O čo ide: Traja mladí muži so zdravotným postihnutím utekajú od svojich až príliš starostlivých rodičov na výlet do unikátneho nevestinca v Montreale, kde poskytujú služby zákazníkom so špeciálnymi potrebami. Cieľ cesty Scottyho, Matta a Moa je jasný – prísť o panictvo a stať sa nezávislými. Na tento bláznivý road trip sa s nimi vydáva aj nič netušiaca šoférka / opatrovateľka Sam.

Zo zákulisia: „Kľúčovým je pre mňa a všetkých pracujúcich na Nedotknutých bola podpora a vedenie komunity ľudí s postihnutím,“ rozpráva režisér Richard Wong. Ten sa spojil s Astom Philpotom, ktorého príbeh inšpiroval pôvodný film. Keď som sledoval, ako pracuje s Grantom (jeden z hercov) počas príprav, bol to moment, keď sa to všetko stalo pre mňa skutočnosťou. Chcel som, aby to všetko bolo pôsobilo reálne. Postavy sú skutočné. A pocity, ktoré k nich prechovávam, sú reálne“.

Foto: continental-film.sk

Richarda Wonga vraj okamžite oslovil scenár. „Dostal som ho do rúk niečo po jedenástej večer a to je už na mňa neskoro. Dočítal som ho okolo pol jednej v noci – verte mi, na moje pomery to bola rýchlovka, ale nebol som unavený. Rovnako ako prvé čítanie aj výroba filmu prebehla ako mihnutím oka, a pramenila z radosti, ktorú scenár vyvoláva,“ rozpráva režisér. Celý čas si vraj uvedomoval, akú ťažkú tému spracúva. „Všetci sme už videli road-tripy a taktiež som stovky prečítal. A vždy tu budú filmy o chalanoch, čo si chcú vrznúť. Toto však bolo iné. Nedotknutí sú cestou outsiderov a vydedencov a vedel som sa s tým stotožniť na veľmi hlbokej osobnej úrovni – myslím si, že každý si tam niečo nájde,“ pokračuje R. Wong. „Postihnutia Scottyho, Matta a Moa sú fyzické, ale všetci s nimi prežívame vďaka naším vlastným skúsenostiam. Každý máme svoje prekážky a ich oduševnenie okúsiť život, zahodiť prekážky, bolo pre mňa inšpiráciou.“

Nedotknutí  / Come as you are
Réžia: Richard Wong
Koho uvidíte: Ravi Patel, Grant Rosenmeyer, Hayden Szeta, Gabourey Sidibe
Žáner: komédia
Odporúčaná prístupnosť: Film je nevhodný pre maloletých do 15 rokov
Slovenská premiéra: 23.7. 2020

Mohlo by vás zaujať:

Bourák: O kšeftárovi s vrakmi áut, ktorý odmieta dospieť
Zbesilý akčný hrdina: Vin Diesel
Väzenské mreže na striebornom plátne

Facebook Comments