Slovensko je krásna krajina a ponúka okrem známych kultúrnych pamiatok aj vodné nádrže, aquaparky, či hory. A práve o hory je toto leto najväčší záujem. Ak teda plánujete dovolenkovať v slovenských horách, vezmite si k srdcu naše praktické rady.

 

Vyberajte ubytovanie v blízkosti miest, ktoré chcete navštíviť

Dovolenka v horách znamená turistikovanie a práve z tohto dôvodu je potrebné pri výbere ubytovania zohľadňovať aj zaujímavosti v okolí. Keď pôjdete na dovolenku do hôr, tak tak, aby ste nemuseli cestovať a auto nechali odparkované pri hoteli.

Toto leto je najväčší záujem o ubytovanie na Liptove. Liptov je najkrajším regiónom na Slovensku, nakoľko je obklopený Tatrami, ktoré sú najvyhľadávanejším pohorím na Slovensku.

Ak teda chcete chodievať na turistiku, vopred si pozrite turistické trasy, ktoré by ste chceli navštíviť a následne si vyberte ubytovanie, ktoré bude najbližšie k počiatočným bodom týchto turistických trás. Ušetríte čas a nebudete sa trápiť kvôli parkovaniu, ktoré je v našich horách celkovo problematické.

Odporúčame vyberať ubytovanie v typických horských hoteloch s drevenými trámami, drevenými podlahami a s kvalitnými krbmi. Budete si môcť vychutnať pravú horskú atmosféru.

 

Nepodceňujte počasie v horách a dbajte na výber oblečenia

Počasie v horách sa mení každú hodinu, preto je potrebné byť opatrný a nepodceniť počasie. Počasiu je potrebné prispôsobovať aj výber oblečenia. Vo vyšších nadmorských výškach budú teploty omnoho nižšie ako v nadmorskej výške, v ktorej ste ubytovaní.

Na vysokohorskú turistiku sa odporúčajú nosiť bundy z nepremokavého materiálu, napríklad z moderného softshellu, ktorý ochráni pred dažďom, silnými prehánkami, snehom, ale aj vetrom. Je totiž aj vetruvzdorný.

Nepremokavá a vetruvzdorná turistická bunda je základ turistickej výbavy. Okrem nej by sme si mali brávať flísové bundy so zapínaním ku krku, funkčné tričko s krátkym rukávom, pokrývku hlavy a nepremokavé turistické nohavice, ideálne odopínateľné nohavice, ktoré si budeme môcť prispôsobiť podľa počasia a podľa svojich potrieb.

Okrem dobrého oblečenia by sme mali dbať a na výber obuvi. Uprednostňovať by sa mala pevná treková obuv. Tá by mala mať protišmykovú podrážku a mala by mať termoizolačnú a paropriepustnú membránu.


Nepreceňujte svoje schopnosti a prispôsobujte túry svojej kondícii

Viacerí turisti v horách preceňujú svoje schopnosti a vyberajú si náročné túry, ktoré so svojou kondíciou nemajú šancu zvládnuť. Vyberajte preto turistické trasy podľa svojej kondície a nepreceňujte sa. Radšej ísť na menej náročnú turistiku ako ísť na náročnejšiu celodennú s nulovou kondíciou. Vtedy vám môže pomôcť len regeneračný Muay krém, ktorý pôsobí pozitívne pri problémoch so svalmi a kĺbmi a pomáha zmierňovať problémy vzniknuté v súvislosti s pohybovým ústrojenstvom.

Facebook Comments