Viac info priniesol článok uverejnený aj na theguardian.com. Objav sa podaril skupine miestnych obyvateľov, ktorí v sibírskom jazere Pečenelava-To našli 10 000 rokov staré ostatky mamuta srstnatého, a informovali vedcov. Nejednalo sa tak iba o kosti, ale aj kožu, šľachy a prekvapujúco aj exkrementy. Prítomnosť trusu má mimoriadny význam, nakoľko vie podať informácie o strave zvieraťa a iných environmentálnych stopách tej doby. Predpokladá sa, že sa jedná o dospelého jedinca vo veku asi 15 – 20 rokov s výškou tri metre. Mamut bude pravdepodobne pomenovaný ako Tadibe, po rodine, ktorá ho našla.

Andrey Gusev z Centra pre arktický výskum uviedol, že záchrana zvieraťa je jedinečná, pričom spodná chrbtica je stále spojená so šľachami a kožou. „Predpokladali sme, že kosti sa zachovali v anatomickom poradí. Prvý a druhý deň našej výpravy však ukázal, že to platí iba o zadnej časti kostry, “uviedol. „Zvyšok kostí bol v takom chaotickom poradí, že nebolo možné uhádnuť, kam presne patria.“ Príčina smrti mamuta nie je zatiaľ jasná, pretože na kostiach sa nenašli žiadne známky zranení.

View this post on Instagram

🐘Возможно, нового мамонта назовут ТАДИБЕ🥰 по фамилии семьи оленеводов, обнаруживших находку. Мы благодарим братьев Константина и Якова Тадибе и их отца Александра за помощь и своевременное оповещение. Они не только обнаружили первые кости животного, но и наравне с научными сотрудниками извлекли скелет из грунта. По словам учёных, это, несомненно, особь мужского пола. Приблизительно 15 лет и имя Тадибе ему очень подходит. А вы, как считаете? #мамонт #новость #экспедиции #арктика #ямал #север #салехард #янао #мамонты #шемановского

A post shared by Главный музей Ямала (@mvk.yanao) on

Mohlo by vás zaujať:

Obývali kedysi dinosaury aj Arktídu?
Nový druh obojživelníka zaskočil vedcov svojimi zubami
Akého mala Austrália svojho prehistorického predátora?

Facebook Comments