Pre každého hráča je v tomto smere mimoriadne atraktívne hrdiť sa prívlastkom „naj“. Na poli rýchlostných rekordov medzi produkčnými automobilmi sme sa v posledných rokoch preklopili do extrémnych hodnôt.

Novú éru v rýchlosti odštartoval v roku 2004 model Bugatti Veyron s výkonom viac ako 1000 koní. Týmto počinom sa zrodila tzv. kategória hypercars s modelmi so štvorcifernými výkonovými číslicami. Klasický spaľovací motor v našom rebríčku ale v jednom prípade dopĺňajú už aj elektrické kone. Prakticky všetky zastúpené automobily predstavujú pre väčšinu z nás len tajný sen. Skutočne reálnemu využitiu ich výkonového potenciálu v praxi okrem astronomickej cenovky bráni aj fakt, že väčšina týchto kúskov odpočíva pod plachtou na bezpečnom mieste a slúži ako lukratívny a cenný zberateľský artikel. Opodstatnenosť hypercars zároveň komplikuje aj jeden elementárny faktor. Na našej planéte totiž neexistuje príliš veľa miest, resp. ciest, kde by sa dala aspoň teoreticky využiť ich maximálna presahujúca hodnota 400 km/h. Prívlastok najrýchlejšie auto planéty má napriek tomu nezameniteľný cveng. Úsmevne pôsobí aj fakt, že každý automobil v našom rebríčku je reálne ešte rýchlejší ako špičkové modely s logom Ferrari alebo Lamborghini.

10. ASTON MARTIN VALKYRIE
Britská aristokratická automobilka sa celosvetovo preslávila ako dvorný dodávateľ automobilov pre agenta Jamesa Bonda. Okrem toho má Aston Martin v ponuke aj skutočnú beštiu v podobe modelu s tajuplným mytologickým názvom – Valkyrie. Tento projekt vznikal v úzkej kooperácii s tímom F1 Red Bull Racing. Zaujímavosťou Valkyrie je v rebríčku jediný a unikátny 12-valec s atmosférickým nasávaním s objemom 6,5 litra. Aristokratický hypersport môže vďaka tejto pohonnej jednotke a asistencii elektromotorov disponovať výkonom až 1176 koní. Maximálna rýchlosť dosahuje 402 km/h. Aston Martin z tohto modelu vyrobí celkovo len 150-kusovú sériu. Pozor! Okrem cestnej verzie existuje ešte extrémnejší okruhový variant Valkyrie AMR Pro.

Foto: astonmartin.com

9. MCLAREN SPEEDTAIL
Ďalší britský zástupca v našom rebríčku držal veľmi dlho absolútny rýchlostný rekord medzi sériovými automobilmi už na konci 90. rokov. Veď kto by nepoznal legendárny model McLaren F1? Novodobý nástupca tejto legendy sa volá McLaren Speedtail a ide zároveň o najrýchlejší McLaren v histórii. Ultimátny „hyperšport“ vsádza na hybridný pohon. Benzínový 8-valec prepĺňaný dvoma turbami s objemom 4,0 litra dokáže aj vďaka elektrickej asistencii poskytnúť výkon až 1050 koní. Maximálna rýchlosť následne atakuje hodnotu 403 km/h. Všetkých 106 kusov naplánovaných do výroby je dnes už vypredaných.

Foto: mclaren.com

8. KOENIGSEGG REGERA
Malosériový švédsky výrobca Koenigsegg má dnes vo svojej ponuke hneď niekoľko hyperšportov s výkonom viac ako 1000 koní. V našom rebríčku sa umiestnili hneď dvaja zástupcovia tejto exkluzívnej automobilky. Tým „slabším“ z nich je model Regera s unikátnou koncepciou prevodovky. V jeho útrobách pracuje 8-valec s objemom 5,0 litra, ktorému zároveň vypomáhajú až tri elektromotory. Maximálny výkon dosahuje neuveriteľných 1500 koní a maximálna rýchlosť atakuje hodnotu 410 km/h. Aj v tomto prípade je plánovaná 80-kusová séria už dávno vypredaná.

Foto: koenigsegg.com

7. RIMAC C TWO
Rimac je malá, ale zároveň aj technologicky veľmi zaujímavá firma z Chorvátska. Technologicky sa zameriava na výrobu vysokovýkonných superšportov na baterky. Chorváti na seba po prvýkrát výrazne upozornili už pred pár rokmi v podobe svojej prvotiny s názvom Concept One. Pokračovanie prichádza v podobe nástupnického modelu C Two. Elektromotory s maximálnym výkonom až 1888 koní ponúkajú okrem šialeného zrýchlenia aj úžasnú maximálnu rýchlosť 415 km/h. Dojazd vozidla by mal zároveň dosahovať pôsobivých 650 kilometrov. Rimac plánuje celkovo vyrobiť 150 kusov modelu C Two. V novej továrni v mestečku Veliko Trgovišče by mali mesačne vznikať štyri exempláre najrýchlejšieho elektromobilu našej planéty.

