10. Dune du Pilat, Francúzsko
Krajina galského kohúta oplýva viacerými unikátmi a Dune du Pilat je jedným z nich. Najvyššia piesočná duna v Európe obklopená ihličnatými lesmi je zároveň jednou z najpôvabnejších pláží Európy. Na 110 metrov vysokom a 2700 metrov dlhom páse pobrežia neďaleko Bordeaux leží asi 60 miliónov metrov kubických piesku, ktorý si ročne príde pozrieť milión ľudí. Z vrcholu duny je nádherný výhľad, láka aj vyznávačov paraglidingu, ale pre tých, ktorí sa chcú okúpať v mori, nie je práve najvhodnejšia. Dôvodom je rýchly a vysoký príliv, ktorý môže človeka zaskočiť celkom nepripraveného. Navyše sa pohybuje aj samotná duna, a to smerom na sever a do vnútrozemia. Mimochodom, názov nie je odvodený od Piláta, ale od gaskonského slova „pilhar“, teda „kopček“.

Foto: Adobe Stock

9. Stiniva, Chorvátsko
Zabudnite na Zlatni rat na ostrove Brač. Z vtáčej perspektívy je nádherný, ale zo zeme vyzerá ako akákoľvek iná preplnená pláž. Chorvátsko oplýva oveľa krajšími plážami a ťažko vybrať tú naj. Možno je to Stiniva na ostrove Vis. Nie je tak ľahko dostupná ako Zlatni rat a pri pohľade od mora by si ju človek neznalý miestnych pomerov asi ani nevšimol. Vysoké útesy, krištáľovo čisté more a celková atmosféra boli zrejme dôvodmi, prečo si Stiniva v roku 2019 vyslúžila ocenenie Európska pláž roka. Preto na Stinivu začalo prúdiť oveľa viac turistov, čo je tak trochu na škodu. Keď sem ale zavítate krátko po úsvite alebo pred západom slnka, keď už väčšina vyškvarených dovolenkárov odišla, môžete mať Stinivu len pre seba.

Foto: Adobe Stock

8. Sveti Stefan, Čierna Hora
Na Balkáne ešte ostaneme, konkrétne v Čiernej Hore. Ak by ste si chceli oddýchnuť na mieste, kde kedysi relaxovali aj Sophia Loren, Marilyn Monroe či Claudia Schiffer, Sveti Stefan by bol pre vás ako stvorený. Ostrovček, kde sa nachádza luxusný päťhviezdičkový hotel, je s pevninou spojený len úzkym násypom. Krajšie pláže sú však na pevnine, keďže výhľad je tu obohatený aj o samotný ostrovček. Ten je kontinuálne osídlený už od 15. storočia a kedysi bol dokonca rajom pre pirátov. Podpísalo sa na ňom osmanské obliehanie aj benátske snahy o rekonštrukciu. Pod heslom „po nás potopa“ zasa v 20. storočí prerobili komunisti tunajší kostol na kasíno. Dnes sa už k ostrovčeku Sveti Stefan pristupuje citlivejšie a hľadieť naň z pláže je naozaj nezabudnuteľným zážitkom.

Foto: Adobe Stock

7. Eastern Beach, Gibraltár
Gibraltár je v rámci Európy skutočne špecifickým územím. Malý, ale strategicky položený kus zeme stále patrí Veľkej Británii a ponúka netušené zážitky. Ak chcete stráviť celý deň na pláži, zamierte na Eastern Beach. Nielenže je odtiaľ najkrajší výhľad na Gibraltársku skalu, ale zároveň táto dominanta na Eastern Beach celý deň nevrhá tieň. A to je čosi, čím sa ostatné pláže na Gibraltári nemôžu pochváliť. Odtiaľto môžete sledovať nielen 426 metrov vysokú skalu, ale aj pristávajúce lietadlá. Kúsok od pláže je totiž letisko, aj keď treba povedať, že na masívny útes sa pozerá oveľa lepšie. Veď práve pre tento výhľad patrí Eastern Beach k najkrajším plážam Európy. A keby sa vám náhodou zunovala a rozhodnete sa absolvovať výstup na skalu, s radosťou sa sem vrátite relaxovať.

Foto: Adobe Stock

6. Tossa de Mar, Španielsko
Útesy, borovice a zálivy tvoria dominantnú kombináciu katalánskeho pobrežia Costa Brava. Jeho perlou je určite hlavná pláž mestečka Tossa de Mar. Do kariet tu v prvom rade hrá jednoduchá dostupnosť, keďže Tossa de Mar leží len 40 minút cesty autom od letiska Girona. Keď sa chce teda človek pozrieť na jednu z najkrajších európskych pláží, nehrozia mu siahodlhé presuny. More je tu čisté a teplé, pláž priam volá po tom, aby si človek zaboril nohy do horúceho piesku a prešiel sa po nej. Nad Tossa de Mar sa navyše týčia pozostatky hradu, ktorý v roku 1749 ostal v ruinách. Nahradil ho veterný mlyn, ale ani ten tu už nenájdete. Namiesto neho dnes stojí stále funkčný maják, ktorý je aj v súčasnosti dôležitým navigačným bodom pre lode.

