Táto ponuka sa okrem nových vozidiel čoraz viac rozrastá aj o tie jazdené. Kúpa automobilu, ktoré už niekto vlastnil, je tak z hľadiska ceny pomerne atraktívna. Nie vždy je však taká výhodná, ako sa na prvý pohľad zdá. Na čo všetko by ste sa mali pripraviť a dať si pozor?

Pozerať ponuky zaberie pomerne veľké množstvo času, no nájsť toho správneho kandidáta rozhodne za to stojí. Vysnívaný typ a značka automobilu, priaznivý technický stav a prekvapivá cena. Práve posledný atribút často prevýši nad kúpou úplne nového vozidla. Ponukou jazdených vozidiel z druhej ruky sa to v našich končinách len hemží a narastá aj počet potenciálnych kupujúcich. Tohto záujmu sú si však rovnako vedomí aj tí, ktorí neraz zneužijú ľudskú pochabosť za lacnejším modelom. Nájsť tak môžete ako férového majiteľa vozidla, tak aj toho nečestného, no výnimkou nie sú ani tí, ktorí stavia na ľudskú nevedomosť a chcú z nej profitovať.

Kúpa jazdeného auta môže byť výhodná, no zároveň ide aj o pomerne riskantný krok a práve ten bez detailného skúmania odborníka len málokto zvládne na vlastnú päsť. Svedomitá príprava a porovnanie ponúk, detailná prehliadka favorita a konečný verdikt. Tým však ešte nekončíte, čaká vás prepis vozidla, vybavenie PZP online alebo priamo na pobočke a rad ďalších nadväzujúcich postupov, čo sú s tým späté. Na čo všetko by ste si tak mali dať pozor? Existuje pár pravidiel, čo vám konečnú voľbu ešte o niečo zjednodušia.

Otázka pôvodu

Prípadov, keď došlo k odcudzeniu vozidla, ktoré sa neskôr predalo nešťastnému záujemcovi, je v dnešnej dobe stále veľa. Pokiaľ zvažujete kúpu jazdeného vozidla, určite by ste si mali nechať preveriť aj to, odkiaľ pochádza. Natrafiť môžete totiž aj na špekulantov. Tí čakajú, až bude vozidlo prihlásené v zahraničí a potom ho ohlásia ako ukradnuté. V ešte horšom prípade môžete mať priamo tú česť s odcudzeným vozidlom, pričom práve po takom je vyhlásené pátranie. Takéto preverenie vozidla od odborníka je tak oveľa prijateľnejšie ako dokazovanie vašej neviny.

Kauza so „stočenkami”

Nemilým trendom medzi jazdenými vozidlami sú pomerne často stočené kilometre. Čím ich má vozidlo viac, tým je pre mnohých menej lákavé. Žiaľ, niektorí vodiči sa namiesto zníženia ceny prikláňajú k podvodu a zlepšujú stav vozidla tým, že mu výrazne zmenia kilometre. Kauza je to aj naďalej pomerne veľká, no dnes už našťastie existujú ľahko dostupné stránky so záznamom či výpisom, kde dokážete vyhľadať počet najazdených kilometrov. Často vám k tomu postačí len VIN číslo (niekde postačí len ŠPZ) a dozviete sa napríklad aj údaje o tom, či má vozidlo platnú STK a EK. Všeobecne sa skôr odporúča voliť auto zo Slovenska, nakoľko je len ťažko dokázateľné, či nedošlo u toho zahraničného k manipulácii ešte počas dovozu pred samotnou kontrolou originality.

Kľúčová je obhliadka vozidla

Predajca vozidla vám doteraz na všetko rýchlo odpovedal, no po zmienke obhliadky už viac nereaguje a vyhýba sa akýmkoľvek vašim snahám o spojenie. Ruky preč od takéhoto vozidla, v takomto prípade vám totiž výrazne svieti alarmujúca kontrolka.

Keď sa už však idete na vozidlo pozrieť, určite si zoberte so sebou niekoho, kto sa vyzná v autách a má dostatok vedomostí na to, aby posúdil, či pôjde o dobrú kúpu. Nezabudnite venovať pozornosť karosérii, skontrolujte lak, prevodovku aj spojku a upriamte sa aj na identifikátory. Tie vám taktiež môžu pomôcť pri overovaní údajov z technického preukazu. Rok výroby si môžete overiť napríklad prostredníctvom kódov na sedadlách či bezpečnostných pásoch. Nezabudnite skontrolovať VIN a zamerajte sa taktiež aj na výrobný štítok od výrobcu či priamo výrobné číslo daného motora. Kontrolu identifikátorov vám spoločne s detailnou obhliadkou dnes už vykoná aj profesionálna firma. Pokiaľ teda nemáte prehľad a neviete, do čoho touto kúpou pôjdete, takáto firma je vhodným riešením, ako ísť na istotu.

Nezabudnite sa pýtať

Životný cyklus vozidla môže byť pomerne pestrý. Viacerí majitelia, rozsiahla servisná história či záznam o nehodovosti. Takéto niečo výrazne ovplyvní výsledný výber auta, okrem prehliadky auta by ste sa tak mali veľa pýtať. Či už ste si vyhliadli auto v bazáre alebo od pôvodného majiteľa, všímajte si okrem odpovedí reakcie dotyčného. Pokiaľ váha pri odpovediach, pôsobí neisto alebo neustále mení tému, niečo sa za týmto správaním jednoznačne skrýva. Stávkou na istotu je však opäť odborné preverenie vozidla. Ak neviete posúdiť, do akej miery sa vám táto kúpa oplatí, obráťte sa na niekoho spôsobilejšieho.

Rad ďalších dôležitých náležitostí

Ak sa vám vozidlo po obhliadke naďalej pozdáva, nastal čas na kúpno-predajnú zmluvu. Nezabudnite na všetky dôležité údaje, ideálne je, ak si túto zmluvu notársky overíte. Po podpise vás čaká odhlásenie vozidla. Síce ide o záležitosť predávajúceho, pri tomto úkone musíte byť prítomný aj vy – kupujúci. Nezabudnite si potom uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, práve tým musíte disponovať ešte pred prihlásením vozidla v okrese vášho bydliska.

Facebook Comments