Je to krajina plná kontrastov, rôznorodej kultúry, nápaditých miest, ale najmä prírodnej rozmanitosti, ktorá vás uchváti na prvý pohľad.

Foto: Kelvin Silva

Plážový život v RIU DE JANEIRO
Ak sa rozhodnete navštíviť Brazíliu, jedným z vašich cieľov bude pravdepodobne turisticky najpopulárnejšie mesto Rio de Janeiro, preslávené najmä karnevalom, sambou, nočným životom a prekrásnymi plážami. Požičajte si bicykel a vyberte sa na okružnú jazdu zálivom Bahia de Guanabara s prekrásnou scenériou, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO a ktorý vás privedie na známe pláže Copacabana a Ipanema. Ak chcete pocítiť pulz a zhon mesta, zostaňte na jednej z nich. Cariocas, ako sa hovorí miestnym obyvateľom, milujú všetko, čo súvisí s plážou. Často tu hrávajú plážový volejbal a futbal od úsvitu do súmraku. Pláž Copacabana s dĺžkou 2,5 km zrejme netreba predstavovať, keďže je považovaná za jednu z najznámejších na svete. V jej okolí sa nachádza množstvo reštaurácií s kvalitným jedlom, charizmatickí pouliční umelci a miestni obyvatelia, predávajúci rôzne druhy tovaru na plážovom trhu. Ipanema je druhou najobľúbenejšou plážou mesta. Služby v okolí a samotná pláž sú kvalitnejšie a priťahujú ľudí s bohatším životným štýlom. Svojou povahou je ideálnym miestom pre zakončenie výletu. Opaľujte sa a užívajte si kúpanie v Atlantiku až do západu slnka, ktorý je pastvou pre oči každého turistu a fotografa. Po tomto nádhernom prírodnom divadle sa nechajte vtiahnuť do nočného života v jednom z barov na Rua Farm de Amoedo alebo sa vyberte do bohémskej štvrte Lapa, kde zažijete neopakovateľnú noc v rytme samby  ako pravý Carioca. Aby ste okrem pláží stihli navštíviť aj ďalšie high-lighty Ria de Janeiro, odporúčame stráviť tu aspoň tri dni.

Foto: Kelvin Silva

Rio De Janeiro – highlighty:

Socha Krista Spasiteľa s výškou takmer 30 metrov sa nachádza na vrchole hory Corcovado, odkiaľ sa vám naskytne neskutočný výhľad na panorámu celého mesta.

Hora Sugarloaf, na ktorú sa dostanete pomocou dvoch lanoviek, poskytuje 360-stupňové výhľady z výšky takmer 400 metrov.

Botanická záhrada s viac ako 6500 druhmi rastlín, rozprestierajúca sa na viac ako 50 hektároch, je dokonalým miestom na relax.

Theatro Municipal (mestské divadlo) postavené v eklektickom štýle podľa vzoru parížskych stavieb je bežne dostupné verejnosti.

Turistickou atrakciou sú schody Escadaria Selaron, zdobené mozaikou z dlaždíc, keramiky a zrkadiel vo farbách vlajky Brazílie, ktorej autorom je čilský umelec Jorge Selaron.

SÃO PAULO – mesto, ktoré nespí
Je jednou z najväčších metropol sveta, ktorú by ste pri návšteve Brazílie vynechať nemali. Sampa, ako São Paulo miestni prezývajú, je hlavným mestom brazílskej kultúry s množstvom atrakcií. Okrem množstva skvelých múzeí tu milovníkov kultúry potešia nočné koncerty klasickej hudby, divadlo a tanec. V tomto meste s bohémskymi štvrťami, bez ohľadu na deň, nájdete širokú ponuku nočných klubov, barov či reštaurácií, ktoré patria medzi najlepšie na celom kontinente. Ešte predtým, ako sa vyberiete do štvrte Vila Madalena, ktorá patrí medzi najživšie a kde kúpite asi najchladnejšie pivo na zmiernenie horúčav, zájdite na Mestský trh. Okrem rôznych typov jedál tu môžete ochutnať slávny mortadellový sendvič alebo lahodný treskový koláč.

