Najnovšie sa zdá, že táto záhada je už vyriešená. Podrobnejšie po tom informuje článok aj na sciencealert.com. Väčšina obrovských kameňov (sarsenov) má spoločný pôvod, ktorý je vzdialený „iba“ 25 kilometrov (16 míľ) v oblasti West Woods, ktorá bola prepletená prehistorickou aktivitou. Nález podporuje teóriu, že megality sem boli prinesené približne v rovnakom čase, okolo roku 2500 pred Kristom. Druhá fáza výstavby by mohlo byť znamením, že jeho stavitelia boli z vysoko organizovanej spoločnosti.

Vedci najprv použili prenosné röntgenové lúče na analýzu chemického zloženia hornín, ktoré sú 99% oxidu kremičitého, ale obsahujú stopy niekoľkých ďalších prvkov. „To nám ukázalo, že väčšina kameňov má spoločné chemické zloženie, čo nás viedlo k zisteniu, že tu hľadáme jeden hlavný zdroj,“ povedal profesor fyzickej geografie David Nash z Brightonskej univerzity.

Predchádzajúce štúdie uvádzali, že menšie „kamene“ na Stonehenge pochádzajú z Walesu, asi 200 kilometrov na západ, ale nová štúdia uvádza, že ony a sarseny boli umiestnené zároveň. „V tom čase to muselo byť obrovské úsilie,“ dodal profesor Nash. „Stonehenge je ako zmes materiálov prinesených z rôznych miest.“ Nie je známe, ako mohli ranní Briti prepravovať balvany s hmotnosťou do 30 ton a vzdialenosť 25 kilometrov – hoci prevládajúcou myšlienkou bolo, že boli ťahané na saniach. Pravý význam stavby zostáva aj naďalej záhadný.

Mohlo by vás zaujať:

Nový objav pri legendárnom Stonehenge ohromil vedcov
Archeológovia objavili „konzervy“ staršej doby kamennej
Fenomén na Slovensku – kameň fungujúci ako lesný roh

Facebook Comments