Foto: rimac-automobili.com

6. BUGATTI VEYRON SUPER SPORT
Po doťahovaní sa o dobový rýchlostný rekord s konkurenčným SSC Ultimate Aero vyrukovalo Bugatti v roku 2010 s ťažkým kalibrom v podobe unikátnej limitovanej verzie Veyron Super Sport. Za veľavravným názvom sa ukrýva „tradičný“ a ozrutný prepĺňaný motor W16 s objemom 8,0 litra, ktorý dopujú až štyri turbodúchadlá. Maximálny výkon v tomto prípade dosahuje 1200 koní a ručička tachometra atakuje magickú hodnotu 431 km/h. Z tohto vrcholného modelu z rodiny Bugatti Veyron bolo celkovo vyrobených len 30 kusov.

Foto: bugatti.com

5. HENNESSEY VENOM GT
Do súboja o najrýchlejšie auto našej planéty sa v posledných rokoch priplietla aj americká spoločnosť, ktorej názov pripomína francúzsky koňak. Texaská manufaktúra si dala v tomto prípade jasný cieľ. Ním bolo pokorenie rýchlostného rekordu najvýkonnejšieho Bugatti Veyron Super Sport. Ako veľmi dobrý základ poslúžil v tomto prípade skelet karosérie z modelu Lotus Elise. Tradične americká zbraň sa ukrýva v útrobách. Reč je o prepĺňanom motore V8 s objemom 6,2 litra, ktorý ponúka 1200 koní. Pomerne ľahký model Venom GT vďaka nemu dosiahne maximálnu rýchlosť až približne 435 km/h, čo stačilo na prekonanie Bugatti.

Foto: hennesseyperformance.com

4. KOENIGSEGG AGERA RS
Druhý zástupca švédskej značky Koenigsegg držal svetový rekord najrýchlejšieho automobilu planéty ešte donedávna, konkrétne v roku 2017. V tých časoch mu k tomu pomohol špičkový model Agera RS. Pod kapotážou sa aj v tomto prípade ukrýva prepĺňaný motor V8 s objemom 5,0 litra. Maximálny výkon verzie Agera RS dosahuje až 1360 koní. Spomínaný rýchlostný rekord s hodnotou až 458 km/h sa Švédom podarilo prekonať v Nevadskej púšti. Mimochodom, je celkom pravdepodobné, že Švédi onedlho opäť pokoria historické tabuľky. V prípravnej fáze majú totiž úplne nový model Jesco.

Foto: koenigsegg.com

3. SSC TUATARA
Na pomyselnom bronzovom stupienku nášho rebríčka najrýchlejších áut planéty sa umiestnil druhý zástupca s logom SSC (Shelby Super Cars). Američania evolúciu svojho pôvodného modelu Ultimate Aero pomenovali Tuatura. Tajuplný názov prezvaný z jazyka Maurov je inšpirovaný malou jaštericou. Malý ale určite ani v tomto prípade nie je motor, resp. výkon. Model Tuatura poháňa dvoma turbami prepĺňaný motor V8 s objemom 5,9 litra a maximálnym výkonom 1750 koní. Maximálna rýchlosť tohto extrémneho superšportu pritom útočí na hodnotu neuveriteľných 483 km/h.

Foto: sscnorthamerica.com

2. HENNESSEY VENOM F5 TORNADO
Aj strieborná pozícia patrí Američanom. V tomto prípade ide o pôvodných výkonových úpravcov z firmy Hennessey v Texase. Ich druhý zástupca v našom rebríčku je model Venom F5. Na rozdiel od modelu GT si Hennessey už v tomto prípade zhotovilo aj svoju autentickú a ultraľahkú celokarbónovú karosériu. V útrobách sa model F5 spolieha na tradične prepĺňaný motor V8 s objemom 7,4 litra. Maximálny výkon v tomto prípade dosahuje 1622 konských síl a Venom F5 Tornado sa rozbehne až na rýchlosť 483 km/h. Teoretická maximálna rýchlosť ale údajne vrcholí až na údaji 512 km/h. Extrémom je, že o pohon sa pritom stará výhradne iba zadná náprava.

Foto: hennesseyperformance.com

1. BUGATTI CHIRON SUPER SPORT 300+
Absolútny primát a honor najrýchlejšie auto planéty patrí aktuálne ani nie tak veľmi prekvapujúco opäť značke Bugatti. Prvenstvo Francúzom vyniesol špeciálny a limitovaný model Bugatti Chiron Super Sport 300+. Najrýchlejší produkčný automobil vsádza aj v najnovšej verzii na mamutí a impozantný 16-valec s objemom 8,0 litra s maximálnym výkonom približne 1600 koní. Ako už odkazuje samotný názov, v prípade číslice 300+ sa môžeme tešiť na rýchlostný údaj odkazujúci na míle za hodinu. Po prepočte na kilometre za hodinu sa zastavíme na neuveriteľnej hodnote cca 491 km/h.

Foto: bugatti.com

 


Mohli by vás svrbieť ruky na volante a noha na plyne:

Luxusné Aston Martin s prívlastkom 007 len pre šťastlivcov
Bugatti Chiron Pur Sport: Superšport pre najnáročnejších
Bentley Mulliner Bacalar: Unikát z Crewe

Facebook Comments