Jeho príbeh je známy asi každému. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kniha Lov na Pabla Escobara je len ďalšou v poradí a nemá čitateľovi čo ponúknuť. Opak je však pravdou. Autormi knihy sú dvaja bývalí agenti, ktorí sa svojou odhodlanosťou a odvahou zaslúžili o jeho dolapenie. Neraz riskovali všetko. Ich desivé zážitky z prvej ruky doplnené príbehmi z utajovaných spisov tvoria bijúce srdce románu.

Agenti Murphy & Pena
Steve Murphy a Javier F. Pena boli agenti DEA (Národný úrad pre kontrolu obchodu s drogami) pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou. Príbeh dvoch odhodlaných agentov medzitým spoznal celý svet prostredníctvom seriálu spoločnosti Netflix Narcos. Prvýkrát však prehovorili osobne a v tejto knihe rozprávajú skutočný príbeh o tom, ako sa podieľali na stíhaní najhľadanejšieho zločinca na svete. Od ťažkých začiatkov v elitnom policajnom útvare a náročnom výcviku až po životnú misiu v kolumbijskom Medellíne, kde ďaleko od domova slúžili v prvej línii nekonečnej vojny proti drogám, ktorá do dnešného dňa pustoší Ameriku.

Pablo a príbeh Medellínu
Neslávne známy medellínsky kartel pašoval v 80. a 90. rokoch do Spojených štátov a Európy tony kokaínu. Na jeho čele stál legendárny kolumbijský narkobarón Pablo Escobar. Z Kolumbie sa stala vojnová zóna, nájomní vrahovia „sicariovia“ nemilosrdne likvidovali konkurenciu, ale aj policajtov a obyčajných obyvateľov, všetko pre jediný cieľ – udržať Pabla Escobara na čele jednej z najvplyvnejších zločineckých organizácií všetkých čias. Escobar zarábal miliardy dolárov, kupoval si politikov a najšikovnejších právnikov a štylizoval sa do úlohy hrdinu zbedačeného kolumbijského ľudu. Dlhé roky bol napriek enormnej snahe kolumbijskej polície nedotknuteľný.

Escobar bol jedným z najhľadanejších zločincov aj v Spojených štátoch. Úrad DEA bol odhodlaný urobiť čokoľvek, aby ho vidiel pykať za svoje zločiny. Aj preto boli agenti Murphy a Pena pridelení k pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda v Kolumbii. Počas intenzívnej 18-mesačnej operácie (júl 1992 – december 1993) obaja pracovali po boku kolumbijských bezpečnostných zložiek na sledovaní Escobara, ktorý na nich vypísal odmenu vo výške 300-tisíc dolárov za hlavu. Napriek tomu, že boli terčom sicariov, neochvejne riskovali nebezpečenstvo a vytrvalo oddeľovali drogového baróna od jeho zdrojov a spojencov. Systematicky narúšali jeho impérium, nechali ho žiť život v ilegalite a na úteku pred nepriateľmi na oboch stranách zákona. Lov na Pabla Escobara je fantastický román o vojne proti drogám. Mapuje profesionálnu minulosť oboch agentov DEA od ich dôkladného fyzického výcviku a prvých pracovných skúseností v Miami a Texase až po misiu Escobar v kolumbijskom Medellíne, kde žili ďaleko od domova a pôsobili ako vojaci prvej línie v nekončiacej vojne s drogami, ktorá naďalej devastuje Ameriku. Kniha stojí za prečítanie aj v prípade, že nepatríte medzi fanúšikov seriálu Narcos. Strhujúci, ale najmä autentický a dokonale skutočný príbeh je neuveriteľným zdrojom informácií, ktorý vás vtiahne do deja už po prvých stranách.

Mohli by ste sa začítať aj do:

Dobrý večer sa dá prežiť aj nad pútavými riadkami
Najlepšia sci-fi séria všetkých čias
Dobrá kniha je oveľa lepšia voľba ako zlý film

Facebook Comments