Prenesme sa do Rumunska, asi 65 km od mesta Brasov na 120 metrov vysoký čadičový vrch, kde sa týči stará pevnosť. Tá za stovky rokov zažila nájazdy armád, požiare, aj zmeny majiteľov. Po poškodení bol hrad v minulosti aspoň čiastočne opravený a prestavaný. Postupne pribúdali obranné prvky a opevnenie. Opevnenie má tri odlišné časti: Hornú pevnosť, Strednú pevnosť a Dolnú pevnosť. Každá z nich je odlišná murivom zodpovedajúcim inej dobe. V stredoveku patril kráľovi. V istom čase pevnosť vyzerala ako miniatúrne mesto, obývané niekoľkými stovkami ľudí. Počas morovej epidémie z roku 1716 sa citadela používala ako útočisko pre tých, ktorí neboli postihnutí chorobou, a v roku 1788 ako útočisko proti tureckej invázii. V roku 1790 poškodila strechu obrovská búrka, ktorá spôsobila úpadok hradu. Po rozsiahlych reštaurátorských prácach (2010 – 2013) pevnosť dostala svoju pôvodnú podobu. Teda obnovilo sa všetkých sedem veží, kaplnku a sedliacke domy.

 Oblasť Rupea patrí z najstarším archeologickým nálezískám v Rumunsku, prvé znaky ľudských sídiel pochádzajúcich z paleolitu a ranného neolitu (5500 p .Kristom – 3500 p. Kristom). Archeologické výskumy odhalili predmety z tejto éry.

Info pre turistov: Pri vchode je dostatok parkovacím miest a vstupné je lacné. Zvyšné peniaze sa dajú použiť na nákup suvenírov a občerstvenia. Na zámku je niekoľko označených fotobodov odkiaľ si môžete nafotiť tie najlepšie zábery. Pre deti tu býva pripravená lukostreľba a ukážka stredovekých zbraní. Prehliadka pevnosti trvá necelú hodinu a pripravte sa na trochu lezenia po teréne. Ale trochu námahy na ten výhľad po okolí určite stojí. Večernú atmosféru dokresľuje nasvietenie.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Chojnik
Hrady a zámky: Ostrožac
Hrady a zámky: Bourscheid

Facebook Comments