Do takej, kde sa kolíšu lístky vo vetre, kde vám pomedzi stromy svieti slnko do očí a po chrbte stekajú studené kvapky. Leto už klope na dvere, tak prečo nespoznať miesta mimo vášho bydliska?

Safari v slovenských horách
Stalo sa vám už niekedy, že vám nejaká skala pripomínala človeka či dokonca zviera? Nebojte sa, nie ste blázni. V prírode je tento úkaz bežný. V kamennom meste Benát, ktoré sa týči nad obcou Žitavany, môžete vidieť napríklad paviána, ťavu alebo slona. A keď sa pozorne zapozeráte, pri vchode možno zbadáte aj strážneho psa. Podobné miesto nenájdete široko-ďaleko. Výhľad z týchto obrovských andezitových kameňov, ktoré sú ukryté v strede lesa, je na nezaplatenie. Ak by sa náhodou strhla aj nečakaná letná búrka, útočisko nájdete bez problémov pod ktorýmkoľvek väčším skalným útvarom.

Starodávne domčeky
Svojrázne príbytky vytesané do skaly kombinované s murovanými domami. Takto vyzerajú Brhlovce. Celoslovenský unikát, ktorý nemá obdobu. Ide o obytné a hospodárske budovy, ktoré môžu pôsobiť trochu zdevastovane, dokonca až ako z doby kamennej. Nie jeden by si možno pomyslel, že sa ocitol pred domom Freda Flintstona. Príbytky však pochádzajú z 18. až 20. storočia. Či sa tu ukrývali ľudia pred Turkami, alebo priestory využívali ako pivnice, sa dozviete priamo na mieste v Expozícii ľudového bývania v dome č. 142. Návštevu odporúčame najmä počas letných horúčav, kedy sa tu dá príjemne schladiť.

Foto: Adobe Stock

Raj pre horolezcov
Kedysi vraj patril medzi najkrajšie skaly v bývalom Československu. Dnes je vyhľadávanou lezeckou stenou. Reč je o Hrádku pod Vtáčnikom, teda o približne stometrovej skale týčiacej sa nad obcou Kamenec pod Vtáčnikom v Prievidzskom okrese. Výstup hore môže byť pre niekoho adrenalín, keďže trasa je doplnená o rebríky a reťaze. Ale ako sa hovorí, kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Pre zdatnejších turistov to však bude hračka. Odmena v podobe nezabudnuteľných výhľadov vás bude čakať na samotnom vrchole.

Foto: Adobe Stock

Masarykovo letné sídlo
Topoľčianky sa môžu pýšiť nielen dobrým vínom, ale aj jedinečným parkom v strede obce. Na prvý pohľad nenápadný, no v skutočnosti až 31-hektárový park sa rozprestiera hneď za miestnym zámkom. Kedysi sa v ňom prechádzal prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, dnes tu môžete stretnúť pobehujúce pávy. Celý areál dýcha históriou, či už pri pohľade na storočné stromy alebo zaniknuté kúpalisko. Ak máte radi prechádzky v prírode, no neobľubujete kopce, Park v Topoľčiankach je pre vás ideálnym miestom. Môžete sa tu túlať aj hodiny alebo sa vybrať na piknik vo dvojici. No nezabudnite si popritom dopriať aj spomínané víno.

Foto: Adobe Stock

Strážca uhorských hraníc
Zabudnite na hrad Devín a Bratislavský hrad, tie už poznáte z každého uhla. Vyberte sa cez víkend na zrúcaniny hradu Pajštún nad obcou Borinka. Výstup vám potrvá len niečo vyše polhodinky. Ak tu prídete podvečer, stihnete nielen západ slnka, ale aj táborák či pohľad na hviezdnu oblohu. Takú veru v hlavnom meste neuvidíte. Hrad z 13. storočia mal kedysi strategickú polohu – strážil hranice s Uhorskom. Dnes je z neho už len ruina. Za dobrého počasia vraj odtiaľ môžete dovidieť až na rakúske Alpy. Či je to mýtus, alebo fakt, sa môžete prísť presvedčiť na vlastné oči. Nezabudnite si však vopred vybaviť jasné nebo bez oblakov.

Foto: Adobe Stock

Zámok ako z iného sveta
Predstavte si, že vchádzate do hradnej veže. Vyjdete hore po schodoch a pred vami sa objaví tunel vytesaný do skaly. Keď ním prejdete, ocitnete sa na „nádvorí“ hradu. Poobzeráte sa a vtom zbadáte niekoľko metrov dlhý kovový rebrík vedúci na vysoké bralo. S trasúcimi kolenami sa vyštveráte úplne hore, kde sa vám naskytne panoramatický výhľad na okolité domy a zelené kopce. Zrazu zbadáte schody vytesané do skaly. Neváhate a vykročíte vpred. Cítite sa trochu ako Frodo z Pána prsteňov. Pritom sa nachádzate na Slovensku. A to v Bielych Karpatoch na hrade Lednica. Ešte ste o ňom nepočuli? Tak je najvyšší čas túto zrúcaninu navštíviť.

Foto: Adobe Stock

Mohlo by vás zaujať:

Tieto krásne zákutia Slovenska musíte rozhodne vidieť!
Neprebádaný východ: Týchto 7 čarovných miest musíte navštíviť
Videovýlet do rokliny Suchá Belá: Sem raz musíte ísť

Facebook Comments