Základný kameň Kristovho kláštora položil podľa epigrafického nápisu na stene 1.3.1160 veľmajster templárskeho rádu Gualdim Pais. Súbežne sa začalo aj s výstavbou charoly – šestnásť uholníkového chrámu. Dnes je plný umeleckých fresiek, sôch, a obrazov. Ako vzory mu poslúžili jeruzalemské chrámy – Bazilika Svätého hrobu a Skalný dóm. Kláštor a hrad v meste Tomar sú dlhodobo architektonickým lákadlom pre odborníkov aj laickú verejnosť – sú tu zastúpené románsky, gotický aj renesančný sloh. Určite neprehliadnete modré dlaždice azulejos, točiace schodiská, výklenky, bohatú výzdobu … už tu chýba len postava v bielom plášti s červeným krížom na hrudi. Templári podporovali moreplavcov a znaky výprav sú tu stále zastúpené.

Dodnes nie je celkom jasné, čo predchádzalo polohe pevnosti. Či jeho strategická poloha, alebo zavážila línia vzťahujúca sa k parížskemu poludníku tvoriaca uhol 34 °, čo je bežné v architektonických projektoch rádu, uhol zodpovedá uhlopriečke vzťahu 2/3 pozorovanej v súhvezdí Blížencov, jednom zo symbolov tajomného rádu. Miesto bolo významným sídlom portugalských templárov až 500 rokov. Dnes patrí medzi významné stavby svetového dedičstva UNESCO.

Info pre turistov: Parkovanie je možné tesne pod hradom. Okrem mohutných múrov a zaujímavej histórie tu návštevníkov upútajú pomarančovníky. Nakoľko sa jedná o rozsiahly objekt so siedmimi samostatnými nádvoriami, pokojne tu strávite aj pol dňa. Zvyšok dňa viete stráviť v meste, kde stojí kostol Santa Maria do Olival, alebo múzeum kráľovského astronóma Abrahama Zacuta v bývalej synagóge z 15. storočia. Na históriou dýchajúce miesto len tak rýchlo nezabudnete.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Olavinlinna
Hrady a zámky Európy: Grodno
Hrady a zámky Európy: Burghausen

Facebook Comments