Foto: Fernando Seixas

Pri potulkách mestom nevynechajte najrušnejšiu ulicu Avenida Paulista, kde sa život nezastaví ani v neskorých nočných hodinách. Prirovnať ju možno k bulvárom ako Avenue des Champs-Élysées v Paríži či Fifth Avenue v New Yorku. Nech sa už po nej prejdete v akomkoľvek čase, vždy tu nájdete otvorené obchody, reštaurácie, bary a kaviarne. V jednej z nich sa zastavte a vychutnajte si dobrú kávu alebo sa započúvajte do jazzovej hudby na námestí. Ak chcete rušný bulvár sledovať z vtáčej perspektívy a vidieť nekonečnú zástavbu mrakodrapov, navštívte rozhľadňu Mirante Sesc Paulista. Keď už hovoríme o výhľadoch, fascinujúci panoramatický výhľad na južnú časť mesta São Paulo sa vám naskytne z najslávnejšej a najelegantnejšej reštaurácie Terraço Itália, ktorá sa nachádza v centre mesta na 41. poschodí 165-metrového mrakodrapu Edifício Itália.

Foto: Fernando Seixas

São Paulo – highlighty:

Štvrtá najväčšia katedrála sveta. Katedrála de Sé sa nachádza v centre mesta a je zdobená vitrážami z Talianska, Francúzska a Brazílie.

Park Ibirapuera nie je len obyčajným parkom, popri bohatej flóre a faune tu nájdete niekoľko múzeí, planetárium, japonský pavilón, akváriá a lagúny.

V najväčšej brazílskej zoologickej záhrade, ktorá je súčasťou parku Parque de Estado, môžete vidieť viac ako 3000 zvierat.

V múzeu umenia MASP najlepšie spoznáte trocha histórie mesta São Paulo.

Štvrť Vila Madalena sa vďaka farebným nástenným maľbám stala galériou pod holým nebom, kde sa koná množstvo živých koncertov rôznych hudobných štýlov (soul, funky aj samba).

BRAZÍLIA Venturis Ventis
Hlavným mestom Brazílie bolo od roku 1763 Rio de Janeiro. Napriek tomu, že plán presunúť správu krajiny do novovybudovaného mesta, ktoré by sa nachádzalo viac vo vnútrozemí, sa historicky spomína už v 20. rokoch 19. storočia, realizovať sa začal až v polovici minulého storočia. Výstavbu nového hlavného mesta začala vláda Juscelina Kubitscheka (známy ako JK). Pilotný plán nového mesta vypracoval Lúcio Costa, ktorý ho navrhol vybudovať v tvare lietadla a veľmi premyslene ho rozdelil do funkčných sektorov. Mnohé budovy navrhol renomovaný architekt Oscar Niemeyer. Vzhľad jednotlivých štvrtí charakterizuje symetrickosť a harmónia, vďaka čomu sa mesto stalo príkladom dôsledného plánovania a výstavby miest 20. storočia. Mesto Brazília bolo postavené za neuveriteľných 41 mesiacov a v roku 1960 sa stalo hlavným mestom Brazílie. Brazílčania verili, že im táto zmena prinesie lepšiu budúcnosť, preto sa v erbe mesta vyníma nápis Venturis Ventis (z lat. prichádza vietor).

Foto: Kelvin Silva

Mesto Brazília sa nachádza v stredozápadnom regióne na náhornej plošine v pohorí Brazílskej vysočiny. Jedinečná moderná architektúra mesta, ktoré bolo v roku 1987 vyhlásené za svetové dedičstvo UNSECO, sa tu spája s národnou kultúrou. Rozmanitosť zvykov nových obyvateľov, ktorí pochádzajú z rôznych regiónov, štátov či miest, prispela k formovaniu kultúrnej identity. Candangos, ako prisťahovaných Brazílčanov nazývajú pôvodní obyvatelia mesta, si do Brazílie priniesli aj svoje typické jedlá, ktorým sa miestna kuchyňa prispôsobila. Môžete tu ochutnať napríklad špecialitu Pato no Tucupi, typickú pre sever krajiny, alebo navštíviť reštauráciu Sabor Goiano, ktorá ponúka najlepšie typické jedlá stredozápadného regiónu. Patrí medzi ne napríklad kuracie mäso s pequi a pequi ryža. Pequi je druh horského ovocia, ktoré sa nejedáva surové, varí sa a pridáva sa paradoxne do slaných jedál. Kvôli sladkej ovocnej chuti a syrovej aróme ho mnoho ľudí nevie dostatočne oceniť. Ak by ste sa rozhodli ochutnať pequi surové, vopred sa spýtajte, ako ho jesť. Okolo kôstky v dužine ovocia sa totiž nachádzajú ostré tŕne, ktoré sa pri nesprávnej konzumácii zapichnú do jazyka, ďasien a podnebia, čo je veľmi bolestivé. V čase obeda skúste v Asa Norte vyhľadať reštauráciu Feitiço Mineiro, kde môžete ochutnať najlepšiu brazílsku Feijoadu, ale aj brazílsky národný koktail Caipirinha. Ak si myslíte, že Brazília je len architektonická betónová džungľa, kde môžete ochutnať jedlo zo všetkých kútov krajiny, mýlite sa. V meste sa nachádza najväčšie umelé jazero na svete Lago Paranoá s rozlohou 48 km2. Jeho brehy lemujú veľvyslanectvá a konzuláty, obytné oblasti Lago Sul a Lago Norte, brazílska univerzita, olympijské centrum, športové kluby, reštaurácie, ale aj oficiálne sídlo prezidenta Palácio da Alvorada.

