Pocit pravej Afriky, Európy i divokého západu. Vitajte v Juhoafrickej republike!

O Afrike máme často negatívne, až príliš zjednodušené predstavy. Väčšina z nás si predstaví neznesiteľné teplo, polonahého černoška v chatrči, v blízkosti ktorej číha lev. Ide o nesmierne pestrý kontinent, ktorý má niekoľko tvárí. Nie je tam len teplo. Nežijú tam len černoškovia. A nie všade číha lev – niekde to môže byť ťava na púšti, gorila v pralese či tučniak a uškatec na pobreží. Práve Juhoafrická republika je vynikajúcim príkladom, ako zdôrazniť pestrosť Afriky!

Nádherná Long Beach – raj surferov. Foto: František Kekely

Najkrajšie mesto a div sveta
Ide o krajinu nachádzajúcu sa v spodnej časti Afriky, ktorá je približne 25-krát väčšia ako Slovenská republika. Skrýva mnoho nádherných miest, avšak za to najkrajšie sa považuje Kapské Mesto. Je to skutočne tak? Ak hovoríme iba o samotnom meste, jeho stavbách, pamiatkach a odmyslíme si okolie, tak sa len ťažko môže vyrovnať niektorému z historických európskych miest. Je to veľké prístavné mesto (má viac obyvateľov než celé Slovensko) a len kúsok od oceána je situovaná vyše kilometer vysoká stena Stolovej hory, ktorá sa rozprestiera nad celým Kapským Mestom. Je to jeden z oficiálnych siedmich prírodných divov našej planéty. Dostať sa sem, či už pešou túrou alebo lanovkou, a pokochať sa obrovským Kapským Mestom, je priam povinnosťou každého návštevníka. Hoci je vysokou dominantou práve Stolová hora, netýči sa nad mestom sama. Spoločnosť jej po stranách robia  ešte ďalšie vrchy, na ktoré sa dá vyjsť, ide napríklad o Diablov vrch, Leviu hlavu či takzvaných 12 apoštolov – 12 skalných horských výbežkov, ktoré sú nad mestskou plážou. Atlantický oceán, kúsok od neho zaujímavé miestne hory vrátane divu sveta – Stolovej hory a v priestore rozliate Kapské Mesto… Práve toto umiestnenie ďaleko na konci sveta z neho robí ašpiranta na titul najkrajšieho mesta sveta.

Výhľad na Kapské mesto z divu sveta. Foto: František Kekely

Čo sa oplatí vidieť v Kapskom meste?

Prístav Waterfront: Miesto plné úžasných reštaurácií, obchodíkov, suvenírov, cez deň pouličných umelcov a s krásnym výhľadom na Stolovú horu i Diablov vrch. Len tak sedieť na terase v prístave pri dobrom jedle a vínku a pozerať sa…  Okrem spomínaného tu nájdete aj zaujímavé oceanárium, kde majú život z dvoch svetových oceánov – Atlantického a Indického, ktoré sa nie tak ďaleko odtiaľto stretávajú.

Prístav Waterfont v pozadí Stolová hora a Diablov vrch. Foto: František Kekely

Ulica Bo-Kaap: Juhoafrická republika je vraj dúhovým národom. Nájdeme tu mix čiernych, bielych i takzvaných farebných. Práve s farebnými sa spája aj táto ulica pestrofarebných domčekov, ktoré vyzerajú ako zoradené lentilky. Niečo, čo sa oplatí vidieť a poteší každého fotografa.

Farebná ulica Bo-Kaap. Foto: František Kekely

Radnica mesta: Jednou z najkrajších budov mesta je stará radnica. Okrem svojho vzhľadu má i inú pridanú hodnotu, prečo sa pri nej oplatí zastaviť – Nelson Mandela, prvý černošský prezident krajiny, tu oficiálne ukončil apartheid – rasovú politiku bielych voči čiernym. Jeho socha tu stále stojí. Mimochodom, zo Stolovej hory môžete niekoľko kilometrov od mesta vidieť ostrov Robben Island, kde bol Nelson Mandela dlhé roky väznený. Na ostrov s väznicou sa dnes robia výlety loďou.

