V slovenčine vyšiel jej úspešný román Naše milované nevesty. Neodolateľná rodinná komédia, v ktorej sa nájde nejeden z nás, sa stal bestsellerom nielen doma, ale aj v mnohých ďalších krajinách.

Problémy jednej nevesty
Román Naše milované nevesty je príbehom jednej bežnej francúzskej rodiny. Dlhoročný manželský pár Martina a Jacques sa pripravujú na Štedrý večer, ktorý majú stráviť spoločne so svojou rodinou. Na večeru očakávajú Antoinette, deväťdesiatročnú Jacquesovu matku, dvoch starších synov s nevestami a deťmi a najmladšieho syna Nicolasa, ktorý po prvýkrát predstaví rodine svoju novú priateľku Jeanne. Martina svojmu manželovi pripomína, aby sa pred nimi krotil a neodplašil budúcu nevestu. Jacques má totiž zložitú povahu, presadzuje len svoje názory a neustále má uštipačné poznámky, ktoré vedia raniť aj nahnevať. Vždy sa správal ako patriarcha, a tak si nemôže pomôcť, aby všetkých nedirigoval – najmä svoje nevesty. Martina, unavená zo zlých vzťahov v rodine, má strach zo straty najbližších a prehodnocuje svoj vzťah s manželom. Nakoniec sa rozhodne dať Jacquesovi ultimátum: buď sa bude k všetkým členom rodiny správať milo a ohľaduplne, alebo odíde. Aj napriek vážnosti témy medziľudských vzťahov je román vtipný a zábavný. Je dobrou voľbou na ľahké čítanie počas letnej dovolenky, pretože bude baviť vás aj vašu polovičku.

Šarmantná Aurélie
Aurélie Valognes patrí vo Francúzsku medzi päť najčítanejších a najpredávanejších autorov. Narodila sa v roku 1983 v Châtenay-Malabry, vyrastala v parížskej oblasti Massy a neskôr študovala v Remeši. Svoj prvý román Mémé dans les orties vydala vlastným nákladom, neskôr vyšiel vo vydavateľstve Michel Lafon. Román zaznamenal neuveriteľný úspech, vyše milióna predaných výtlačkov, naštartoval jej úspešnú spisovateľskú kariéru. Témou jej románov je súčasná rodina a vzťahy. Svoje príbehy píše s veľkou dávkou empatie, čo prispelo k úspechu aj jej ďalším románom – všetky sa stali bestsellermi. „Nikdy som si nepredstavovala, že moje knihy budú mať taký úspech,“ priznáva Valognes. „Môj prvý plán bol prekonať samu seba a napísať nejaký príbeh. A keď sa to podarilo a knihu som vydala, nečakala som nič. No prišiel prekvapivý úspech. Som vďačná všetkým čitateľom, ich priazeň je pre mňa nádhernou skúsenosťou.“ Aurélie teraz žije striedavo v Bretónsku a Taliansku so svojím manželom  a malým synom a teší sa, že sa môže písaniu venovať naplno. „Písanie je vášeň,“ hovorí sympatická Francúzka. „Ale napríklad doma za stolom nie som veľmi produktívna. Potrebujem hlučné prostredie, v ktorom nachádzam inšpirácie. Debaty v kaviarňach či skutočné príhody z rodinného života – to všetko si zapisujem pre moje budúce príbehy a postavy.

Možno stojí za prečítanie:

Zaklínač: Vašu fantáziu nad knihou nič neprekoná
Keď partnerku bolí hlava, poteší popísaná strana
Zoberte si ju večer do ruky – kniha vám nikdy nepovie nie

Facebook Comments