Tento moment patrí vám a rozhodne sa oň nechcete obrať. Konečne máte chvíľu pre seba, akýsi pomyselný rituál, vďaka ktorému dokážete naštartovať svoj deň. Ak si však zvolíte tú instantnú, neviete, o čo všetko touto voľbou prichádzate.

Výhody instantnej kávy sú zrejmé: ľahká dostupnosť, nízka cena a vítaná jednoduchosť počas prípravy. Nič z toho sa však nevyrovná originálnej káve z poriadneho kávovaru. Pravý pôžitkár tohto nápoja by sa tak mal zamerať na výber konkrétneho spotrebiča, čo mu tieto rána ešte viac spríjemní. Aróma kávy či dômyselná chuť sú určite tými kvalitami, ktoré výberom kvalitnej kávy a kávovaru získate. Existuje totiž hneď niekoľko modelov, pred definitívnou kúpou by ste sa tak mali oboznámiť s každým z nich:

Existuje viacero druhov, nájsť tak ten správny kávovar nemusí byť zrovna také jednoduché. Pomôcť vám môže aj porovnanie cien, pričom to nájdete aj na portáli Pricemania.sk. (Foto: Bodnar Taras / Shutterstock.com)

1. Vítaná nenáročnosť

Nenáročná príprava vám nezaberie extrémne veľa času. Presne takýto postup je charakteristický pre kapsulové kávovary. Jedny z tých najznámejších sú napríklad aj Dolce Gusto od Nescafé (známe pod značkou Krups). Tieto modely sa tešia z neustálej obľuby, vítaná je predovšetkým rozsiahla ponuka nápojov a minimálna údržba. Všetko, čo k príprave kávy potrebujete, je voda a kapsula s konkrétnou esenciou. Na výber máte rôzne druhy káv od tých najsilnejších po tie slabšie. Či už máte chuť na intenzívne espresso, ľadové kapučíno alebo siahnete po vanilkovom caffé latte, rozhodnutie je len na vás.

Tento typ je vyhľadávaný rovnako aj pre jeho nižšiu obstarávaciu cenu, no počítať treba s neustálym kupovaním kapsúl. Jedna káva vás síce vyjde o niečo drahšie v porovnaní s ďalšími typmi kávovarov, no aj v tomto prípade viete nakúpiť výhodne. Hermeticky uzavreté kapsule nájdete často v rôznych zľavách či výhodnejších baleniach.

Tento kapsulový model vám umožní pripraviť kávu naozaj kedykoľvek. (Foto: Pavel Korotkov / Shutterstock.com)

2. Stávka na pohodlie

Keď sa vám niečo minie, tento prístroj vám to na displeji oznámi. Vybrať si môžete často z kávových nápojov od výmyslu sveta a všetko, čo musíte urobiť, je akurát doplniť to, čo sa minulo. Či už pôjde o prázdny zásobník vody, chýbajúce kávové zrná, nutnosť doliať mlieko či vyčistiť jednotlivé časti, to je všetko, čo v rámci obsluhy tohto automatického kávovaru urobíte. Inak je úplne samostatný a spraví vám čokoľvek, čo si vyberiete v rámci ponuky. Typickým príkladom pre automatické verzie sú napríklad kávovary Siemens. Rátať môžete s vyššou cenou, no tá zodpovedá najmä nenáročnosti pri príprave kávy. Pripravte sa však na pravidelnejšie čistenie, zásobník na mlieko a trysky to jednoducho vyžadujú.

Automatický kávovar bude investíciou, ktorá vám umožní pripraviť dve kávy naraz či vybrať z akéhokoľvek druhu kávového nápoja. Do prípravy síce nezasahujete, no rátať musíte s dôkladným čistením. (OlegDoroshin / Shutterstock.com)

3. Level expert

Ak si chcete vychutnávať tú pravú kávu, zvážte kúpu pákového kávovaru. Práve ten je určený verným fanúšikom tohto nápoja a zanieteným baristom. V čom sa teda od zvyšných dvoch modelov tak odlišuje? Charakteristický je pre tento typ najmä držiak na kávu, známy aj pod označením páka, kde sa nachádza sitko. Namiesto zásobníka na kávové zrná sem vkladáte čerstvo namletú kávu.

To, aký nápoj v konečnej miere získate, závisí od skúseností a vašej šikovnosti. Pri tomto spotrebiči si navyše našľaháte mlieko práve vy pomocou vodnej pary, je tak len na vás, aký nápoj si pripravíte. Pokiaľ vám takáto zdĺhavejšia príprava vyhovuje, tešiť sa môžete nielen z kávy podľa vášho gusta, ale aj z nižšej ceny oproti tým automatickým. Ponuka tohto typu je taktiež pomerne široká, typickým príkladom sú napríklad kávovary Jura.

Tento typ je určený pre tých najnáročnejších, šálka kávy v tomto prevedení nemá konkurenta. (Nataliia Zhekova / Shutterstock.com)

Ešte pred finálnym verdiktom

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek z kávovarov, ešte pred tým by ste si mali ujasniť hneď niekoľko dôležitých vecí. Odpovedať si musíte napríklad aj na to, koľkokrát denne budete kávu piť a o aký typ vlastne stojíte. Niektoré kávovary ponúkajú širokú variabilitu pri príprave rôznych nápojov, iné sú v tomto pomerne limitované. Pokiaľ teda viete, že si nevystačíte s jedným typom nápoja, určite by ste sa mali zamerať aj na tento parameter. V neposlednom rade nezabúdajte aj na to, že tento spotrebič musí mať v kuchyni taktiež svoje miesto, zvážte tak to, aký veľký kávovar si môžete v týchto priestoroch dovoliť.

Dobrá káva tak nie je len o kvalitných zrnách, ale aj o poriadnom kávovare. Tento prístroj s vami pobudne rad rokov, spríjemniť si tak každé jedno ráno rozhodne stojí za takúto investíciu. Týmito tromi verziami ponuka kávovarov ešte nekončí. Začiatočníci si často obľúbia napríklad french press či moka kanvičky. Ten, kto chce výrazne ušetriť, siahne zase po štandardnom prekvapkávači. Obľubujete všetko netradičné? V takom prípade uvítate vacuum pot. Dve sklenené banky a kahan vás premiestnia na hodiny chémie. Máte tak zaručené, že prípravou takejto kávy získate ďalšiu novú skúsenosť.

Facebook Comments