Máme niekoľko tipov, ktoré sa v okolí Brazílie považujú za čarovné miesta plné prírodných krás. Na potulky prírodou si však nezabudnite vziať dve veci – opaľovací krém a odpudzovač hmyzu, pretože slnko tu býva silné a komáre nepríjemné.

Parque Municipal do Itiquira
Mestský Park Municipal do Itiquira je prírodnou oázou vhodnou na jednodňový výlet mimo hlavného mesta (cca 2 hodiny jazdy autom). Nachádza sa v obci Formosa v štáte Goiás. Park bol sprístupnený verejnosti v roku 2015 a je otvorený počas celého roka. Príďte skoro ráno, aby ste sa vyhli davom ľudí. Hlavnou atrakciou mestského parku je vodopád Itiquira, ktorý je vysoký 169 metrov. Vodopád si môžete pozrieť z dolnej časti alebo sa vydať na jeho vrchol strmou a namáhavejšou trasou. Po dvoch hodinách stúpania budete odmenení úžasnými výhľadmi na vodopád a celý park. Okrem neho sa tu nachádzajú aj tri menšie vodopády.

Foto: Kelvin Silva

Pod vodopádmi vytvára rieka Itaquiera sériu malých vodopádov, perejí a hlbších bazénov, v ktorých si môžete zaplávať. Voda je nedotknutá, číra, chladná a po dlhšej prechádzke vás príjemne osvieži. Park prevádzkuje a neustále udržiava v čistote mestská samospráva. Počas víkendov a sviatkov je k dispozícii aj turistický sprievodca, ktorý vám na ceste pomôže. Nechýba ani detské ihrisko, reštaurácia, bufet s nápojmi a toalety. Návšteva parku je teda vhodná aj pre rodiny s deťmi. Prekrásne výhľady si užijete aj bez náročnej turistiky. Počas pikniku s rodinou alebo priateľmi si môžete zaplávať v rieke alebo obdivovať okolitú flóru a faunu savanskej prírody.

Parque Estadual Dos Pirineus
Štátny park Pireneus je ďalším miestom s panenskou prírodou v štáte Goiás. Aj sem trvá cesta autom z Brazílie približne dve hodiny. Návštevu parku môžete spojiť s návštevou historického mestečka Pirenópolis, ktoré je jeho súčasťou. Svoju históriu začalo písať v roku 1727. Prvými kolonizátormi boliň Portugalci, ktorí sem prišli kvôli zlatu. Toto malebné a priateľské mestečko si vás získa kamennými dláždenými ulicami a koloniálnymi domami (casarões). Za návštevu stojí kostol Igreja Nossa Senhora do Rosário de Meia Ponte, ktorý je najstarším v štáte Goiás, kostol Igreja Nosso Senhor do Bonfim a budova divadla. V mestečku sa nachádza aj hippies kolónia, kde sa predáva oblečenie a rôzne strieborné predmety. K štátnemu parku Pireneus vedie od mesta Pirenópolis asi 20 kilometrov dlhá poľná cesta. Park s rozhlohou viac ako 2800 hektárov sa nachádza v členitom teréne na náhornej plošine Alto Tocantins-Paranaíba. Charakteristickým a hlavným znakom parku sú skalné útvary z pieskovcov a kremencov, ktoré pochádzajú z predkambrického obdobia, teda vytvorili sa pred viac ako 1 miliardou rokov. Aj tu sú hlavným lákadlom pre turistov vodopády. V parku ich je viac ako dvadsať. Niektoré z nich sú obrovské, ako napríklad Salto de Corumba, iné sú tvorené radom kaskád. Medzi ďalšie najnavštevovaniejšie miesta parku patrí Pico dos Pireneus, najvyšší bod regiónu vo výške 1385 metrov a skalné útvary v blízkosti Morro Cabeludo, ktoré sú ideálne na lezenie. Ak si chcete pozrieť najatraktívnejšie miesta parku bez blúdenia, odporúčame dohodnúť sa s miestnym sprievodcom. V parku totiž nenájdete žiadne turistické smerové tabule ani značené chodníky.

