10. Najdrahšie parkovacie miesto (1 milión eur)
Zbohatlík zvyknutý parkovať priamo pred budovou, do ktorej sa chystá vstúpiť, by musel v Hongkongu vypísať poriadne tučný šek. Parkovacie miesto pred 73-poschodovým mrakodrapom The Center, ktorý je momentálne najdrahšou kancelárskou budovou sveta, predal jeden z majiteľov stavby za 1 milión eur. Cena bola vysoká najmä preto, že v mrakodrape je iba 400 parkovacích miest a dopyt po nich je obrovský. Kupec, ktorý má v The Center kanceláriu, zaplatil za parkovacie miesto trikrát viac, než stojí v Hongkongu priemerný rodinný dom. Ceny budov tu pritom neustále stúpajú, zatiaľ čo približne pätina miestnych žije podľa dostupných údajov pod hranicou chudoby.

9. Najdrahšia cigara (1,2 milióna eur)
Predstavte si džentlmena, ktorý v prítmí salóna sedí v koženom kresle, v jednej ruke drží pohár single maltky a v druhej má cigaru. Klišé? Nie, ak mu medzi prstami horí najdrahšia cigara sveta. Volá sa Royal Courtesan, pochádza z dielne firmy Gurkha Cigars a svojím spôsobom je drahšia než ozajstná kráľovská milenka. Vyrába sa ručne v Dominikánskej republike a Hondurase a jej náplň tvoria tabakové lístky z himalájskych rastlín, ktoré sa zalievali vodou z Fidži. Obalená je pozláteným listom, ktorého oválny tvar udržiava diamantová obrúčka. Keď sa cigara zabalí, šetrne ju napustia koňakom, ale nie hocijakým. Ide o špeciál od spoločnosti Remy Martin s názvom Black Pearl Louis XIII. a fľaša stojí 27-tisíc eur. Mimochodom, cigaru balia muži so šatkou na očiach, aby ich nič nerozptyľovalo.

8. Najdrahšia whisky (1,7 milióna eur)
Whisky k cigare jednoducho patrí. Najdrahšia sa predala pomerne nedávno v októbri 2019 počas dražby v Londýne. Fľašu Macallan 1926 opísala aukčná sieň Sotheby´s ako „svätý grál“ whisky a anonymný kupec za ňu zaplatil skutočne ako za artefakt. Whisky pochádza zo suda s číslom 263, kde si hovela od roku 1926 celých 60 rokov. V roku 1986 vzišlo zo suda 40 fliaš a dnes majú obrovskú hodnotu. Dokonca vyššiu, než sa čakalo. Tá najdrahšia s obsahom alkoholu 42,6 sa predala za trikrát viac, než jej pôvodný majiteľ očakával. Až taký prekvapený ale byť nemusel, keďže predchádzajúci rekord držala fľaša z rovnakého suda a tá sa v roku 2018 predala za 1,3 milióna eur. Najdrahšiu whisky sveta si zrejme jej nový majiteľ neotvorí, putovala rovno do súkromnej zbierky, kde bude ďalej naberať na hodnote.

7. Najdrahší pes (1,8 milióna eur)
Ešte v roku 2014 sa v Číne predalo skutočne drahé šteňa tibetského mastifa. Pochádza z toho najlepšieho chovu v provincii Če-ťiang a jeho chovateľ sa vystatoval, že má v sebe „leviu krv“. Čosi pravdy na tom bude, tibetský mastif rozhodne nepatrí k bojazlivým plemenám. Tisíce rokov ho chovali pastieri na Tibetskej náhornej plošine, kde slúžil ako ochranca pred dravcami: ľudského i zvieracieho pôvodu. Samec môže mať výšku viac než 80 centimetrov a v dospelosti váži okolo 90 kilogramov. Niet divu, že si vie poradiť s vlkmi, v Indii ho dokonca používali na úspešnú obranu pred tigrami. Najdrahšieho psa sveta však jeho majiteľ určite nebude využívať na podobné účely. Práve naopak, tibetský mastif sa môže tešiť na pohodlný život a jeho úlohou bude najmä množiť sa.

6. Najdrahšie manžetové gombíky (3,2 milióna eur)
Manžetové gombíky nestrácajú popularitu ani napriek tomu, že ide o módny doplnok, ktorý sa objavil už v 17. storočí. Doposiaľ najdrahšie manžetové gombíky má na svedomí spoločnosť Jacob & Co. Vyrobené sú z 18-karátového bieleho zlata a ich hlavným šperkom sú 20- a 21-karátové žlté diamanty obkolesené pre zmenu bielymi diamantmi. Firma je populárna najmä u známych osobností, a tak si podobné šperky z jej dielne určite nájdu klientelu. Muž ani nemusí mať vkus, ale keď mu košeľu zdobia manžetové gombíky v hodnote vyše 3 miliónov eur, určite zaujme na každom podujatí. Chlapi nemajú veľa možností, ako ozvláštniť formálne oblečenie, ale manžetové gombíky sú jednou z nich. Obzvlášť tie, ktoré stoja viac než vila na Slavíne.

