Popri obľúbených korčuliach, bicykli si môžete dopriať kvalitný tréning a posilniť imunitu aj týmito ľahkými cvikmi. Verím, že sa aj takto dobre zabavíte. V prvom rade si treba určiť cieľ, radšej ľahko dosiahnuteľný pri začiatkoch konkrétnych cvikov, aby neprišlo k demotivácii pri nezvládnutí týchto cvikov. Priatelia, do toho!“ povzbudil čitateľov časopisu BREAK thaiboxer Milan Paleš.

Rozcvička
Na začiatok tréningu je najlepšie zabehať si aspoň na pár minút. Potom potrebujeme zapojiť aj vrchnú časť tela, preto odporúčam rozskoky. Tie vám zohrejú hlavne ramená, ale určite aj celé telo.

Foto: Ľubomír Rendár

Drepy
Na prvý pohľad vyzerajú ľahko, no veľa ľudí v nich robí chybu. Problémy sú v zlom dýchaní, tlačení cez špičku a predkláňaní sa. Nadýchnite sa, keď idete s telom dole do drepu. Váhu prenášajte na zadnú časť chodidiel a snažte sa držať rovný chrbát.

Sed a ľah, tzv. „brušáky“
Štýlov a cvikov na brucho nájdete miliardu, určite veľa z nich aj poznáte. Tento je môj najobľúbenejší, no ak si chcete nastaviť ideálne podmienky, tak si zoberte do prírody podložku, aby ste netrpeli dvojnásobne viac. Hlavne priťahujte ruky čo najbližšie k špičkám. Dole nádych, hore výdych.

Foto: Ľubomír Rendár

Horolezec
Pri tomto cviku musíte mať fixovaný stred tela, prekračujte z jednej nohy na druhú a kolená striedajte v čo najvyššom bode k hrudníku. Všimnite si ramená, majte ich kolmo nahor od dlaní.

Plank
Obyčajný plank zrejme pozná každý z vás na dvoch vystretých rukách. Táto ťažšia verzia ponúka priestor precvičiť bočné brušné svalstvo. Rukami si do kríža prechytávajte ramená. Je to troška ťažší cvik, ale vy ho zvládnete. Majte fixovaný chrbát, teda žiadne vytáčania do strán.

Foto: Ľubomír Rendár

Výpad
Vyvarujte sa prílišnému predkláňaniu, zaťažovali by ste tak prednú končatinu. Chrbát stále smeruje nahor, špičky dopredu. Ak si mierne vytočíte trup, budete to mať aj so strečingom. Dole nádych, hore výdych.

Foto: Ľubomír Rendár

Zhyb
Z tejto tréningovej série ide určite o najťažší cvik. Tento je spravený v podhmate, dlane smerujú na šírku ramien, chrbát je takisto fixovaný (snažte sa nelietať, nehojdať). Vyťahujte sa tak, aby bola vaša brada vždy nad hrazdou. Uľahčená forma pre mojich tréningových partnerov, najmä pre ženy je nájsť si nižšiu tyč alebo TRX, kde začínate zo sedu s vystretými rukami a s nohami v tureckom sede si dopomáhate vytiahnuť sa presne tak, ako vidíte na fotografii.

Foto: Ľubomír Rendár

Pri cvičení ešte ostaneme:

Strong man: Vypracovaný funkčný tréning podľa odborníka
Profesionál radí: Ako má vyzerať špecifický silový tréning pre bežcov
Ľudské svaly: Ako na silový tréning a aké sú jeho pozitíva

 

Facebook Comments