Zlosť a nenávistné emócie zhoršujú zdravie srdce a ciev a zvyšujú riziko vážnych zdravotných komplikácie. Viac prináša článok uverejnený aj na stránke scientetimes.com.

Americkí kardiológovia preukázali, že zlostní a negatívni ľudia oveľa častejšie zomierajú do dvoch rokov po prekonaní infarktu. Dr. Tracey Vitoriová, vedúca autorka štúdie z University of Tennessee v Knoxville, definuje nepriateľstvo ako osobnostný rys, ktorý zahŕňa sarkastickú a cynickú povahu, hnev, netrpezlivosť alebo podráždenosť. Dodala, že nepriateľstvo nie je len jednorazová udalosť, popisuje ho ako všeobecný postoj jednotlivca k ostatným.

Aj keď podľa výskumu existuje súvislosť medzi nepriateľstvom a klinickými výsledkami, Dr. Vitoriová poznamenala, že samotné nepriateľstvo nepredpovedalo opakované infarkty. „Nepriateľstvo je spojené s kardiovaskulárnymi chorobami od 50. rokov 20. storočia, stále však úplne nerozumieme prečo,“ uviedla. Zároveň dodala, že hoci ich štúdia ukazuje, že nepriateľstvo je častým znakom preživších po infarkte, a že toto správanie je spojené so zlými klinickými výsledkami, sú potrebné ďalšie štúdie, aby ste pochopili, ako nepriateľské vlastnosti v skutočnosti ovplyvňujú telo. „Existuje veľa pacientov s ochoreniami srdca, ktorí môžu reálne niečo urobiť, aby prevzali kontrolu nad vlastným zdravím. Z fyzickej stránky – odvykanie od fajčenia, zvýšenie fyzickej aktivity a vyvážená strava,“ dodala Dr. Vitoriová.

Mohlo by vás zaujať:

Poznáte všetky vedľajšie účinky paracetamolu?
Komu viac hrozí rakovina prostaty?
Aký je vzťah osamelosti a fajčenia? Horší ako si myslíte

Facebook Comments