Doteraz sa vedci dostali iba ku lebkám a kostiam, teraz majú celé dobre zachovalé zviera, ktoré bolo uložené v zamrznutej pôde asi 39 000 rokov. To je významný nález celosvetového významu. Viac informácii priniesol web siberiantimes.com.

Vedkyňa zo Severovýchodnej federálnej univerzity (NEFU) Dr. Lena Grigorieva o objave dospelého zvieraťa povedala: „Dnes je to prvý a jediný nález tohto druhu – celé mŕtve telo medveďa s mäkkými tkanivami. „Je úplne zachovaný a má všetky vnútorné orgány na svojom mieste, dokonca aj nos.“

Jaskynný medveď (Ursus spelaeus) je prehistorický druh alebo poddruh, ktorý žil v Eurázii v období stredného a neskorého pleistocénu. Nový nález umožní vedcom prečítať DNA týchto medveďovitých šeliem. K štúdiu budú prizvaní ruskí a zahraniční kolegovia. „Je potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu na stanovenie presného veku medveďa,“ uviedol hlavný výskumník Maxim Cheprasov z laboratória Mamutho múzea v Jakutsku. Podľa hrubých predbežných návrhov mohol medveď žiť v období pred 22 000 do 39 500 rokov. V posledných rokoch došlo k významným objavom mamutov, nosorožcov, žriebätka z doby ľadovej, niekoľkých mláďat jaskynného leva, keď sa permafrost topil na Sibíri.

Mohlo by vás zaujať:

Nórski archeológia sa po dvoch rokoch už nevedia dočkať
Obývali kedysi dinosaury aj Arktídu?
Akého mala Austrália svojho prehistorického predátora?

Facebook Comments