Tel Avive postavil za 30 miliónov eur prvý cyklistický velodróm na Blízkom východe. V Jeruzaleme následne v máji 2018 zorganizoval za 70 miliónov eur tri etapy Giro d’Italia, pričom nikdy predtým sa druhé najslávnejšie cyklistické preteky sveta mimo Európy nekonali. No pre kanadsko-izraelského miliardára Sylvana Adamsa, ktorý sa presťahoval v roku 2015 do Tel Avivu, to bol len začiatok. Nedávno spravil ešte šokujúcejší krok. Kúpil štvornásobného víťaza Tour de France Chrisa Frooma. Od januára 2021 bude 35-ročný Brit jazdiť za Sylvanov nový tím ISN (Israel Start-Up Nation) s jedinou úlohou. Spropagovať v Izraeli cyklistiku a pritiahnuť k nej masy fanúšikov. To sú hlavné Adamsove priority.

O prekážku menej
„Toto sú historické momenty nielen pre mňa, ale pre celý Izrael. Som enormne hrdý, že sa nám podarilo Frooma pritiahnuť,“ tešil sa po dohode s hviezdou súčasnej profesionálnej cyklistiky majiteľ stajne Adams. Rodák z Quebecu, ktorý má 61 rokov a sám aktívne súťaží v kategórii Masters, robí všetko preto, aby z cyklistiky v Izraeli urobil populárny šport a zdá sa, že sa mu prostredníctvom jeho miliónov darí. Tridsaťčlenný izraelský tím ISN, ktorý kúpil licenciu od stajne Katusha–Alpecin, má už od decembra minulého roku od Medzinárodnej cyklistickej únie všetky potrebné povolenia, aby mohol štartovať na tých najlepších a najsledovanejších profesionálnych pretekoch na svete. S Froomom na čele majú teda o sledovanosť postarané. Pritom Adamsa cyklistika do štyridsiatky nezaujímala. Dnes je však viacnásobným majstrom sveta v časovke vo svojej kategórii. Prečo sa rozhodol preraziť práve s Froomom? „Každého zaujíma len víťaz a presne takým Chris je. Pre mňa je to cyklistický Messi. A správny chlap. Rád si s ním dám pár pív,“ tvrdí Adams.

Fakt, že v Izraeli cyklistika medzi najobľúbenejšie športy zatiaľ nepatrí (prím hrá futbal a basketbal), nepovažuje Adams za dôležitý. „Ani v Británii nepatrili kedysi cyklisti medzi elitu. No dokázali sa skoro z nuly vyšvihnúť na cyklistickú veľmoc. Tak som sa rozhodol ukradnúť im jednu stránku a skúsiť v mojej krajine niečo podobné,“ vysvetlil Adams pre BBC. Len čas ukáže, či na to jeho peniaze budú stačiť. Má ich dosť, Forbes odhadol vlani jeho majetok na 1,7 miliardy dolárov.

Dotiahol sa na Sagana
Jeho najnovší žolík Froome bude v ISN zarábať päť miliónov eur ročne, čím sa dotiahne na najlepšieho plateného cyklistu súčasnosti, ktorým bol doteraz náš Peter Sagan. Chris, ktorý sa narodil v Keni, no reprezentuje Britániu, však neprestúpil z jedného z najlepších tímov sveta (Ineos) do stajne izraelského miliardára len pre vyšší plat. Rád by sa stal najúspešnejším jazdcom všetkých čias na Tour de France. Zatiaľ má na konte štyri prvenstvá (2013, 2015, 2016, 2017), o jedno menej než legendárne kvarteto Eddy Merckx, Jacques Anquetil, Miguel Indurain a Bernard Hinault. A kým v Ineose mu rastie nová konkurencia (Bernal, Kwiatkowski, Basso, Carapaz), v izraelskom ISN nebude jeho úlohu lídra nikto spochybňovať. Tohtoročnú preloženú Tour de France (začne sa 29. augusta a skončí 20. septembra) absolvuje ešte vo farbách Ineosu, no v budúcej sezóne sa môžeme tešiť na novú zápletku. Už teraz sú v izraelskom ISN slávne mená ako Dan Martin, Erik Zabel, André Greipel. O rok budú aj vďaka Adamsovým miliónom na prípravu ešte silnejší. A už aj s Froomom.

Mohlo by vás zaujať:

Staňte sa nachvíľu profi cyklistom aj od monitora
Cyklistický multitalent sa ani zatvorený doma nenudí. Práve naopak
Extrémna jazda po meste v podaní MTB profíka

Facebook Comments