Jedným z nich sú aj bežné plážové šľapky. Poviete si, že zbytočnosť? To určite nie. Viac o užitočnom úsilí výskumníkov z Kalifornskej univerzity v San Diegu uverejnil aj web cnn.com

Ich nové šľapky sú totiž z biologicky rozložiteľného materiálu z rias, ktoré sa v optimálnych podmienkach dokážu ekologicky zlikvidovať za približne 18 týždňov. Hlavných cieľom vedcov je bojovať proti plastového znečisteniu pláží a morí. Tí využili chémiu a biológiu na premenu rias na obnoviteľné polyméry, ktoré sa dajú použiť na vytvorenie širokej škály biologicky rozložiteľných produktov. Ako „najobľúbenejšia topánka na svete“ predstavujú plastové žabky značnú časť tohto znečistenia, uviedol univerzitný profesor biochémie Mike Burkart pre CNN. Potrebujeme zmeniť svoje zvyky a prevziať osobnú zodpovednosť za používanie menej plastov v našich životoch,“ upozornil Burkart a dodal, že „plast je veľmi užitočný materiál všade okolo nás, takže sa musíme dostať do bodu, keď niekto pri kúpe produktu trvá na tom, že je biologicky rozložiteľný“.

Po stovkách pokusov vedci úspešne vytvorili polyuretánovú penu, ktorá je z 52% bio materiálu a 48% z ropy. Do piatich rokov dúfajú, že vyrobia výrobok, ktorý bude používať 100% obnoviteľné materiály. S komerčným predajom sa počíta od januára 2021. Dostupné budú vo viacerých farebných prevedeniach.

Mohlo by vás zaujať:

Najznečistenejšie miesta sveta: Vstup len na vlastné riziko!
Zelený vežiak budúcnosti: Ekspozita
Život sa v oceánoch hromadne presúva. Nemá na výber

Facebook Comments