facebook Comments