Nezdravá strava, málo pohybu, nadváha a nosenie „pivného pupku“ si časom vyberie svoju daň na zdraví. Jednou z nich môže byť aj rakovina prostaty. Výsledky štúdie uverejnil aj článok na jackfm.co.uk.

Pre výskum bolo oslovených 200 000 dobrovoľníkov z Veľkej Británie vo veku od 40 do 69 rokov. Počas sledovaného obdobia (v rokoch 2006 až 2010) zomrelo na rakovinu prostaty 571 z nich. Odborníci z Oxfordskej univerzity sa domnievajú, že je to preto, lebo brušný tuk sa rozkladá okolo životne dôležitých orgánov a spôsobuje väčšie škody. Zistilo sa, že u osôb s obvodom pásu nad jeden meter je riziko úmrtia o 35% väčšie ako u najštíhlejších účastníkov. Práve brušný tuk je tak extrémne škodlivým pre zdravie, pričom rovnomerne rozložený tuk po celom tele predstavuje oveľa menšiu hrozbu.

Dr. Aurora Perez Cornagová z oddelenia Epidemiológie rakoviny na Oxfordskej univerzite uviedla, že „Vysoký BMI index zvyšuje riziko ďalších chorôb vrátane iných druhov rakoviny, preto by ľudia mali brať do úvahy dôsledky nadmerného množstva tuku v tele, kdekoľvek sa v tele nachádza.“ Ako môžu muži sami znížiť riziko? Cvičenie a zdravé stravovanie, aby si udržali primeranú hmotnosť a znížili obvod pása.

Mohlo by vás zaujať:

Vedci už vedia, ako znížiť riziko rakoviny tráviaceho traktu
Semenníky pod lupou: Muži, nepodceňujte neobvyklé príznaky
Perfektný liek na prostatu nekúpite. Doprajte jej spánok

Facebook Comments