Kŕmenie uškatcov v prístave Wood Bay. Foto: František Kekely

Búrsky hrad: Kúsok od radnice, v centre mesta, stojí Búrsky hrad. Búri sú bieli obyvatelia pôvodom najmä z Holandska, ktorí tu v 17. storočí prišli a začali budovať prvé mestá vrátane Kapského Mesta. Jednoducho prví Európania, ktorí sa usadili v južnej Afrike. Samozrejme, dochádzalo k stretom s miestnymi černošskými kmeňmi, a tak Búri postavili tento hrad, ktorý ich mal pred prípadnými útokmi brániť. Dnes sa dá navštíviť a slúži ako múzeum.

Botanická záhrada: V Kapskom Meste určite navštívte botanickú záhradu s názvom Kirstenbosch. Hovorí sa o nej ako o najlepšej i najkrajšej botanickej záhrade sveta a naozaj sa môže pochváliť bohatou zbierkou vrátane miestnych endemitov (rastliny, ktoré rastú len na tomto území), ale aj jedinečným prostredím.

Mys dobrej nádeje a tučniaky
Nevynechajte miesto, kde sa končí Afrika i obývaný svet – Mys dobrej nádeje. Od Kapského Mesta je vzdialené iba 1,5 hodiny autom (buď si ho požičiate, alebo pôjdete s nejakou výletnou spoločnosťou). Už samotnou cestou budete mať možnosť vidieť pekné a zaujímavé miesta, akým je napríklad záliv Wood Bay, v ktorom uvidíte uškatce, či nádherná pláž Long Beach, ktorá sa označuje ako raj pre surferov. Vrcholom výletu však bude samotný Mys dobrej nádeje, z ktorého sa vám už nebude chcieť odísť. Niektorí ľudia si myslia, že je to najjužnejší bod Afriky, ale nie je to pravda – ním je Strelkový mys nachádzajúci sa ďalej. Správne označenie je najjuhozápadnejší bod celej Afriky. Čakajú vás tu nádherné výhľady, skalné útesy, nezabudnuteľná prechádzka i krásna Diazova pláž. Toto pomenovanie dostala podľa slávneho portugalského moreplavca Bartolomea Diaza, ktorý tu pred vyše 500 rokmi (1488) zakotvil a objavil tento pre Európu dovtedy neznámy kút sveta. Mimochodom, Mys dobrej nádeje je braný ako národný park a taktiež tu žijú zvieratá. Pri troche šťastia na prechádzke možno stretnete zebru, pštrosa alebo veľkú antilopu losiu. Šelmy tu nie sú, ale pozor na paviány, ktoré sa môžu ponúknuť vašou desiatou. A keď tu už budete, určite nevynechajte ani neďaleké mestečko Simon’s Town, kde žije celá kolónia tučniakov afrických. Prekvapilo vás to?

Na Myse dobrej nádeje. Foto: František Kekely

Stručná minulosť  – stret Afriky a Európy
Portugalci boli prvými Európanmi, ktorí tu zakotvili, no neusadili sa. Vraj ich kmeň Xhosé (čítajte Chosé), z ktorého bol aj Nelson Mandela, zahnal späť na more. Po Portugalcoch tu prišli spomínaní Búri a tí už mestá zakladali a brali si krajinu postupne pod svoju kontrolu. Avšak ani tým sa európske príchody neskončili a prišli Angličania, ktorých najmä nerastné bohatstvo krajiny zlákalo do takej miery, že dnešnú Juhoafrickú republiku získali celú len pre seba v takzvaných anglo-búrskych vojnách. Čo sa týka miestnych černochov, nebavíme sa o niečom jednotnom, ale ako to v afrických krajinách býva, žije tu mix kmeňov, ktoré často vzájomne bojovali a nevychádzali. Veľmi známym je bojovný kmeň Zulu, už spomínaný Xhosé, ale napríklad aj Tswana, Sotho, Ndbele a ďalší. Tieto kmene tu však neboli vždy a vytlačili niekoho iného – pôvodných hotentotov a Krovákov, menších medených ľudí, ktorých možno poznáte vďaka filmu Bohovia musia byť šialení a ktorých nájdete ešte na púšťach Kalahari.