Kostol Noss Senhora Do Rosário Church z roku 1728. Foto: Kelvin Silva

Parque National Da Chapada dos Veadeiros
Na záver vám predstavíme Národný park Chapada dos Veadeiros. Budete sa kochať scenériou prírody a okolitými výhľadmi počas celej dlhej cesty, ktorá vedie na jedno z najkrajších miest. Cesta autom z Brazílie do Chapada dos Veadeiros trvá približne tri hodiny, pretože park sa nachádza v štáte Goiás, v blízkosti mesta Alto Paraíso a dediny São Jorge. V oboch nájdete niekoľko ezoterických obchodov, meditačných a masážnych centier, ktoré ponúkajú shiatsu, lymfatickú drenáž, reflexológiu, ošetrenie Bachovými kvetmi, akupunktúru a Reiki. Táto oblasť má bohatú históriu a je opradená rôznymi mýtmi a legendami o sacis (postava s jednou nohou, známa z brazílskeho folklóru), curupiras (bytosť pripomínajúca človeka s oranžovými vlasmi a s nohami otočenými dozadu), vodných vílach či škriatkoch. Obyvatelia mesta Alto Paraíso sú presvedčení, že toto miesto navštevujú mimozemské bytosti. Mnohí z nich veria a prisahajú, že ich videli. Či už je to mýtus, alebo pravda, isté je, že tu budete počuť veľa príbehov o mimozemšťanoch, kontaktoch s nimi, prípadne o zázračných duchovných uzdraveniach. Témami mystického Chapada de Veadeiros je v meste Alto Paraíso inšpirované množstvo reštaurácií a hotelov. Jeden z nich sa dokonca volá Espaço Naves Luna Zen. Jeho izby pripomínajú svet z iných galaxií nielen vizuálne, ale aj svojimi názvami, medzi ktorými nájdete napríklad Nave Mãe, Discovery, Galáctica či Enterprise. Niet sa preto čomu čudovať, že pri vstupe do mesta uvidíte pristávaciu plochu pre vesmírne lode.

Foto: Kelvin Silva

Ubytovať sa môžete napríklad v rustikálnom hoteli Margarida Veadeiros. Nachádza sa blízko centra mesta, kde je niekoľko reštaurácií a barov, ktoré stoja za návštevu, všade budete s jedlom aj službami spokojní. Jeden deň si vyhraďte pre návštevu dvoch zaujímavých miest. Prvým je najznámejší a najkrajší vodopád národného parku Cachoeira de Santa Bárbara s krištáľovo čistou vodou. K vodopádu sa dostanete len s pomocou miestneho sprievodcu. Popoludní sa vyberte navštíviť turistickú farmu Fazenda Loquinhas, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Alto Paraíso. Je to uzavretý areál s vybudovanými drevenými chodníkmi, ktoré vás postupne privedú k osemnástim prírodným jazierkam, pripomínajúcim veľké studne. Spoločnosť vám tu budú robiť motýle, pestrofarebné vtáctvo a malé opice, ktoré sa s vami budú prechádzať po celom areáli. V prípade, že sa rozhodnete zaplávať si, nenechajte svoje veci voľne pohodené na chodníku, opice vám ich môžu vziať a odniesť na strom. Za vstup na farmu zaplatíte približne 2 €.

Meditačný dom v areáli hotela Margarida Veadeirosa. Foto: Kelvin Silva

Na nasledujúci deň si naplánujte výstup na Mirante de Janela – najkrajšie miesto Národného parku Chapada dos Veadeiros. Napriek tomu, že je trasa označená, pre turistov je lepšie absolvovať výstup s miestnym sprievodcom. Mnohí z nich tu pracovali pri ťažbe zlata až do 90. rokov. História regiónu sa totiž začala zlatým vekom, ktorý sa neskôr zmenil na ťažbu kryštálov. Hneď na začiatku cesty sa nedá prehliadnuť množstvo ružových kremenných kameňov, ktoré sú rozptýlené na ceste. Pri pohľade z vesmíru je Chapada dos Veadeiros jedným z najžiarivejších miest na zemi, pretože sa tu nachádza najväčšie množstvo kremeňa, rúd a kovov na svete. Asi po 10 minútach chôdze dorazíte k vchodu do parku. Keďže je cesta v súkromnom vlastníctve, tu – v malom dome – zaplatíte poplatok vo výške cca 3,5 €. Ak máte viac času, sadnite si na chvíľu, dajte si kávu a vypočujte si zaujímavé príbehy priateľského vrátnika Seu Graciliana, ktorý je miestnou preslávenou postavičkou.

