Film inšpirovaný disidentských obdobím života Václava Havla medzi rokmi 1968 a 1989.

O čo ide: Dej zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika
zo 60. rokov cez bojovníka za ľudské práva a v rokoch 70. až po väzňa a potom vodcovskú osobnosť Nežnej revolúcie v roku 1989. Film sa sústreďuje na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominujú boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor.

Zo zákulisia: Scenár vznikal tri roky, mnohé dramatické momenty vychádzajú zo skutočným udalostí, niektoré sú však výsledkom autorskej predstavivosti. „Havel je hraný film, nie učebnica. Ako hovoria všetci veľkí rozprávači, nikdy nenechajte stáť fakty v ceste dobrému príbehu,“ zdôrazňuje Horák, ktorý je spoločne s Rudolfom Suchánkom aj autorom scenára. „Je to dráma, ale je tam toľko vtipných a absurdných situácii, že sa často prelína s komédiou vzniká tak kombinácia komédie a drámy, môj najobľúbenejší žáner označovaný ako – dramédia,“ rozpráva režisér.

Foto: bontonfilm.sk

V hlavnej úlohe sa predstaví herec Viktor Dvořák. „Všetky postavy už boli už boli obsadené a my sme stále ešte nemali odpoveď na otázku: Kto ho bude hrať?“ približuje Horák. „Potom prišiel na kasting Viktor. Vedeli sme z počutia, že by mal byť Havlovi trochu podobný, ale úplne nám vyrazil dych. Bol to skrátka on! Nielen vzhľadom, ale aj – a to predovšetkým – správaním.“ Herec sa na svoju životnú rolu poctivo pripravoval. „Čítal som, pozeral som si záznamy, pýtal som sa ľudí, ktorí Václava Havla zažili. Okrem toho som doma pred natáčaním ráčkoval,“ hovorí Dvořák.

Foto: bontonfilm.sk

Olgu Havlovú hrá Anna Geislerová: „Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo zo zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu.“ Neprehliadnuteľnou postavou filmu je tiež Havlov kamarát, herec, burič a živel Pavel Landovský, ktorého stvárnil Martin Hofmann.

Foto: bontonfilm.sk

Réžia: Slávek Horák
Koho uvidíte: Viktor Dvořák, Annaa Geislerová, Martin Hoffman, Stanislav Majer, Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Adrian Jastraban, Pavel Reh,
Žáner:
životopisná dráma
Slovenská premiéra: 30.7. 2020


Mohlo by vás zaujať:

Nedotknutí: Bláznivý road trip za sexom
Bourák: O kšeftárovi s vrakmi áut, ktorý odmieta dospieť
Zbesilý akčný hrdina: Vin Diesel

Facebook Comments