Foto: Adobe Stock

5. Stokksnes, Island
Ak nie ste ľadový medveď, na pláži Stokksnes sa neokúpete. Sem sa však nechodí kvôli belostnému piesku a tropickým teplotám, dôvodom je najmä okolitá scenéria. Nad návštevníkmi sa týči takmer 500 metrov vysoká skala Vestrahorn a v noci, ak má človek šťastie, zbadá nad horami aj auroru borealis. Pláž Stokksnes je súkromná a majiteľ vyžaduje za vstup malý poplatok, určite sa ho však oplatí uhradiť. Pláží s čiernym pieskom a zároveň takým úžasným výhľadom vo svete nie je veľa a krajšiu než Stokksnes by ste hľadali iba ťažko. Len pár desiatok metrov od nej sa nachádza radarová stanica islandských vzdušných síl, z ktorej sa monitoruje priestor nad celým ostrovom. Stokksnes tak ponúka zážitok milovníkom prírody i nadšencom vojenstva.

Foto: Adobe Stock

4. Praia do Porto do Seixal, Madeira
V poriadku, táto pláž s čiernym pieskom je možno krajšia než Stokksnes. Záleží na preferenciách. Ak sa vám viac páči v zelenom raji, kde sú vyššie teploty, určite vám bude viac vyhovovať pláž v prístavnom mestečku Seixal na portugalskom ostrove Madeira. Z jednej strany ju ohraničujú vysokánske kopce posiate bujnou vegetáciou a ak si pri pohľade na ne pomyslíte, že pripomínajú tie na Havajských ostrovoch, nebudete ďaleko od pravdy. Aj Madeira je vulkanického pôvodu, čoho dôkazom je už spomínaný čierny piesok. Na pláž sa môžete ísť pozrieť kedykoľvek, ostrov je celoročnou dovolenkovou destináciou. V júli a auguste ale treba rátať so zvýšeným počtom turistov, keďže v týchto mesiacoch na Madeire najmenej prší.

Foto: Adobe Stock

3. Cala Goloritze, Sardínia
Nečakajte žiadne stánky s občerstvením a prineste si dostatok tekutín aj jedla. Cala Goloritze je divoká a pomerne ťažko dostupná pláž na východe Sardínie a ak nechcete absolvovať túru, dostanete sa sem jedine loďou. Prenájom plavidla či dranie podrážok však rozhodne stojí za to. Vraví sa, že Cala Goloritze je tým najkrajším miestom pre šnorchlovanie na Sardínii. Zabudnúť si potápačské okuliare však neznamená automaticky katastrofu, pretože na okolitú scenériu sa dá pozerať hodiny. Horšie by bolo zabudnúť na pitný režim. Cala Goloritze právom patrí medzi talianske prírodné pamiatky, napriek tomu ju však navštevuje menej ľudí, než by ste čakali. Dôvodom je práve jej odľahlosť, ktorá je pre vytrvalejších cestovateľov výhodou.

Foto: Adobe Stock

2. Xi, Grécko
Kefalónia  je jedným z najväčších gréckych ostrovov a práve tu môžete vidieť opäť jednu nezvyčajne sfarbenú pláž. Tentokrát však nie s čiernym, ale s oranžovočerveným pieskom. Má krátky, ale úderný názov: Xi. Je pomerne dlhá, meria štyri kilometre a na pár stovkách metrov ju lemujú asi 30 metrov vysoké biele sivé útesy. Na rozdiel od sardínskej Cala Goloritze sa sem dá pohodlne dosatť aj autobusom. Na druhej strane platí, že čím lepšia dostupnosť, tým viac ľudí. Xi však býva málokedy preplnená. Breh sa tu zvažuje len veľmi pozvoľna a človek môže ísť desiatky metrov do mora a stále stáť na nohách. Stretnete tu teda skôr rodiny s deťmi než plavcov. Výhodou pláže je jej rozdelenie: jedna časť je organizovanejšia a s ležadlami, druhá je pod útesmi a divokejšia. Stačí si len vybrať.

Foto: Adobe Stock

1. Kvalvika, Nórsko
Dostať sa za tými najkrajšími vecami vie byť náročné. V prípade pláže Kvalvika na súostroví Lofoty to ale platí len spolovice. Vybavenému človeku so štipkou kondície sa bude zdať dvojhodinová trasa, ktorá k nej vedie, ako prechádzka. Je absolútne jedno, z ktorého smeru sem prídete, drsná krása tohto miesta vás ovalí ako dobre mierená rana od Vikinga. A nezáleží na počasí. Keď vám prší na letnej dovolenke, pláž si nevychutnáte. Na Kvalvike to nehrozí. Poveternostné podmienky sa tu menia z hodiny na hodinu a pokojne sa môže stať, že sem prichádzate za mrholenia, zídete dolu a okolité skaliská ožiaria slnečné lúče. Ukradnuté vám môžu byť aj ročné obdobia, v mori sa tu okúpu len skutoční otužilci. V auguste, keď je najteplejšie, máva voda len 15 stupňov Celzia. Ideálne by bolo Kvalviku navštíviť aspoň dvakrát. Raz v zime, keď sú okolité končiare obsypané snehom, a potom začiatkom leta, keď začína byť tráva nad plážou zelená. Ale aj jeden výlet stačí na to, aby ste si ju zamilovali.

Mohlo by vás zaujať:

Skryté poklady: Aj európske pláže vás očaria
10 najzvláštnejších pláži na svete
Thajsko: Krajina krásnych pláží, pamiatok a úsmevov

Facebook Comments