Grodno (nem. Kynsburg) je čiastočne zastrešený a čiastočne zrúcaný hrad. Legenda hovorí, že na tomto mieste postavil už v roku 800 anglický rytier drevenú štvorhrannú strážnu vežu. Správa sa však šíri len ústnym podaním a nie sú o nej žiadne písomné dokumenty. Tie prvé pochádzajú z roku 1315, kde sa spomína pod názvom Kinsberg s kastelánom Kiliánom von Haugwitom. Stavba jeho kamennej podoby prislúcha poľskými kráľovským princom z rodu Piastovcov.

Foto: ssmeder.com

V prvej polovici 14. storočia bol rozšírený horný hrad, ktorý tvorila obranná veža, dve kamenné budovy tvoriace ubytovne pre posádku, veža brány, drevené hospodárske budovy a veľké nádvorie. To všetko bolo obklopené hrubým obranným múrom. V 15. storočí sa hrad stal dočasným sídlom lúpežných rytierov. Postupne Grodno menilo majiteľov. Nevyhlo sa mu ani čiastočné zničenie počas tridsaťročnej vojny, alebo vyhorenie hradnej veže v roku 1689 po zásahu blesku. Od roku 1774 prestal byť magnátskym sídlom, žili tu iba sluhovia. V roku 1823 kúpili miestni zemania hrad na dražbe, aby ho za nízku cenu rozobrali a získali stavebný materiál. Ich plánom zabránil prof. Johann Gustav Büsching, ktorému súd po protestoch udelil hrad Grodno na doživotné použitie. Nasledujúci majitelia sa snažili stavbu zachovať a opraviť. Zásluhou rodiny Zedlitz v rokoch 1860–1907 sa po úpravách zmenila podobu hradu a prispôsobili ho turistickým účelom. Pribudla napríklad reštaurácia a múzeum.

Foto: ssmeder.com

Info pre turistov: Hrad je otvorený po celý rok (výnimkou sú len Veľkonočná nedeľa a dni 24. – 25.12.) . Býva miestom rôznych kultúrnych a turistických podujatí. Súčasťou je sprievodca či zaujímavá multimediálna miestnosť s ukážkami histórie a opravách objektu. K hradu sa viaže aj niekoľko povestí. Medzi tie najpútavejšie patrí zvesť o obrovskom poklade, ktorý je ukrytý v múroch. Alebo tá o Bielej pani, ktorá sa zjavuje na hradbách

K téme:

Hrady a zámky Európy: Burghausen
Hrady a zámky Európy: Harlech
Hrady a zámky Európy: Haapsalu

Facebook Comments