5. Najdrahšia známka (8,3 milióna eur)
Filatelia vie byť poriadne drahé hobby a na tej najvyššej úrovni sa jej môžu venovať len ozajstní zbohatlíci. Známka s názvom British Guiana 1c magenta sa v roku 2014 predala za astronomických 8,3 milióna eur. Vydali ju v Britskej Guyane (dnes Guyana) v roku 1856 a do dnešného dňa sa zachoval jediný kus. Jej majiteľ si môže povedať, že vlastní niečo, čo nemá ani britská kráľovská rodina, ktorej zbierka inak obsahuje všetky britské poštové známky. 1c magenta má mimoriadne zaujímavú históriu. Ešte v roku 1873 ju našiel v Guyane chlapec, ktorý ju predal zberateľovi za šesť šilingov. Jej cena potom rástla len pomaličky, v 70. rokoch 20. storočia sa však už predala za stovky tisíc dolárov. Dnes je jej majiteľom návrhár obuvi Stuart Weitzman.

4. Najdrahšie hodinky (26,4 milióna eur)
Pojem „komplikácia“ v prípade hodiniek neznamená problém, ale akúkoľvek funkciu s výnimkou ukazovania času. Vreckové hodinky Breguet No. 160, prezývané aj Mária Antoinetta, disponujú všetkými komplikáciami, ktoré hodinári v čase ich zhotovenia na prelome 18. a 19. storočia poznali. Švajčiar Abraham-Louis Breguet do nich zakomponoval večný kalendár, odbíjanie hodín aj minút, teplomer, chronograf, indikátor zostávajúcej energie, tlmič nárazov a nezávislú sekundovú ručičku. Breguet síce zomrel, ale jeho nasledovníci hodinky dokončili. Ich ďalší osud bol búrlivý, koncom 20. storočia ich ukradli z múzea v Jeruzaleme, ale v roku 2007 sa akoby zázrakom opäť vynorili na svetlo sveta. Ich cena sa odhaduje na vyše 26 miliónov eur.

3. Najdrahšie auto (61,6 milióna eur)
V júni 2018 sa na súkromnej aukcii predalo vôbec najdrahšie auto v dejinách. Nešlo pritom o žiadnu novinku, ale o vozidlo z roku 1963. Ferrari 250 GTO bolo svojho času špičkovým závodným modelom talianskej automobilky a vyrobilo sa ich len 39 kusov. Nové sa pritom v USA predávalo za 18-tisíc dolárov. Dnes je pre zberateľov hotovým pokladom. Má trojlitrový dvanásťvalcový motor s výkonom 300 koní, ktorý je spriahnutý s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. Konkrétny kus, ktorý je dnes najdrahším vozidlom na svete, vyhral v roku 1964 automobilové preteky Tour de France. Keby jeho majiteľ nemal okrem auta nič iné, aj tak by disponoval majetkom s vyššou hodnotou, než je ročný hrubý domáci produkt pacifického štátu Tuvalu.

Foto: Profimedia.sk

2. Najdrahšia obytná budova (1,9 miliardy eur)
Mukesh Ambani je najbohatším mužom Ázie a svoj majetok dáva dostatočne najavo. Napríklad v podobe najdrahšej obytnej budovy sveta. Volá sa Antilia a má úžitkovú plochu vyše 37-tisíc metrov štvorcových. 27 poschodí, tri heliporty, plesová sála, kino pre 80 ľudí, kúpele, terasové záhrady, garáž pre 168 vozidiel či modlitebný chrám: v mrakodrape s výškou 173 metrov nájdete nielen tieto vychytávky. Stojí v indickom Bombaji a zrejme uznáte, že nejde o nejakú architektonickú perlu. Dizajn sa dočkal kritiky z viacerých strán a Ambani nechal budovu postaviť vo štvrti, ktorá nepatrí medzi práve najluxusnejšie. Z vrchných poschodí sa tak môže dívať buď na oceán, alebo na biedu okolo seba. Spoločnosť mu budú robiť manželka, tri deti a desiatky členov obslužného personálu.

Foto: Profimedia.sk

1. Najdrahšia jachta (4,3 miliardy eur)
History Supreme nie je najväčšou, najširšou ani najvyššou, rozhodne je však najdrahšou jachtou sveta. Hneď na úvod treba povedať, že v hlavnej spálni sa nachádza socha zo stehennej kosti Tyrannosaura Rexa. Na plavidle sa tiež nachádza 100 ton zlata, platiny a šperkov, ktoré zdobia prakticky všetky miestnosti, ale napríklad aj zábradlia či kotvu. Dokonca i obrovské stenové akvárium je zo zlata. Dizajn jachty je dielom Stuarta Hughesa, autora viacerých extravagantných diel, okrem iného aj najdrahšieho iPhonu zdobeného stovkami diamantov. Kupec je však neznámy, vie sa len to, že pochádza z Malajzie. Dokonca ani Hughes sa s ním nikdy nestretol, a to na jachte pracoval celé tri roky. Samotné plavidlo pritom nie je extra rozmerné, na dĺžku meria iba 100 metrov. Sú to práve drahé kovy a drahokamy, čo ho robí takým drahým. Cenovkou kraľuje moriam už od roku 2011 a nechytajú sa naň ani obrovské výletné lode. Tá najväčšia, Symphony of the Seas, stála „len“ 1,2 miliardy eur. Ak by malajzijský miliardár predal History Supreme, mohol by si kúpiť tri najväčšie výletné lode a ešte by mu ostalo na všetky položky spomenuté v tomto článku.

Foto: Profimedia.sk


Mohlo by vás zaujať:

Najväčšie ekonomické krízy: Čo všetko už ľudstvo prežilo?
Najznečistenejšie miesta sveta: Vstup len na vlastné riziko!
Najdrahšie stavby sveta: Tie musíte vidieť

Facebook Comments