Aká je teda minulosť Juhoafrickej republiky? Niekto vytlačil niekoho, ten bol vytlačený iným a ten zase ďalším. Čierni bojovali proti čiernym. Bieli proti čiernym. Bieli proti bielym. Bieli po boku niektorých čiernych proti iným bielym atď. Vytvoril sa tu riadny guláš, ktorý sa ešte akoby stále dovára.

Najväčšie vodopády Afriky i jedny z najväčších nášho sveta – Viktóriine vodopády. Foto: František Kekely

Bezpečnosť
V Juhoafrickej republike nie je ani zďaleka toľko chorôb ako v iných končinách Afriky. Na drvivej väčšine jej územia sa vôbec nevyskytuje napríklad malária, veľmi málo (v porovnaní s inými africkými územiami) len v Krugerovom národnom parku. Netreba sa obávať ani šeliem, keďže človek „zvíťazil nad prírodou a zahnal ju tu len za hranice a ploty národných parkov“.

Čím je ale Juhoafrická republika v poslednom období známa, je kriminalita. Netreba byť ale príliš paranoidný, len ostražitý. Vo väčších mestách sa neodporúča chodiť jednotlivo, a predovšetkým nepriťahovať pozornosť nejakými drahými hodinkami, retiazkami, mobilom či fotoaparátom. Keďže tu pracujem v cestovnom ruchu, môžem zdôrazniť, že drvivá väčšina turistov odchádza bez hocijakej nepríjemnosti.

Detský sen, ktorý sa stal pre Františka realitou a prácou. Krugerov národný park. Foto: arch. František Kekely

Krajina vín a steakov
Juhoafrická republika vás neprekvapí len svojou krásou a rozmanitosťou, ale aj kuchyňou. Ponúka húsenice, ktoré tu mnohí ľudí aj očakávajú, ale napríklad aj steaky, aké ste ešte nejedli. Ide o skutočne steakovú krajinu. Okrem hovädzieho sa dá zohnať aj mäso z krokodíla, pštrosa, antilopy a výnimkou nie sú ani steaky zo žirafy a zebry. Niektorí hovoria, že najlepšie ich robia v Argentíne. Tí, ktorí navštívili Argentínu aj Juhoafrickú republiku, hovoria, že južná Afrika je v tomto viac než len vážnym konkurentom. Samozrejme, k steaku alebo chutnej rybe kingklip z oceána sa hodí dobré vínko. Tie v Juhoafrickej republike patria medzi top na svete, obzvlášť z okolia Kapského Mesta, ktoré pravidelne vyhrávajú medzinárodné súťaže. O ich kvalite hovorí aj to, že si ich mnohí európski panovníci už pred storočiami nechali voziť až do Európy – vrátane Napoleona Bonaparteho. A keď už si nejaký Francúz nechá odtiaľto voziť víno, asi to už niečo znamená.

Najstarší národný park Afriky
Pozrime sa aj do iného, opačného kúta tejto krajiny. Vydáme sa na východ od Johannesburgu a Pretórie.  Africký sen nejedného cestovateľa je navštíviť známy Krugerov národný park – veľké územie plné zvierat, ktoré bolo prvým národným parkom v celej Afrike. Môžete si požičať auto alebo ísť nejakou miestnou spoločnosťou a pohľadať na ploche zhruba 20-tisíc kilometrov štvorcových (teda skoro polovica Slovenska) zvieratá ako levy, slony, nosorožce, leopardy, hyeny, žirafy, zebry… Jednoducho všetky tvory, aké si pod pojmom Afrika predstavíte. Ťažko povedať, čo uvidíte, nájdete, aké budete mať šťastie v daný deň, ale môžem vám zaručiť, že bez nejakých videných zvierat odtiaľto určite neodídete.

Keď cestu použijú aj levy. Foto: František Kekely

Najkrajšie hory Afriky
Vo východnej časti Juhoafrickej republiky ležia aj najkrajšie hory Afriky – Dračie hory. Videl som rôzne pohoria, trekoval v Atlase na severe, v Simienskych horách v Etiópii atď. Môžem potvrdiť, že Dračie hory na juhu sú naozaj minimálne jedny z najkrajších. Sú iné, zvláštne, krásne. Hovorí sa, že inšpirovali aj J. R. R. Tolkiena, keď opisoval krajinu vo svojich knihách ako Hobit či Pán prsteňov – Tolkien sa narodil tu, v jednom z dnešných hlavných miest – v Bloemfontein.