Most Juscelina Kubitscheka v hlavnom meste Brazília. Foto: Kelvin Silva

Okrem parkov plných zelene, promenád a umelých pláží si na jazere môžete vyskúšať rôzne vodné športy, ako sú vodné lyžovanie, paddleboarding, kanoistika či dokonca potápanie v starej potopenej dedine. Prenajať si tu môžete vodný skúter alebo motorový čln a užiť si príjemnú jazdu po jazere, ktorú majú v obľube najmä tunajší ľudia z vyššej spoločnosti. Ak vás vodné športy nelákajú, atmosféru tohto miesta si zaručene vychutnáte aj na brehu, pri dobrej hudbe a s pohárom dobrého vína. Aj tu je pozorovanie západu slnka nezabudnuteľným zážitkom, ktorý dennodenne sledujú nielen turisti, ale aj miestni obyvatelia. Po príchode na hlavnú ulicu Eixo Monumental vás ohúri jej veľkosť, rozmanitosť a symetria usporiadania. Najlepšie to všetko oceníte pohľadom z vtáčej perspektívy, napríklad z televíznej veže Torre de TV. Vyhliadková plošina 224 metrov vysokej televíznej veže je pre verejnosť otvorená každý deň zadarmo a v nedeľu sa pri jej základni koná remeselný trh.

Foto: Kelvin Silva

Potulky mestom začnite návštevou pamätníka domorodého obyvateľstva Memorial dos Povos Indígenas, ktorý pripomína okrúhlu stavbu indiánov Yanomami. Dozviete sa tu viac o histórii a pôvode brazílskeho domorodého obyvateľstva. Rozmanitosť a bohatstvo pôvodnej kultúry reprezentujú napríklad masky a hudobné nástroje rôznych kmeňov, ale aj pravidelne organizované podujatia za účasti zástupcov jednotlivých kmeňov. V tomto indiánskom múzeu, ktoré je verejnosti prístupné bez poplatku, si môžete zakúpiť Indiánmi vyrobené rôzne darčekové predmety. Jednou z najvýraznejších stavieb mesta je nepochybne katedrála Catedral Metropolitana de Brasilia. Hyperboloidná stavba zaujme každého návštevníka na prvý pohľad. Pred hlavným vchodom do katedrály sa nachádzajú štyri bronzové sochy, ktoré vytvorili Alfred Ceschiatti a Dante Croce. Tri metre vysoké sochy predstavujú štyroch evanjelistov – Matúša, Marka, Lukáša a Jána. Zvitok, ktorý držia v ruke, ich identifikuje ako prvých zapisovateľov histórie Ježiša Krista. Katedrála bola po architektonickej stránke navrhnutá veľmi inteligentne a dômyselne. Obklopuje ju „vodné zrkadlo“, ktoré nemá len estetický význam, ale vyrovnáva teplotu v interiéri. Do katedrály sa vstupuje cez tmavý tunel. Presvetlenie v nej zabezpečuje sklenená strecha, zdobená farebnou sklenenou mozaikou. Vo vnútri katedrály nad loďou sú oceľovými lanami zavesené sochy troch anjelov. Najmenší meria 2,22 metra a váži 100 kg, stredný meria 3,40 metra a váži 200 kg a najväčší meria 4,25 metra a váži 300 kg. Oltár daroval katedrále pápež Pavol VI. Katedrálu sa oplatí navštíviť nielen zo zvedavosti a obdivu tohto architektonického skvostu, ale aj pre pokoj, ktorý v chráme panuje. Ak by ste sa po návšteve katedrály vybrali smerom na východ, dostanete sa na Námestie troch mocností, na ktorom sa hrdo týči Národný stožiar Brazílie. Postavený bol v roku 1972. Jeho obeliskový tvar tvorí 24 tyčí, ktoré v tom čase reprezentovali jednotlivé brazílske štáty. Dnes existuje 27 štátov vrátane Federálneho okresu. Vlajka je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia vejúca vlajka na svete, meria totiž 286 metrov štvorcových. V blízkosti námestia sa nachádzajú mnohé vládne budovy, ako napríklad Spolkový súdny dvor, Národný kongres, Palác Itamaraty a mnohé ďalšie, ktoré sú nepochybne architektonicky zaujímavé a treba ich vidieť. Po návšteve katedrály sa vyberte na západ a navštívte neďaleký pamätník JK Memorial. Pred monumentálnou budovou z bieleho mramoru, na podstavci vysokom 28 metrov, sa vyníma socha prezidenta Juscelina Kubitscheka. V budove sa nachádza mauzóleum prezidenta, múzeum a jeho osobná knižnica. Dozviete sa tu všetko o histórii mesta, jeho projektovaní a výstavbe.

