Napínavá, drsná a citlivá švédska detektívka
Debut švédskej spisovateľky Mari Jungstedt je prvým dielom z detektívnej série s komisárom Andersom Knutasom. Príbeh sa odohráva na švédskom ostrove Gotland, kde sa začína leto, blížia sa prázdniny a turistická sezóna. Tak ako každý rok, aj tentoraz usporiadajú Helena a Per vo svojom letnom domčeku večierok pre priateľov. Zábava sa však nečakane končí hádkou zo žiarlivosti. Na druhý deň sa Helena vyberie na prechádzku so psom. Neskôr ju nájdu brutálne zavraždenú. Medzi obyvateľmi ostrova a prichádzajúcimi hosťami sa postupne šíri panika. A keď krátko nato nájdu mŕtvolu druhej mladej ženy, šéf polície vo Visby, komisár Anders Knutas vie, že vraždil ten istý páchateľ. Polícia chce vraha chytiť ešte pred turistickou sezónou, skôr než si nájde ďalšiu obeť..
MARI JUNGSTEDT: NEVIDENÝ
Slovart, 2020

Dojímavý príbeh utečencov
Autentický príbeh o podstate utečeneckej krízy ponúka súcitnejšiu alternatívu vnímania tohto veľkého problému našej doby. V sýrskom meste Aleppo žije pokojný život so svojou rodinou včelár Nuri. V jeho vlasti vypukne vojna. Tí predvídaví to podvedome vytušili a včas odišli. Nuri sa však nevie vzdať rodného mesta, medonosných včiel a istoty. Za svoju nerozhodnosť zaplatí vysokú daň. Syn Sami mu zahynul pri bombovom útoku a jeho žena Afra oslepla. Rozhodnú sa pre útek do Británie, kde žije Nuriho bratranec Mustafa. Ako utečenci hľadajúci azyl sa stretávajú s predsudkami, nevraživosťou a často aj otvoreným nepriateľstvom.
CHRISTY LEFTERI: VČELÁR Z ALEPPA
Tatran, 2020

Storočie neistoty
Originálne románové svedectvo o jednom storočí v dejinách Ruska od boľševickej revolúcie v roku 1917 až po rok 2017. Základným znakom toho storočia bola neistota. Popredný ruský prozaik a dramatik Alexej Slapovskij svoju sugestívnu výpoveď podáva prostredníctvom dejín jedného ruského rodu. Nie je to rodinná sága, ale fascinujúca historická i žánrová koláž – v denníkoch, listoch, dokumentoch, poviedkach i dialógoch. Autor o svojom diele výstižne podotkol: „Každá generácia začína žiť doslova odznova, od tej predošlej zdedí iba to, čo sa u nás nemení – striedanie zmien s nepredvídateľným výsledkom.“
ALEXEJ SLAPOVSKIJ: NEISTOTA
Slovart, 2020

Historický triler z budúcnosti
Nový román Roberta Harrisa je neobyčajným príbehom, ktorý spája triler a apokalyptickú fikciu. Píše sa rok 1468. Mladý kňaz Christopher Fairfax prichádza na koni do odľahlej dediny v juhozápadnom Anglicku, aby pochoval tamojšieho farára. Okolitá krajina je posiata predmetmi z dávnych čias – mincami, črepinami, ľudskými kosťami, ktoré starý farár vyhľadával a zbieral. Doplatil vlastným životom na svoju posadnutosť minulosťou? Fairfax je odhodlaný odhaliť pravdu. Nasledujúcich šesť dní otrasie všetkým, čo si doposiaľ myslel o sebe, cirkvi aj o svete.
ROBERT HARRIS: DRUHÝ SPÁNOK
Slovart, 2020

Keď sa život začína po rozvode
Rozvod spravidla so sebou príliš humoru neprináša. Určite sa ním však niečo končí a niečo začína. Hrdina knihy Ivana Galambicu je toho žiarivým príkladom, pretože po tejto nepríjemnej etape života zažíva situácie, ktoré sú niekedy humorné, niekedy tragikomické, sem-tam neuveriteľné a niekedy sa čitateľ neubráni, aby neplakal od smiechu. Niektoré z autorových poviedok môžeme prirovnať k tvorbe Jaroslava Haška či iných velikánov českej humoristickej literatúry. Ale hlavne, ako hovorí náš 45-ročný hrdina, plnou váhou svojich sto kíl: život je nádherný a humor je dar!
IVAN GALAMBICA: ZÁŽITKY ROZVEDENÉHO MUŽE
Slovart, 2020

Životopis kráľa pop-artu
Andy Warhol, syn slovenských prisťahovalcov do USA, bol ikonou svojich čias. Bol nezameniteľný, originálny a rád rúcal konvencie. Vo svojej preslávenej Factory sa obklopoval tými najzaujímavejšími ľuďmi a žil bohémsky život superhviezdy. Bol posadnutý 15 minútami slávy a tvrdil, že raz ich bude môcť zažiť každý. Tento jedinečne spracovaný komiksový životopis vo forme rozhovoru so samotným kráľom pop-artu vám umožní pozrieť sa do jeho fascinujúceho sveta a preniesť sa do spoločnosti newyorskej umeleckej bohémy 60. a 70. rokov.
ADRIANO BARONE: WARHOL: ŽIVOT V KOMIKSE
Lindeni, 2020

Návod na zmysluplný život
Kniha nielen pre mužov od amerického kouča Johna Kima. Tento „nas*atý terapeut“, ako sám seba nazýva, vychádza z vlastných skúseností, aj preto je jeho kniha úprimná a jeho rady praxou overené. Sviežo napísaná príručka je určená pre všetkých, ktorí vo víre života občas zabúdajú žiť. Ponúka 66 krátkych, mierne dráždivých kapitol o mužskej povahe, zdraví, vzťahoch, kariére, úspechu, komunikácii a o bežnom každodennom živote. Vďaka autorovým postrehom pochopíte, ako druhá strana vníma vaše správanie, vaše slová a vaše činy a prečo vzniká medzi ľuďmi toľko nedorozumení.
JOHN KIM: BOL SOM MIZERNÝ ČU*ÁK
Noxi, 2020


Mohlo by vás čitateľsky zaujať:

Zoberte si ju večer do ruky – kniha vám nikdy nepovie nie
Dobrý večer sa dá prežiť aj nad pútavými riadkami
Najlepšia sci-fi séria všetkých čias

Facebook Comments