Výhľad z okna na známy amfiteáter v Dračích horách. Foto: František Kekely

Nájdete tu niekoľko stolových hôr vrátane krásnej hory zvanej Amfiteáter, s dvomi vysokými vežami po bokoch, z ktorej podľa nových meraní zrejme padá najvyšší vodopád sveta Tugela. Dole vás zas čaká pocit divokého západu, akoby ste išli nejakou western krajinou, napríklad keď pôjdete parkom Golden Gate, ktorý je súčasťou Dračích hôr. Ide o podstatne väčšie i vyššie pohorie, ako sú naše Tatry – niektoré vrchy sú tu nad hranicou 3000 m n. m. Spolu s Atlasom na severe Afriky je to pohorie, kde sa dá dokonca lyžovať!

BONUS: TIPY NA ĎALŠIE MIESTA V REGIÓNE
Juhoafrická republika je naozaj ďaleko a veľa ľudí si návštevu tejto krajiny spojí s poznávaním okolitých štátov na juhu Afriky. Buď si požičajú auto, alebo využijú leteckú dopravu. Predsa len je v blízkom okolí rozhodne čo objavovať. Na pobreží Atlantiku leží Namíbia, kde vás okrem iného čakajú prekrásne duny púšte, najväčší kaňon Afriky a druhý najväčší kaňon na svete (ďalší v poradí je v Juhoafrickej republike neďaleko Krugera – Blyde River), mimoriadne zaujímavé miestne kmene (Krováci, Himba, Herero…) a ďalšie známe africké safari v národnom parku Etosha.

Fotograf s miestnymi kmeňmi z Namíbie. Foto: František Kekely

Hneď vedľa leží Botswana, kde je azda moje najobľúbenejšie safari z celej Afriky – Chobe. Pre zaujímavosť, žije tu jednoznačne najviac slonov v rámci celého kontinentu, ich počet sa odhaduje na 50-ticís kusov. A len kúsok od Chobe, už na hranici Zimbabwe a Zambie, padajú tie najväčšie vodopády Afriky i sveta – majestátne Viktóriine vodopády. Kto by chcel ešte cestovateľské bonbóniky, kde ročne nezavíta veľa turistov, v Juhoafrickej republike nájdeme dve zaujímavé neutrálne kráľovstvá – Eswatini (donedávna známe ako Svazijsko) a Lesotho. Lesotho je jediná krajina sveta, ktorej žiaden bod neleží pod hranicou 1000 m n. m. A to je z juhu Afriky iba zlomok toho, čo sa tu dá objaviť.

Botswana je krajina slonov. Foto: arch. František Kekely

ZAUJÍMAVÉ FAKTY O JUHOAFRICKEJ REPUBLIKE

• V Juhoafrickej republike sa aj vďaka etnickej pestrosti (bieli +viaceré černošské kmene) hovorí až 11 úradnými jazykmi vrátane angličtiny.

• Symbolom pestrosti krajiny je aj vlajka, ktorá má najviac farieb spomedzi štátnych vlajok sveta – 6 farieb.

• Juhoafrická republika má až 3 hlavné mestá: vláda je v Pretórii, parlament sa strieda medzi Pretóriou a Kapským Mestom a najvyšší súd je v Bloemfontein.

• Aj keď sú hlavné náleziská nerastných surovín už vyťažené a krajina čelí viacerým vážnym problémom (korupcia, nedostatok vody, kriminalita, rasové otázky…), stále je to jedna z najbohatších a najvyspelejších krajín v Afrike – cieľ migrantov z iných afrických krajín.


Mohlo by vás zaujať:

Kapské mesto: Čo sa oplatí vidieť v jeho okolí?
Kapské mesto: Objavte v sebe dobrodruha
Neobjavený klenot Afriky: Malawi
Casablanca: Nenápadný drahokam Maroka

Facebook Comments