Foto: Kelvin Silva

Neďaleko neho sa nachádza najväčší mestský park Latinskej Ameriky Parque da Cidade Sarah Kubitschek, nesúci meno manželky prezidenta JK. Viacúčelový park je jedným z hlavných a najrozsiahlejších stredísk voľného času v meste. Nájdete tu umelé jazerá, amfiteáter, zábavný park, detské ihriská, cyklistické trasy, jazdeckú dráhu, motokárovú dráhu, atletický okruh pre začiatočníkov a mnoho chodníkov. Ani tu, samozrejme, nechýbajú reštaurácie. Ak ste milovníkom futbalu, nevynechajte návštevu štadióna Mané Garrincha, ktorý bol v roku 2014 dejiskom majstrovstiev sveta. Okrem zaujímavej architektúry, múzeí, histórie, kultúry a prírodných krás je Brazília aj mestom intenzívneho nočného života, ktorý je známy nielen v uliciach, ale aj v baroch na strechách budov. Jeden taký bar nájdete napríklad v Hoteli B, ktorý sa nachádza v blízkosti pamätníka domorodého obyvateľstva (asi 5 minút pešej chôdze). Vyberte sa tam v neskorších popoludňajších hodinách a užite si výhľad na mesto ešte pred západom slnka s vynikajúcim drinkom v ruke. Všetkým, ktorí sa rozhodnú užiť si nočný život v Brazílii, sa o správnu atmosféru postará prítomnosť DJ-ov, hrajúcich od elektronickej hudby až po mix domácej hudby. V bare sa môžete od miestnych učiť sambu alebo predviesť svoj tanečný talent na funkovú hudbu, ktorá je v Brazílii veľmi obľúbená.

Foto: Kelvin Silva

Brazília – highlighty:

Prehliadka mesta z vtáčej perspektívy – vrtuľníkom, z ktorého uvidíte Plano Piloto (pôdorys mesta v tvare lietadla), jazero Paranoá a okolité mestá (cca 75 €/osoba), informácie o letoch a cestovné poriadky nájdete v turistických agentúrach.

Budova Národného kongresu – sídlo poslancov a federálneho senátu je možné navštíviť a pozrieť si priestory zvnútra zadarmo.

Palácio Itamaraty – sídlo ministerstva zahraničných vecí je ďalším architektonickým skvostom Oscara Niemeyera, zasadeným do prekrásnych záhrad, ktorý je otvorený pre verejnosť

Feira do Guará a Feira da Torre – dva najtradičnejšie veľtrhy v meste, ktoré sa stali doslova turistickými atrakciami. Predávajú sa tu rôzne výrobky miestnych remeselníkov od bižutérie cez výšivky až po výrobky z dreva.

Národný park Brazília, známy ako Água minerál s rozmanitou flórou, faunou, minerálnymi prameňmi a prírodnými kúpaliskami, ktorý sa nachádza hneď za centrom mesta, je obľúbeným miestom miestnych obyvateľov aj turistov.

Mohlo by vás zaujať:

Juhoafrická republika: Celý svet v jednej krajine
Ostrov slobody: Miesto, ktoré treba aspoň raz za život vidieť
Ropná diplomacia vs. úplný chaos v krajine: Venezuela

Facebook Comments