V národnom parku Chapada Dos Veadeiros je viac ako dvesto vodpádov. Foto: Kelvin Silva

Rovinatý chodník, obklopený prekrásnou krajinou, vás po 1500 metroch dovedie k vodopádu Cachoeira do Abismo, odkiaľ sa vám naskytne výhľad na obrovskú priepasť. Tá vytvára prírodný bazén s priehľadnou vodou a zlatým odtieňom, ktorý očarí každého, kto prechádza okolo. Miesto poskytuje aj jedinečný panoramatický výhľad na hory a doliny národného parku. Vodopád je vynikajúcim miestom na relaxačný kúpeľ v prírodnej vírivke. V Národnom parku Chapada dos Veadeiros je viac ako 200 vodopádov. Niektoré však ešte stále nie sú preskúmané pre cestovný ruch. Cesta od vodopádu pokračuje strmým zostupom drsným terénom, po ktorom si chvíľu oddýchnete na rovinatom teréne, aby ste sa ocitli pred tým najkritickejším – výstupom na rozhľadňu. Len čo to budete mať za sebou, vaša námaha bude ocenená. Výhľad z rozhľadne Mirante da Janela, nachádzajúcej sa vo výške 1000 metrov nad morom, je považovaný za jeden z najpôsobivejších a najkrajších v Národnom parku Chapada dos Veadeiros. Z rozhľadne uvidíte dva vodopády Saltos do Rio Preto, vysoké 120 a 80 metrov. Panoramatický 360-stupňový výhľad na celú Chapadu, čerstvý vzduch a osviežujúci vánok spájajú s pokojným tichom. Tento pocit je neopísateľný. Pod rozhľadňou je prírodný útvar, ktorý vyzerá, akoby kamene vytvárali rám okna v tvare trojuholníka, cez ktoré je vidieť vodopády Saltos do Rio Preto. Je to miesto, kde si návštevníci robia selfie.

Park je okrem flóry bohatý aj na faunu. Svoj domov tu majú aj druhy, z ktorých niektoré sú ohrozené vyhynutím, ako napríklad jelení pampi (miestne známy ako veado campeiro), jeleň obyčajný, vlk guara či jaguár, ale aj obrí pásavec, mravčiar, kapybara, tapír, tukan, sup hnedý a kondor kráľovský.

Dobre vedieť:

* Len veľmi malá časť obyvateľov Brazílie rozpráva iným než portugalským jazykom. Pripravte sa na to, že jediným vaším pomocníkom na cestách bude mobilná aplikácia s funkciou prekladu.

* Vyhýbajte sa favelám (chudobné štvrte s pozliepanými príbytkami z kúskov dreva, železa či tehál). Majú povesť nebezpečných štvrtí, v ktorých vládnu drogové gangy a ilegálne štruktúry.

* Bezpečnosť v Brazílii celkovo nie je veľmi ideálna. Drobné krádeže sú na každodennom poriadku, preto so sebou nenoste veľmi cenné predmety, majte pri sebe len kópiu pasu a menšiu hotovosť.

* V Brazílii používajte na presuny mestom oficiálne taxi služby, prípadne Bolt,ktorý má podobné prepravné podmienky a ceny ako v Európe. Je to rýchlejšie ako využívanie mestskej dopravy.

Pod brazílskym slnkom ešte ostaneme:

Brazília: Krajina prírodnej rozmanitosti
Brazílska exotika: Čaro púštnych šatiek
Brazília má horúce ženy, dôkazom je aj blond Jhenny

Facebook Comments