Výsledok? Telefóny to dokázali s presnosťou asi na 90% už po prejdení desiatich krokov. Štúdiu uverejnil aj web denníka bbc.com. „Máme výkonné senzory, ktoré so sebou prenášame kamkoľvek ideme,“ uviedol vedúci štúdie Brian Suffoletto. „Musíme sa naučiť, ako ich používať, aby čo najlepšie slúžili verejnému zdraviu.“

Na štúdií sa zúčastnilo 22 dobrovoľníkov vo veku od 21 do 43 rokov, ktorým sa každú hodinu podávala vodka a limetková šťava, kým nedosiahli hodnotu 80 miligramov alkoholu na 100 mililitrov krvi. (čo je v USA, Anglicku, Walese a Severnom Írsku povolený limit pre vodičov, v Škótsku je limit 50 miligramov alkoholu na 100 mililitrov krvi. )

S popruhom pripnutým k ich chrbtom účastníci vykonávali každé dve hodiny test chôdze – kráčaním po priamke desať krokov, otáčaním sa a chôdzou späť. Približne v 90% prípadov boli vedci schopní identifikovať tých, ktorí prekročili limit, prostredníctvom zmien v chôdzi zachytenej telefónom. Jednou z aplikácií by mohlo byť upozornenie používateľov, ktorí si nemyslia, že sú opití, že by nemali viesť vozidlo. Aplikácia by sa v budúcnosti mohla vedieť napojiť aj na imobilizér auta, ktoré nedovolí naštartovať podguráženému majiteľovi.

Ako ďalej uvádza Dr. Suffoletto „Stratil som blízkeho kamaráta pri nehode na vysokej škole. A ako pohotovostný lekár som sa staral o desiatky dospelých so zraneniami spojenými s akútnou intoxikáciou alkoholom.“ „Z tohto dôvodu som za posledných 10 rokov venoval testovaniu digitálnych zásahov prevenciu úmrtí a zranení v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu.“

Hoci je to len predbežná štúdia, vedci dúfajú, že je dôležitá pre ďalší výskum a pomôže napríklad pri vývine aplikácii v zariadeniach, aby si už ľudia nesadali za volant. Len v roku 2019 bolo takmer 360 000 hospitalizácií v anglických nemocniciach zapríčinených konzumáciou alkoholu a približne 6 000 úmrtí.


Mohlo by vás zaujať:

Huawei smartfóny prichádzajú so zmenou. Aká je v praxi?
Využite naplno potenciál mobilu vhodnými aplikáciami
Doprajte si skvelý smartfón. Náš tip je Motorola Moto G8 power

Facebook Comments